Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Festiwal wędrowny "Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Festiwal wędrowny "Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W sobotę odbędzie się finał 8. Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku". W kościele Jana Ewangelisty w Szczecinie wystąpi Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej.
Od połowy sierpnia publiczność festiwalowa, przez kolejne soboty odkrywała zabytki naszego województwa i słuchała muzyki sprzed wieków na instrumentach z epoki. Szlak wędrowny to 700 kilometrów, 10 miejscowości, poczynając od Kołbacza, przez Trzebiatów, Nowe Warpno, Gryfino kończąc na Szczecinie. Tu też, przed koncertem zaplanowano zwiedzanie i odkrywanie naszego miasta.

Program festiwalowych koncertów był niezwykle bogaty. Cały czas rozszerzamy pojęcie muzyki dawnej - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Osuchowski.

- Dla nas już muzyką dawną jest cały wiek XIX, a zatem w tym spotkaniu wędrownym z muzyką dawną, oprócz dzieł tegorocznego jubilata, czyli Claudio Monteverdiego, czyli muzyki sprzed 450 lat, także arcydzieła Antonina Dvořáka, Piotra Czajkowskiego, Felixa Mendelssohna, Bartolliego. Warto je przypominać w tej oryginalnej szacie dźwiękowej, czyli w wykonaniu instrumentów dawnych - podkreśla Osuchowski.

W sobotę na słuchaczy czeka koncert niespodzianka - mówi prezes Fundacji Akademia Muzyki Dawnej Urszula Stawicka.

- Można powiedzieć, że to mega dzieło, składające się z różnych, innych dzieł, trochę niespodzianki dla publiczności, pod tytułem "Serenada Nocturna", czyli muzyka na wieczór, gdzie pojawią się również elementy współczesne - dodaje Stawicka.

Finał festiwalu w sobotę o 19:30 w Kościele Jana Ewangelisty w Szczecinie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-11-24, godz. 18:10 Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na listę UNESCO Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z Krakowa wyjechała delegacja na posiedzenie komitetu UNESCO na wyspie Mauritius. » więcej 2018-11-24, godz. 17:14 Anna Segal w ramach Euromusicdramy zaprasza do Kameralnego 'Wariacje na tematy polskiej muzyki teatralnej' w improwizacjach Anny Segal to jeden z ostatnich akordów 3. edycji Euromusicdrama. W sobotę o godz. 19 w Teatrze Kameralnym wystąpi - okrzyknięta przez krytykę liderką nowego pokolenia… » więcej 2018-11-23, godz. 08:58 "Mówi się o Oscarze dla Joanny Kulig" 'Polskiej aktorce należy się Oscar' - to ocena organizatora festiwalu Nowe Horyzonty i działacza kulturalnego z 'Rozmów pod Krawatem'. » więcej 2018-11-22, godz. 19:20 Naukowcy i muzealnicy rozmawiają o "Niepodległości i nowoczesności" [ZDJĘCIA] Historycy sztuki z całej Polski spotkali się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Rozpoczęła się tam ogólnopolska sesja naukowa 'Niepodległość i nowoczesność'. » więcej 2018-11-22, godz. 16:16 Impreza dla filmowców-seniorów. Rusza nowy festiwal Festiwal Filmowy Senior Movie w Szczecinie startuje już w czwartek. To przegląd skierowany do twórców kina amatorskiego i niezależnego w wieku emerytalnym. » więcej 2018-11-20, godz. 21:49 Plebiscyt "Książka Historyczna Roku": Wybrano najlepszą publikację 'Wielka Wojna Polaków' profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio. » więcej 2018-11-20, godz. 14:42 Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego. » więcej 2018-11-20, godz. 09:55 W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”… » więcej 2018-11-20, godz. 08:35 Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury. » więcej 2018-11-19, godz. 18:11 "Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część… » więcej
220221222223224225226