Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piotr Dumała. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Piotr Dumała. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Na planie filmu Ederly. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Na planie filmu Ederly. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Piotr Dumała otrzyma Laur Cisowy, czyli nagrodę przyznawaną polskim reżyserom za wybitne osiągnięcia zawodowe na festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Tegoroczna, 21 już edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-16 lipca.
Piotr Dumała to jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego, reżyser, scenarzysta, pisarz i rysownik. Zadebiutował w 1981 roku w Studiu Filmowym Se-ma-for w Łodzi filmem animowanym "Lykantropia". W kolejnych latach zrealizował m.in. "Czarnego Kapturka", "Łagodną" na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego czy "Latające włosy" z 1984 roku, w którym po raz pierwszy zastosował stworzoną przez siebie technikę animacji polegającą na wydrapywaniu obrazów na płytach gipsowych.

Dumała dał się poznać jako mistrz kina psychologicznego, używający technik kina animowanego do odmalowania złożonych stanów emocjonalnych człowieka. Za jedne z jego najwybitniejszych dzieł uznawane są: "Franz Kafka" z 1991 roku oraz "Zbrodnia i kara" z 2000 roku. Dziewięć lat później zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych obrazem "Las", z Mariuszem Bonaszewskim i Stanisławem Brudnym w rolach głównych, w którym łączy technikę animacji z filmem aktorskim. Z Bonaszewskim współpracował też przy swoim najnowszym filmie aktorskim "Ederly". To czarno-biała, surrealistyczna komedia z elementami kryminału - opowieść o miasteczku istniejącym na granicy realnego świata i snu. Film będzie można zobaczyć podczas tegorocznego "Lata Muzami".

Nowogardzki festiwal rozpocznie się 14 lipca. W programie są m.in. pokazy filmowe, spotkania z twórcami polskiego kina oraz artystami, koncerty, wernisaże czy występy kabaretowe. Szczegóły można znaleźć na stronie www.ndk.pl.

Zobacz także

2018-09-29, godz. 19:22 "Niedokończone msze wołyńskie" - dokument o tragedii Polaków na Wołyniu "Niedokończone msze wołyńskie" - dokument o tragedii Polaków na Wołyniu został pokazany na 10. Festiwalu "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci". Festiwal, który odbywa się w Gdyni, poświęcony jest przede wszystkim prezentacji filmów… » więcej 2018-09-29, godz. 18:25 „Cienie zapomnianych kultur” w Kołbaczu Już w sobotę w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu koło Szczecina odbędą się „Cienie zapomnianych kultur”. Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki chce promować w tym roku "Projekt: Kołbacz", w ramach którego kościół zamieniony… » więcej 2018-09-29, godz. 13:49 "Miś zwany Wojtkiem". Powstaje animacja o słynnym niedźwiadku "A Bear called Wojtek" - taki tytuł nosi powstająca właśnie brytyjska animacja opowiadająca o słynnym niedźwiedziu przygarniętym przez żołnierzy armii generała Andersa. Producentem filmu jest Iain Harvey. » więcej 2018-09-29, godz. 10:39 Marzysz o stypendium w USA? Fundacja Kościuszkowska ogłasza nabór Fundacja Kościuszkowska, jedna z najbardziej renomowanych organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych, rozpoczęła nabór na swój doroczny, prestiżowy program stypendialny. Nowojorska fundacja szuka młodych naukowców, którym ufunduje… » więcej 2018-09-29, godz. 08:02 "Mroczny", "przerażający", "piękny". Guru już po premierze [ZDJĘCIA] Długo oczekiwana prapremiera "Guru" Laurenta Petitgirarda odbyła się w piątek wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. To opowieść o ostatnich dniach sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. » więcej 2018-09-28, godz. 18:00 Turniej Rycerski na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO] Pierwszy szczeciński Turniej Rycerski będzie największą atrakcją Święta Gryfa, które w ten weekend odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2018-09-27, godz. 17:36 Mariza na początek Meisinger Music Festival Mariza z zespołem, Waldemar Malicki, Soyoung Yoon i kilku innych wybitnych artystów wystąpi na rozpoczynającym się w czwartek w Szczecinie Meisinger Music Festivalu. » więcej 2018-09-27, godz. 06:38 Coraz więcej prywatnych muzeów w Polsce. Dyskusja w "RSnW" 134 tzw. "prywatne muzea" powstały w Polsce. To miejsca, w których kolekcjonerzy prezentują zainteresowanym swoje zbiory. Istnieją również takie placówki, które nie mają wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2018-09-26, godz. 14:58 Apel o bojkot filmu. "Przykład ohydnej, profanującej sacrum sztuki" Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało o bojkot filmu Wojciecha Smarzowskiego "Kler". Zdaniem stowarzyszenia, film jest "przykładem ohydnej, profanującej sacrum sztuki". » więcej 2018-09-26, godz. 12:50 Nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki W Szwecji ukaże się wkrótce nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki. Tym razem postać stworzona przez Astrid Lindgren, zamieni się w romską dziewczynkę i zamieszka, na owianych złą sławą, przedmieściach Sztokholmu. » więcej
236237238239240241242