Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą, śpiewającym "Mury", "Obławę" i "Naszą klasę". Zmarł w 2004 roku.
Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy i wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80-tych ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda, Lluisa Llacha. Od 1981 roku Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce.

Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku, przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerne wątki autobiograficzne, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W roku 2000 został wydany jego "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. Artysta zmagał się z chorobą nowotworową. Krótko przed śmiercią w 2004 roku otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości.

Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 22 marca 1957 roku, w Warszawie. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy również miał miejsce jego debiut artystyczny - na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku.

Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wczesne programy poetycko-muzyczne Jacka Kaczmarskiego powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Większość tekstów poetyckich pieśniarza została wydana w licznych śpiewnikach i zbiorach. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku, w gdańskim szpitalu na Zaspie. Kilka godzin przed śmiercią przyjął chrzest w wyznaniu rzymskokatolickim. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Imię Jacka Kaczmarskiego nosi skwer w Warszawie, nieopodal liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej, do którego uczęszczał oraz ulica we Wrocławiu.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2014-04-18, godz. 21:16 To była muzyczno-poetycka uczta w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] W studiu S1 wystąpił Ryszard Leoszewski. Zaśpiewał wiersze szczecińskiego poety Marka Maja. Na widowni nie było wolnych miejsc. » więcej 2014-04-18, godz. 07:59 Gabriel Garcia Marquez nie żyje Zmarł Gabriel Garcia Marquez. Informację o śmierci kolumbijskiego lekarza i noblisty przekazała mediom rzeczniczka prasowa rodziny. » więcej 2014-04-17, godz. 13:56 Dwunastolatek z Wrocławia najlepszym perkusistą w Polsce Tadeusz Tomaszewski z Wrocławia wygrał Ogólnopolski Konkurs Perkusyjny uczniów szkół muzycznych I stopnia, który odbył się w Szczecinie. » więcej 2014-04-15, godz. 20:49 Animowana komedia erotyczna powstaje w Szczecinie [WIDEO] Komedię erotyczną z plasteliny tworzą szczecińscy animatorzy. Trzynastominutowy film będzie animowaną wersją 'Seksu dla opornych' - sztuki kanadyjskiej pisarki Michele Riml. » więcej 2014-04-14, godz. 15:15 Młodzi perkusiści z całej Polski walczą o uznanie jurorów Dzwonki, werbel a także ksylofon - brzmienia wszystkich tych instrumentów można w poniedziałek posłuchać w Szkole Muzycznej I stopnia przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2014-04-12, godz. 19:19 Nagrody Kontrapunktu rozdane. Kogo doceniło jury, a kogo publiczność? Przedstawienie 'Chopin bez fortepianu' zdobyło Grand Prix 49. Przeglądu Teatrów Małych Form 'Kontrapunkt', czyli Wielką Nagrodę Publiczności. » więcej 2014-04-12, godz. 18:10 Muzyka pasyjna w szczecińskich kościołach. Zjechały chóry z całej Polski Chóry z całej Polski przyjechały do Szczecina na I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej. W sobotę w kościele pw. Miłosierdzia Bożego odbyły się przesłuchania konkursowe zespołów. » więcej 2014-04-12, godz. 12:38 Dzieci z hospicjum i ich opiekunowie na zdjęciach szczecińskiego fotografika Do wtorku w Cafe 22 w budynku Pazimu w Szczecinie można oglądać wystawę 20 fotografii pod tytułem 'Wolontariat Hospicyjny w Obiektywie'. Autorem zdjęć jest szczeciński fotografik Adam Słomski. » więcej 2014-04-11, godz. 07:01 Szczecin zatańczy w latynoamerykańskich rytmach Najlepsi europejscy tancerze salsy, ogniste imprezy i warsztaty - to wszystko przez najbliższy weekend w Szczecinie. » więcej 2014-04-10, godz. 19:20 Dębski u młodych muzyków: O przyszłość polskiej muzyki możemy być spokojni Krzesimir Dębski odwiedził Szczecin. Znany kompozytor muzyki filmowej spotkał się w czwartek z uczniami Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia. » więcej
460461462463464465466