Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą, śpiewającym "Mury", "Obławę" i "Naszą klasę". Zmarł w 2004 roku.
Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy i wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80-tych ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda, Lluisa Llacha. Od 1981 roku Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce.

Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku, przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerne wątki autobiograficzne, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W roku 2000 został wydany jego "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. Artysta zmagał się z chorobą nowotworową. Krótko przed śmiercią w 2004 roku otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości.

Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 22 marca 1957 roku, w Warszawie. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy również miał miejsce jego debiut artystyczny - na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku.

Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wczesne programy poetycko-muzyczne Jacka Kaczmarskiego powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Większość tekstów poetyckich pieśniarza została wydana w licznych śpiewnikach i zbiorach. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku, w gdańskim szpitalu na Zaspie. Kilka godzin przed śmiercią przyjął chrzest w wyznaniu rzymskokatolickim. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Imię Jacka Kaczmarskiego nosi skwer w Warszawie, nieopodal liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej, do którego uczęszczał oraz ulica we Wrocławiu.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2014-06-12, godz. 18:45 Historyczne odkrycie z XVIII wieku w Szczecinie [ZDJĘCIA] Fragment Fortu Prusy - jednego z trzech, które niegdyś zabezpieczały miasto odkryli budowlańcy podczas prac przy dawnej pralni wojskowej, przy ul. Głowackiego w Szczecinie. » więcej 2014-06-11, godz. 20:09 Steve Vai we wrześniu wystąpi w Szczecinie Światowej sławy gitarzysta zagra w finale cyklu koncertów inaugurujących otwarcie nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2014-06-11, godz. 10:55 Czy Teatr Współczesny wyprowadzi się z muzeum? Teatr Współczesny w Szczecinie potrzebuje rozwodu z Muzeum Narodowym. Instytucja nie może dłużej funkcjonować w wynajmowanych pomieszczeniach - przyznali zgodnie goście magazynu 'Radio Szczecin na Wieczór'. » więcej 2014-06-10, godz. 20:36 Szczecin, jakiego już nie ma Aleksy Pawlak - człowiek, który Szczecin kocha bardziej niż jakiekolwiek inne miasto - pokazuje swoje zbiory w Muzeum Historii Miasta. » więcej 2014-06-10, godz. 12:01 Szczecinianka kręci własną wersję "Małej Syrenki". To nie będzie bajka dla dzieci Studentka łódzkiej filmówki ze Szczecina kręci film o dalszych losach 'Małej Syrenki'. W Zamku Morąg na Mazurach padł już pierwszy klaps. » więcej 2014-06-09, godz. 13:58 Chcą pokazać, że istnieje uniwersalny język teatru W Szczecinie ruszył Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu. » więcej 2014-06-09, godz. 13:00 Minister wyróżnił szczecińską orkiestrę Szczecińska Baltic Neopolis Orchestra uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Grupa została wyróżniona za zasługi dla polskiej muzyki. » więcej 2014-06-09, godz. 07:19 Muzyka sprzed trzystu lat w szczecińskim kościele [ZDJĘCIA] Ponad trzysta lat temu rozbrzmiewała w Szczecinie, teraz przywołał ją zespół Pomerania Ensemble. Szczecińska grupa wokalno-instrumentalna nagrała płytę z muzyką XVII-wiecznych kompozytorów. Zaprezentowała ją w niedzielę w kościele… » więcej 2014-06-08, godz. 20:25 Mozart i Dvořák na zakończenie IX Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Chóry z Niemiec i Polski wystąpiły w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. W niedzielę zakończył Międzynarodowy Festiwal Chóralny. » więcej 2014-06-08, godz. 08:56 Tak było na Dniach Chemika [ZDJĘCIA] Koncerty m.in. Damiana Ukeje czy zespołu Łąki Łan zakończyły tegoroczne Dni Chemika w Policach. » więcej
454455456457458459460