Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego.
Cohabitat to grupa ludzi poszukujących nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Skupia m.in. architektów i specjalistów od odnawialnych źródeł energii.

W Kołbaczu, w ramach "Cieni zapomnianych kultur", zaplanowano m.in. spotkanie na temat budownictwa naturalnego. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytanie, czy można zbudować wygodny, tani i bezpieczny dom z gliny i kostek słomy?

- Jest to pewna próba powrotu do źródeł, do przejęcia steru we własne ręce, ale bez odrzucenia technologii - wyjaśnia Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, która organizuje imprezę. - To grupa młodych ludzi, entuzjastów życia w zgodzie z natura, ale z wykorzystaniem internetu i różnych narzędzi, bo podczas zajęć, które organizuje Cohabitat, odbywają się warsztaty ciesielskie, ślusarskie czy ogrodnicze. I to będziemy pokazywali podczas wystawy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19. O 20 rozpocznie się koncert. - Wystąpi zespół Banda Nella Nebbia. To laureat folkowego konkursu "Nowa Tradycja". Będzie można usłyszeć połączenie etnicznych, polskich, litewskich i klezmerskich brzmień. Myślę, że będzie to ciekawe - zapowiada Palus.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. "Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-07-28, godz. 07:45 Nie żyje Olga "Kora" Jackowska Nie żyje Olga Jackowska - Kora, ikona polskiego rocka, laureatka wszystkich najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, autorka oryginalnych tekstów piosenek i wierszy. Miała 67 lat. » więcej 2018-07-27, godz. 10:57 Koncert „Fogg. Pieśniarz Warszawy” rozpocznie obchody Powstania Warszawskiego Koncert poświęcony Mieczysławowi Foggowi rozpocznie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Piosenki Mieczysława Fogga zagra duet Młynarski - Masecki z zespołem Jazz Camerata Varsoviensis. » więcej 2018-07-23, godz. 16:33 Znamy program 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum Organizatorzy 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum ogłosili w poniedziałek program festiwalu. Na ponad tydzień zaplanowano koncerty w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu. Ponadto odbędą się spotkania naukowe i… » więcej 2018-07-23, godz. 09:21 Muzeum w legendarnej szczecińskiej willi [ZDJĘCIA] W legendarnej willi Sorrento w Szczecinie otwarto Muzeum Muzyczne. W latach 60. XX wieku budynek przy Mickiewicza był świadkiem początków szczecińskiego i polskiego big beatu. » więcej 2018-07-22, godz. 13:33 Nieodkryte tajemnice pałacu w gminie Dobra Kończy się I Międzynarodowy Festiwal Peruna w Stolcu koło Szczecina. To trzydniowa zabawa inspirowana grami komputerowymi, fantasy i mitologią słowiańską. » więcej 2018-07-21, godz. 10:35 Lato z Muzami: Laur Cisowy dla Joanny Kos-Krauze Joanna Kos-Krauze z Laurem Cisowym przyznanym na Lecie z Muzami w Nowogardzie. Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów trwającego właśnie Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa, przyznawana za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmow… » więcej 2018-07-20, godz. 17:46 Pałac von Raminów wraca do żywych W piątek rozpoczyna się I Międzynarodowy Festiwal Peruna, inaugurujący otwarcie Perun Parku Legend w Stolcu koło Szczecina. To działania inspirowane grami komputerowymi, fantasy i mitologią słowiańską. » więcej 2018-07-20, godz. 11:54 12. Dąbskie Wieczory Filmowe: goście, projekcje, wyjątkowa publiczność Aktorzy Gabriela Muskała i Arkadiusz Jakubik oraz reżyser Piotr Domalewski - zdobywca Złotych Lwów w Gdyni za film 'Cicha noc' - to goście tegorocznych 12. Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2018-07-19, godz. 14:12 Jakubik przyjeżdża do Szczecina. Poprowadzi warsztaty filmowe Aktor Arkadiusz Jakubik oraz aktorka i dramatopisarka Gabriela Muskała poprowadzą warsztaty filmowe i scenariuszowe w Szczecinie. Zajęcia są bezpłatne. Organizuje je Klub Delta w Dąbiu. » więcej 2018-07-17, godz. 15:20 Aktorzy uczą dzieci. Efektem będzie spektakl [ZDJĘCIA] Uczniowie szkół podstawowych pod okiem aktorów ćwiczą umiejętności teatralne, biorą udział w zajęciach muzycznych oraz integrują się podczas wspólnych wyjazdów. » więcej
240241242243244245246