Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego.
Cohabitat to grupa ludzi poszukujących nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Skupia m.in. architektów i specjalistów od odnawialnych źródeł energii.

W Kołbaczu, w ramach "Cieni zapomnianych kultur", zaplanowano m.in. spotkanie na temat budownictwa naturalnego. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytanie, czy można zbudować wygodny, tani i bezpieczny dom z gliny i kostek słomy?

- Jest to pewna próba powrotu do źródeł, do przejęcia steru we własne ręce, ale bez odrzucenia technologii - wyjaśnia Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, która organizuje imprezę. - To grupa młodych ludzi, entuzjastów życia w zgodzie z natura, ale z wykorzystaniem internetu i różnych narzędzi, bo podczas zajęć, które organizuje Cohabitat, odbywają się warsztaty ciesielskie, ślusarskie czy ogrodnicze. I to będziemy pokazywali podczas wystawy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19. O 20 rozpocznie się koncert. - Wystąpi zespół Banda Nella Nebbia. To laureat folkowego konkursu "Nowa Tradycja". Będzie można usłyszeć połączenie etnicznych, polskich, litewskich i klezmerskich brzmień. Myślę, że będzie to ciekawe - zapowiada Palus.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. "Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2013-09-27, godz. 13:46 Studenckie Asy w Akademii Sztuki Najlepsi studenci Akademii Sztuki z kierunku Multimedia pokazali w czwartek swoje prace w Zonie Sztuki Aktualnej. To galeria należąca do uczelni. » więcej 2013-09-26, godz. 21:33 After Blues zagrał w radiowym studiu S-1 [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński duet After Blues zagrał w czwartek wieczorem w studiu koncertowym Radia Szczecin. Koncert promujący najnowszą płytę zespołu - "Proszę bardzo" transmitowaliśmy na naszej antenie oraz stronie internetowej. » więcej 2013-09-25, godz. 23:52 Duet, który brzmi jak trio. After Blues w radiowym S-1 [ZDJĘCIA] Szczeciński duet After Blues zagra w czwartek wieczorem w studiu koncertowym Radia Szczecin. Koncert promujący najnowszą płytę zespołu - "Proszę bardzo" będziemy transmitować na naszej antenie oraz stronie internetowej. » więcej 2013-09-25, godz. 07:44 Historyczne odkrycie z początków naszej ery [ZDJĘCIA] Miecz z II wieku naszej ery znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk w Czelinie nad Odrą. » więcej 2013-09-24, godz. 08:43 Klasyczna gitara ze Szczecina w samolotach Lufthansy Muzyka szczecińskiego gitarzysty Krzysztofa Meisingera będzie rozbrzmiewać na pokładach niemieckich samolotów. » więcej 2013-09-23, godz. 19:31 Najmłodsza szczecińska uczelnia przyciąga jak magnes Koniec laby w najmłodszej szczecińskiej uczelni. Ponad pięciuset studentów Akademii Sztuki w poniedziałek miało pierwsze wykłady. To czwarta inauguracja roku akademickiego w krótkiej historii szkoły. » więcej 2013-09-20, godz. 19:02 Cesarska uczta w Filharmonii Z wysokiego C sezon artystyczny otwiera Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza. » więcej 2013-09-20, godz. 18:12 Spektakl dla dorosłych w Teatrze Lalek Spektakl o kobietach z siedemnastego wieku, które marzyły o występach na scenie - sztukę dla dorosłych pokaże w piątek Teatr Lalek Pleciuga. » więcej 2013-09-18, godz. 17:08 Zobacz jak wyglądał człowiek w czasach najdawniejszych Portret człowieka od czasów najdawniejszych do dziś na przedmiotach codziennego użytku: monetach, naczyniach i wisiorkach można oglądać w gmachu głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. » więcej 2013-09-18, godz. 16:31 Remont Zamku. "Postaramy się zrobić cacko architektury" [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich oficjalnie dostał 25 milionów złotych na przywrócenie świetności północnego skrzydła zabytku. » więcej
493494495496497498499