Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Powieść Marka Bieńczyka "Tworki".
Powieść Marka Bieńczyka "Tworki".
Najlepsza i najczęściej nagradzana powieść Marka Bieńczyka "Tworki" doczekała się adaptacji teatralnej. W dodatku to monodram, w którym występuje adaptator Marek Żerański.
Akcja powieści rozgrywa się w roku 1943 w podwarszawskich Tworkach. Jej bohaterowie to grupka dwudziestolatków, dziewcząt i chłopców, Polaków i Żydów, którzy pracują w pozostającym pod niemieckim zarządem szpitalu psychiatrycznym. Okazuje się, że jedynym normalnym miejscem w nienormalnym świecie jest zakład dla obłąkanych. Znajdują tu azyl, dający nadzieję na w miarę spokojne i godne przetrwanie okupacji. Wydaje się, że piekło okupacji hitlerowskiej ich nie dotyczy. Na niedzielnej premierze był sam autor, Marek Bieńczyk.

Bohaterowie "Tworek" pracują i czasami nawet się bawią. Jednak po kolei znikają z wydawało by się bezpiecznego miejsca. Pozostają tylko po nich listy - mów Marek Żerański.

- Pomieść jest napisana formą gawędową. Narrator, czyli taka wiodąca postać, toczy lekką gawędę, co prawda o odchodzeniu - mówi Żerański.

Marek Bieńczyk nie krył wzruszenia po premierze.

- Jestem wzruszony, miałem łzy w oczach. Myślę, że to się udało, ale jestem tak poruszony, że trudno mi to oceniać. To jest trudny tekst, nie jest sceniczny - mówi Bieńczyk.

Kolejny spektakl "Tworek" już we wtorek na scenie Teatru Polskiego.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2019-01-17, godz. 07:50 Akustyczeń wystartował. "Szczecin odbija festiwal" [ZDJĘCIA] Po raz 11. w Szczecinie wystartował wieczorem Akustyczeń. Festiwal muzyczny potrwa do niedzieli. » więcej 2019-01-13, godz. 08:52 Gratka dla melomanów. Koncert prezydencki w Filharmonii Szczecińskiej Coroczny koncert prezydencki odbył się w sobotni wieczór w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tym razem orkiestra Filharmonii zagrała najpiękniejsze arie, duety operowe i operetkowe z udziałem znakomitych śpiewaków:… » więcej 2019-01-12, godz. 13:06 Kana obchodzi 40 urodziny [ZDJĘCIA] Teatr Kana w Szczecinie właśnie rozpoczął jubileuszowy 40 rok swojej działalności. Z tej okazji jeden ze swoich projektów OKNO postanowili poświęcić... sobie. » więcej 2019-01-11, godz. 19:22 Poznaliśmy laureatów "Skąd mój ród, skąd moje korzenie?" Oliwia Hennig i Oskar Sienkiewicz ze Sławna zwyciężyli w konkursie genealogiczno-historycznym 'Skąd mój ród, skąd moje korzenie?'. W pracach opisali dzieje swoich rodzin. W piątek w Archiwum Państwowym w Szczecinie wręczono nagr… » więcej 2019-01-11, godz. 16:02 Nowy słownik starych idei w Trafostacji Sztuki Efekty pobytu szczecińskich artystów i kuratorów w Pradze, Budapeszcie i Tbilisi w 2018 roku, można od czwartku oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2019-01-09, godz. 20:31 Promocja audiobooka "Tata, gotuj kisiel!" Słynna powieść Barbary Stenki 'Tata, gotuj kisiel!' doczekała się formy audiobooka. » więcej 2019-01-09, godz. 15:32 "Proces" Kafki na deskach Opery na Zamku Za tydzień na deskach Opery na Zamku odbędzie się polska prapremiera opery Filipa Glassa zatytułowana 'Proces', z librettem Christophera Hamptona. » więcej 2019-01-08, godz. 18:51 Festiwal o górach i największa gwiazda himalaizmu w Szczecinie Filmy, wystawy, spotkanie i promocje książek o górach. Za miesiąc rozpoczyna się w Szczecinie Przegląd Filmów O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego. » więcej 2019-01-08, godz. 11:03 W Pyrzycach będą szkolić z tego co można w internecie. Rekrutacja w toku 'Ja w internecie w Pyrzycach' - trwa rekrutacja uczestników do projektu organizowanego przez Pyrzycki Dom Kultury. » więcej 2019-01-08, godz. 09:54 Belgowie docenili "Zimną wojnę" Belgijscy krytycy uznali 'Zimną wojnę' Pawła Pawlikowskiego za najlepszy film ubiegłego roku. O decyzji belgijskiej Unii Krytyków Filmowych poinformował jej przewodniczący Marc Bussens o czym doniosła agencja prasowa Belga. » więcej
213214215216217218219