Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zespół dziecięcy "Teroczka" działający przy Stowarzyszeniu Ruska Bursa w Gorlicach wystąpi w sobotę w Szczecinie. Mat. Organizatorów.
Zespół dziecięcy "Teroczka" działający przy Stowarzyszeniu Ruska Bursa w Gorlicach wystąpi w sobotę w Szczecinie. Mat. Organizatorów.
Zespół dziecięcy "Teroczka" działający przy Stowarzyszeniu Ruska Bursa w Gorlicach wystąpi w sobotę w Szczecinie. Założony w 2010 roku zespół prezentuje Kulturę Łemków.
Zespół założony przez Andrzeja i Halinę Małęckich zaprosiła szczecińska parafia prawosławna. Kultura Łemków jest niezwykle bogata i ciekawe i od wieków jest związana z Polską i Czechami, bo tam leżą ich etniczne ziemie. W Polsce to część nowosądeckiego, aż po Jasło. Łemkowie podobnie jak Ukraińcy trafili na Ziemie Zachodnie wskutek Akcji "Wisła". Część z nich potem wróciła, a pozostali żyją wśród nas. I ci ostatni chcą kulturą swoich przodków pochwalić się w Szczecinie. Wśród nich proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski.

- Stowarzyszeniu Ruska Bursa w Gorlicach zajmuje się popularyzacją i pracą nad kulturą łemkowską, nad językiem, tradycjami i śpiewem. "Teroczka" to zespół głównie młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studiującej, które gra i śpiewa typowe utwory z kręgów łemkowskich - tłumaczy ks. Stefanowski.

- Koncertowi będzie towarzyszyć spotkanie z poetą Piotrem Murianką - kontynuuje ks. Stefanowski. - On jest nie tylko poetą, ale też prozaikiem, kompozytorem, dyrygentem. Pokolenia Łemków wychowały się na jego poezji, muzyce i pieśniach. Nazywają go Piotr "Mróweczka". Drobny człowieczek, który ma ogromne serce, wielką głową i wspaniałe pióro.

Koncert w sobotę o 15 w Strefie Kultury Studenckiej, dawnym Domu Marynarza. Wstęp jest wolny.
Łemkowie podobnie jak Ukraińcy trafili na Ziemie Zachodnie wskutek Akcji "Wisła". Część z nich potem wróciła, a pozostali żyją wśród nas. I ci ostatni chcą kulturą swoich przodków pochwalić się w Szczecinie. Wśród nich proboszcz cerkwi prawosławnej w Szcz
- Koncertowi będzie towarzyszyć spotkanie z poetą Piotrem Murianką - kontynuuje Stefanowski.

Zobacz także

2019-01-19, godz. 17:32 Szczecinianie kolędowali u salezjanów Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie kolędował w kościele przy Szkołach Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu. Zabrzmiały kolędy i pastorałki ze wszystkich stron Polski. Gościem specjalnym był żywiecki zespół 'PoPieronie'. » więcej 2019-01-19, godz. 09:11 Polska prapremiera w Operze na Zamku w Szczecinie Po czterech latach od światowej prapremiery, 'Proces' Philipa Glassa zabrzmi w sobotę po raz pierwszy na polskiej scenie - w Operze na Zamku w Szczecinie. » więcej 2019-01-18, godz. 16:34 Centrum Dialogu Przełomy ma już trzy lata Tylko w zeszłym roku wystawę w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, odwiedziło 43 tysiące osób. CDP ma pokazywać najważniejsze momenty - przełomy - w dziejach powojennego Szczecina i regionu. » więcej 2019-01-17, godz. 20:33 Film "Z tego samego ogrodu" to opowieść o "wybitnych ludziach" [ZDJĘCIA] To opowieść o dwóch braciach, nieprzeciętnych artystach, którzy wychowali się na szczecińskim Pogodnie. Marek Osajda - dziennikarz Kuriera Szczecińskiego - pokazał publiczności swój najnowszy film. Obraz zatytułowany 'Z tego samego… » więcej 2019-01-17, godz. 07:50 Akustyczeń wystartował. "Szczecin odbija festiwal" [ZDJĘCIA] Po raz 11. w Szczecinie wystartował wieczorem Akustyczeń. Festiwal muzyczny potrwa do niedzieli. » więcej 2019-01-13, godz. 08:52 Gratka dla melomanów. Koncert prezydencki w Filharmonii Szczecińskiej Coroczny koncert prezydencki odbył się w sobotni wieczór w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tym razem orkiestra Filharmonii zagrała najpiękniejsze arie, duety operowe i operetkowe z udziałem znakomitych śpiewaków:… » więcej 2019-01-12, godz. 13:06 Kana obchodzi 40 urodziny [ZDJĘCIA] Teatr Kana w Szczecinie właśnie rozpoczął jubileuszowy 40 rok swojej działalności. Z tej okazji jeden ze swoich projektów OKNO postanowili poświęcić... sobie. » więcej 2019-01-11, godz. 19:22 Poznaliśmy laureatów "Skąd mój ród, skąd moje korzenie?" Oliwia Hennig i Oskar Sienkiewicz ze Sławna zwyciężyli w konkursie genealogiczno-historycznym 'Skąd mój ród, skąd moje korzenie?'. W pracach opisali dzieje swoich rodzin. W piątek w Archiwum Państwowym w Szczecinie wręczono nagr… » więcej 2019-01-11, godz. 16:02 Nowy słownik starych idei w Trafostacji Sztuki Efekty pobytu szczecińskich artystów i kuratorów w Pradze, Budapeszcie i Tbilisi w 2018 roku, można od czwartku oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2019-01-09, godz. 20:31 Promocja audiobooka "Tata, gotuj kisiel!" Słynna powieść Barbary Stenki 'Tata, gotuj kisiel!' doczekała się formy audiobooka. » więcej
213214215216217218219