Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
Filmowe Dni Skandynawii rozpoczynają się w czwartek w Szczecinie. W ramach przeglądu w Klubie Delta w Dąbiu pokazane zostaną trzy produkcje kinematografii skandynawskiej.
Pierwszego dnia, czyli w czwartek, widzowie będą mogli obejrzeć finlandzki thriller "Cień latarni morskiej". Jego akcja rozgrywa się latem 1939 roku. Na odciętej od świata, skalistej wysepce na Bałtyku mieszka latarnik - Hasselbond. Jest on "alfą i omegą dla zdesperowanej żony, pełnej niewinności córki oraz nastoletniego syna Gustafa, który kocha ojca, ale jednocześnie boi się go". Pewnego dnia na wyspie pojawia się 13-letni Karl, który zostaje przydzielony Hasselbondowi do pomocy. Film w reżyserii Ulriki Bengts został wyróżniony m.in. fińskim Oscarem za najlepsze kostiumy oraz Nagrodą Tesli na Festiwalu Filmowym w Göteborgu.

W piątek zaprezentowany zostanie dramat "Wojna". To historia sierżanta Clausa Pedersena, który wraz ze swoją kompanią stacjonuje na afgańskiej prowincji. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Pedersen podejmuje decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Film w reżyserii Tobiasa Lindholma, określanego mianem "jednej z największych nadziei duńskiego kina", zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Palm Springs. Był też nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego czy do Europejskich Nagród Filmowych.

Na zakończenie przeglądu, w sobotę, będzie można zobaczyć "Komunę" w reżyserii Thomasa Vinterberga. Główną bohaterką jest Anna (w tej roli Trine Dyrholm), która ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. W wielkiej willi, która przypadła im w spadku, postanawiają stworzyć hipisowską komunę. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie za główną rolę kobiecą oraz Europejską Nagrodę Filmową za montaż.

Seanse w Klubie Delta będą rozpoczynać się o godz. 18. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Filmowy przegląd odbywa się w ramach IV edycji Dni Skandynawskich.

Zobacz także

2018-08-12, godz. 08:29 Podczas Ińskiego Lata Filmowego uczczono współzałożyciela imprezy Mural z fragmentem wiersza Bogdana Kowalskiego, współzałożyciela Ińskiego Lata Filmowego odsłonięto w sobotę w Ińsku. W ten niezwykły sposób uhonorowano niedawno zmarłego członka Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe. » więcej 2018-08-11, godz. 12:52 Sacrum Non Profanum w Filharmonii. Zabrzmiały kompozycje Paderewskiego W Filharmonii Szczecińskiej w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ” Sacrum Non Profanum” zabrzmiały kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego. » więcej 2018-08-11, godz. 08:53 Filmowe Ińsko: Ciekawe dokumenty i odsłonięcie murala Przedpremierowy pokaz polskiej komedii 'Juliusz' w reżyserii Alka Pietrzaka zainaugurował 45. Ińskie lato Filmowe. Przez najbliższy tydzień publiczność w Ińsku będzie mogła zobaczyć kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokument… » więcej 2018-08-10, godz. 13:48 Uczta dla kinomanów w Ińsku. "Publiczność nie boi się trudnych tematów" Startuje 45. Ińskie Lato Filmowe. Tegoroczną edycję festiwalu otworzy przedpremierowy pokaz filmu „Juliusz” w reżyserii Alka Pietrzaka. » więcej 2018-08-10, godz. 10:47 Tomasz Stańko spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Jeden z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej Tomasz Stańko spocznie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Piątkowe uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w domu przedpogr… » więcej 2018-08-10, godz. 08:58 Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum Występy ponad 200 artystów, trzy miasta i ponad tydzień na zaprzyjaźnienie się ze sztuką najwyższych lotów. Rozpoczął się 14. Festiwal Sacrum non Profanum. » więcej 2018-08-09, godz. 20:34 Skłodowska-Curie kobietą wszech czasów wg BBC History Polska podwójna noblistka wygrała w plebiscycie na najbardziej wpływową kobietę w historii. Najpierw dziesięć historyczek wytypowało sto nazwisk, a w kolejności - w drodze głosowania - uporządkowali je czytelnicy. » więcej 2018-08-09, godz. 09:14 Zmiany w Oscarowej gali. Ma być krócej i atrakcyjniej Amerykańska Akademia Filmowa poinformowała właśnie, że nastąpi kilka zmian w zasadach rozdawania statuetek Oscara. Uznawane są one za najważniejsze wyróżnienia w światowym kinie. Powstanie m.in. nowa kategoria. » więcej 2018-08-09, godz. 08:48 Nieoczywista wystawa w Filharmonii 'Plakaty - nieoczywiste - nieobojętne' Andrzeja Błażejczyka od czwartku można oglądać w Galerii Czwarty Poziom Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-08-08, godz. 06:59 Pogrzeb Kory na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach W środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędą się (o godz. 11) uroczystości pogrzebowe Olgi Sipowicz - Kory. Ikona polskiego rocka, laureatka większości najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, zmarła 28 sierpnia… » więcej
238239240241242243244