Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

We wtorek w Książnicy Pomorskiej zaprezentowano aneks do wydanej w 2010 roku książki opisującej dzieje kolejnych Sprawiedliwych. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
We wtorek w Książnicy Pomorskiej zaprezentowano aneks do wydanej w 2010 roku książki opisującej dzieje kolejnych Sprawiedliwych. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
„Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" jest ponad 26,5 tys. osób. Pięćdziesięciu z nich po II wojnie światowej zamieszkało w Zachodniopomorskiem. By o nich nie zapomnieć szczeciński oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów oraz IPN-u wydały książkę opisującą ich historie.
We wtorek w Książnicy Pomorskiej zaprezentowano aneks do wydanej w 2010 roku książki opisującej dzieje kolejnych Sprawiedliwych.

Medal i tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" jest przyznawany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie od 1963 r. osobom, które w czasie holocaustu niosły bezinteresownie pomoc Żydom, często narażając na śmierć życie swoje i swoich rodzin.

Po uroczystościach wręczenia medali te niezwykłe historie ponownie zamykane są w pamięci uhonorowanych - zauważyła Róża Król z TSKŻ.

- Były uroczystości nadania medali i pomyślałam, że jest to jednorazowa uroczystość i potem nikt już o tych ludziach nie będzie pamiętał, że zostanie to najwyżej w rodzinie, trzeba zatem utrwalić to w pamięci - argumentowała Róża Król.

Choć od zakończenia wojny minęły 72 lata to medale są wciąż przyznawane - mówi Paweł Knap.

- Wynika to z tego, że choć przyjaźnie zawarte w czasie wojny często przetrwały kolejne, powojenne lata, ale często dochodziło do zerwania kontaktów. Były to czasy bez internetu, bez rozwiniętej telefonii, zwykła przeprowadzka wystarczyła, by ten kontakt utracić - zaznaczył Paweł Knap.

W przyszłym roku ukazać się ma poszerzona wersja relacji Sprawiedliwych i o Sprawiedliwych z województwa zachodniopomorskiego. A przez najbliższe dwa tygodnie w Książnicy dostępna jest poświęcona im wystawa.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2013-03-07, godz. 17:16 Promocja historycznego albumu w Książnicy [ZDJĘCIA] Kilkaset zdjęć ze stanu wojennego w Szczecinie zawiera album, który opublikował Instytut Pamięci Narodowej. » więcej 2013-03-07, godz. 16:02 Włącz orkiestrę na www Muzycofeelya z Baltic Neopolis Orchestra wystąpią dziś w Studiu Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego. » więcej 2013-03-06, godz. 21:10 Essiet Okon Essiet w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Kolejny artysta zaprezentował się dziś w ramach szczecińskich zmagań jazzowych. Amerykański kontrabasista - Essiet Okon Essiet wystąpił przed szczecińską publicznością w studiu koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego. » więcej 2013-03-06, godz. 10:54 Ostrowski w tournee z Jazzmanią [ZDJĘCIA, WIDEO] Poniedziałkowym występem w gdyńskim klubie Ucho Sylwester Ostrowski Quintet wraz z Piotrem Wojtasikiem zainaugurowali cykl koncertów promujących muzykę jazzową. » więcej 2013-03-05, godz. 13:36 Bubliczki w Radiu Szczecin [WYWIAD, WIDEO] Zespół Bubliczki, który gra muzykę będącą połączeniem tradycyjnych rytmów kaszubskich z cygańskimi, bałkańskimi i żydowskimi pojawił się we wtorkowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. » więcej 2013-03-04, godz. 10:02 Kiermasz i koncert, czyli Kaziuki po szczecińsku Mini jarmark z wileńskimi obwarzankami oraz koncert ludowej kapeli 'Solczanie' - szczecińskie Stowarzyszenie 'Świteź' zaprasza na Tydzień Kresowy. 4 marca wypada bowiem dzień świętego Kazimierza, czyli patrona Litwy. » więcej 2013-03-03, godz. 16:19 Lekcja historii na żywo [ZDJĘCIA, WIDEO] Na Jasnych Błoniach blisko pół tysiąca osób w tym kilkunastu kombatantów obejrzało rekonstrukcję potyczki Żołnierzy Wyklętych z wojskami radzieckimi. » więcej 2013-03-01, godz. 17:31 Opowieść o tolerancji w Pleciudze Jakże ciężko być jedynym na świecie niebieskim pieskiem, gdy wszystkie inne psy są brązowe, czarne, rude lub w łatki. Sztuka Gyuli Urbana to poruszająca historia przyjaźni, poszukiwania swego miejsca w świecie i prawa do bycia … » więcej 2013-02-28, godz. 08:59 Muzeum czeka na miasto, a miasto na muzeum W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, napisał na swoim Facebookowym profilu, że 'miasto nie reaguje na próby uregulowania statusu zabytku'. » więcej 2013-02-28, godz. 06:19 Twórca "Syberiady polskiej" w Radiu Szczecin Janusz Zaorski, scenarzysta, reżyser i producent filmowy, a także były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji był gościem czwartkowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. » więcej
522523524525526527528