Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Malarstwo Jacka i Rafała Malczewskich będzie można oglądać w Muzeum Narodowym. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Malarstwo Jacka i Rafała Malczewskich będzie można oglądać w Muzeum Narodowym. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Dzieła Malczewskich - Jacka i jego syna Rafała, już wkrótce będą dostępne dla odwiedzających w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
W gmachu przy Wałach Chrobrego zostanie pokazanych kilkadziesiąt obrazów obu malarzy, które prezentują niezwykłą relację jaka ich łączyła. Wystawa zatytułowana została "Malczewscy. Figura syna" i przywołuje problem dorastania mężczyzn w kulturze patriarchalnej. O opresyjności patriarchatu wobec kobiet opowiadano już na wiele sposobów, czas pokazać relację ojciec-syn - mówi Beata Wolska, kurator wystawy.

Jacek Malczewski to jeden z najważniejszych polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku - przypomina Dariusz Kacprzak, wicedyrektor Muzeum Narodowego.

- Obok takich artystów jak Jan Matejko, Wyspiański, Kossak, należy do takiego podstawowego kanonu sztuki polskiej. Chyba najbardziej ulubionych twórców dawniej jak i dziś - mówi Kacprzak.

Jacek Malczewski namalował blisko 2000 obrazów, pokazujemy tylko niewielki wybór - mówi Beata Wolska, kurator wystawy.

- To ponad 40 obrazów Jacka Malczewskiego i i niespełna 20 Rafała. Ten wybór starałam się tak ułożyć, żeby pokazał relację między ojcem a synem - tłumaczy Wolska.

Rafał Malczewski jako syn uczył się sztuki malarstwa od swojego ojca. Co jednak ważne, Jacek Malczewski uczył się również od swojego potomka. Ich twórczość to efekt wieloletniego dialogu. Wernisaż w najbliższą środę o godzinie 18.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2018-09-27, godz. 17:36 Mariza na początek Meisinger Music Festival Mariza z zespołem, Waldemar Malicki, Soyoung Yoon i kilku innych wybitnych artystów wystąpi na rozpoczynającym się w czwartek w Szczecinie Meisinger Music Festivalu. » więcej 2018-09-27, godz. 06:38 Coraz więcej prywatnych muzeów w Polsce. Dyskusja w "RSnW" 134 tzw. 'prywatne muzea' powstały w Polsce. To miejsca, w których kolekcjonerzy prezentują zainteresowanym swoje zbiory. Istnieją również takie placówki, które nie mają wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2018-09-26, godz. 14:58 Apel o bojkot filmu. "Przykład ohydnej, profanującej sacrum sztuki" Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało o bojkot filmu Wojciecha Smarzowskiego 'Kler'. Zdaniem stowarzyszenia, film jest 'przykładem ohydnej, profanującej sacrum sztuki'. » więcej 2018-09-26, godz. 12:50 Nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki W Szwecji ukaże się wkrótce nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki. Tym razem postać stworzona przez Astrid Lindgren, zamieni się w romską dziewczynkę i zamieszka, na owianych złą sławą, przedmieściach Sztokholmu. » więcej 2018-09-26, godz. 10:23 Opętany przywódca i ostatnie dni sekty. Premiera "Guru" w Szczecinie Dzieło Laurenta Petitgirarda zatytułowane 'Guru' już w najbliższy piątek będzie miało swoją prapremierę na deskach Opery na Zamku w Szczecinie. To opowieść o ostatnich dniach sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. » więcej 2018-09-25, godz. 22:01 Bill Cosby skazany za molestowanie na minimum 3 lata więzienia Amerykański aktor Bill Cosby spędzi w więzieniu od 3 do 10 lat za molestowanie seksualne koszykarki Andrei Constand. Sąd w stanie Pensylwania orzekł wyrok wobec 81-letniego aktora w sprawie, która dotyczy wydarzeń z 2004 roku. W kwietniu… » więcej 2018-09-25, godz. 17:15 „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła” Kolejne Zamkowe Forum Kultury już we wtorek w Zamku Książąt Pomorskich. Tym razem tematem forum jest „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła”. » więcej 2018-09-25, godz. 10:54 Wspólne brzmienia w Szczecinie. Chór "AeMki" i Mikromusic na jednej scenie Zespół Mikromusic, Skubas, Smolik i Chór Akademii Morskiej wystąpili razem w szczecińskiej filharmonii. To w ramach piątej edycji projektu 'Wspólne brzmienia'. Koncert odbył się w poniedziałek wieczorem. » więcej 2018-09-24, godz. 18:21 "Mój ojciec - sierżant Laluś", czyli spisana historia Żołnierza Wyklętego Był ostatnim w powojennej Polsce Żołnierzem Wyklętym. Zginął w 1963 roku. Historię życia sierżanta Józefa Franczaka opisał jego syn Marek. » więcej 2018-09-24, godz. 16:31 "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego kandydatem do Oscara Członkowie komisji oscarowej zdecydowali, że polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, będzie najnowszy film Pawlikowskiego. » więcej
230231232233234235236