Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego.
Cohabitat to grupa ludzi poszukujących nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Skupia m.in. architektów i specjalistów od odnawialnych źródeł energii.

W Kołbaczu, w ramach "Cieni zapomnianych kultur", zaplanowano m.in. spotkanie na temat budownictwa naturalnego. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytanie, czy można zbudować wygodny, tani i bezpieczny dom z gliny i kostek słomy?

- Jest to pewna próba powrotu do źródeł, do przejęcia steru we własne ręce, ale bez odrzucenia technologii - wyjaśnia Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, która organizuje imprezę. - To grupa młodych ludzi, entuzjastów życia w zgodzie z natura, ale z wykorzystaniem internetu i różnych narzędzi, bo podczas zajęć, które organizuje Cohabitat, odbywają się warsztaty ciesielskie, ślusarskie czy ogrodnicze. I to będziemy pokazywali podczas wystawy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19. O 20 rozpocznie się koncert. - Wystąpi zespół Banda Nella Nebbia. To laureat folkowego konkursu "Nowa Tradycja". Będzie można usłyszeć połączenie etnicznych, polskich, litewskich i klezmerskich brzmień. Myślę, że będzie to ciekawe - zapowiada Palus.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. "Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2013-09-05, godz. 15:58 Święto sztuki rozpoczyna się w Goleniowie „Bóg zapłać“, czyli rzecz o miejscu Kościoła w naszym życiu społecznym i politycznym oraz "Moskwa - Pietuszki" - sztuka o oczekiwaniu, podróży i samotności - te dwa spektakle zobaczą wieczorem widzowie w Goleniowie. Rozpoczyna… » więcej 2013-09-04, godz. 13:34 Wilento i Orłowski: Premierowa piosenka w Radiu Szczecin Wilento/Orłowski to projekt wokalno basowy. Magda Wilento - absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Swój warsztat wokalny szkoliła między innymi w berlińskiej szkole Academy Noisy School oraz na warsztatach wokalnych prowadzonych przez… » więcej 2013-09-03, godz. 18:35 To ona poprowadzi orkiestrę Filharmonii [ZDJĘCIA] Ewa Strusińska będzie pierwszym dyrygentem w sezonie 2013/2014 w szczecińskiej Filharmonii. » więcej 2013-09-02, godz. 21:43 Zagraj w teledysku Bubliczków W klubie go-go, na Dworcu Niebuszewo oraz ulicach Golęcina - w tych miejscach szczeciński zespół Bubliczki kręci swój najnowszy teledysk do singla "Nic nie ma na bank". Promuje on najnowszy album grupy - "Trubalkan". » więcej 2013-09-02, godz. 16:12 Spektakl na deskach Współczesnego po niemiecku Spektakl zagrany w całości w języku niemieckim będzie można zobaczyć w poniedziałek w szczecińskim Teatrze Współczesnym. » więcej 2013-09-02, godz. 07:48 Chór "AeMki" był najlepszy i wygrał festiwal Międzynarodowy sukces szczecińskiego chóru. Zespół Akademii Morskiej wygrał prestiżowy festiwal w macedońskim Ohrid, gdzie pokonał pół setki renomowanych chórów z całej Europy. » więcej 2013-09-01, godz. 10:04 Startuje nowy kanał telewizyjny. Będzie więcej regionu Ulubione programy i "Kronikę" widzowie TVP Szczecin obejrzą od niedzieli nie w TVP Info, a na nowym kanale. » więcej 2013-08-31, godz. 09:40 Szczecin będzie wspominać Wieluń W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. To właśnie na to miasto w województwie łódzkim, w 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby. » więcej 2013-08-31, godz. 09:38 Akademia Sztuki serwuje wyjątkowe menu Kanapkę dziekańską, śliwkę licencjacką czy śniadanie jak u mamy będzie można zjeść w kawiarni należącej do szczecińskiej Akademii Sztuki. Uczelnia oficjalnie otwiera w sobotę "Artterię". » więcej 2013-08-31, godz. 09:31 Wystawa tylko dla dorosłych "Fascynujący barbarzyńca", "obrazoburca i skandalista"- tak krytycy i odbiorcy sztuki nazywają Leszka Żegalskiego, współczesnego polskiego malarza. Obrazy artysty zostały zaprezentowane szczecinianom podczas piątkowego wernisażu w… » więcej
496497498499500501502