Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Bursztynowe Pierścienie przyznane. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Bursztynowe Pierścienie przyznane. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Bursztynowe Pierścienie rozdane. To nagrody przyznawane najlepszym spektaklom i aktorom ze Szczecina. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w poniedziałek wieczorem w szczecińskiej Pleciudze.
Za najlepsze przedstawienie minionego sezonu widzowie uznali musical "Crazy for You" Opery na Zamku w Szczecinie, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. - To nasz najdroższy spektakl z ubiegłego sezonu - mówi dyrektor Opery Jacek Jekiel. - Nagroda publiczności, którą otrzymaliśmy, jest też dowodem na to, że warto robić rzeczy wizualnie nieprzeciętne.

Najlepszą aktorką - według widzów - została Joanna Tylkowska-Drożdż za rolę w "Pajacach", również Opery na Zamku. - To wielki zaszczyt i wielka radość. To sukces całego zespołu - przyznała po ceremonii.

Z kolei jury plebiscytu nagrodziło Bursztynowym Pierścieniem spektakl "Ślub" z Teatru Współczesnego, w reżyserii Anny Augustynowicz. Jednocześnie aktorom z tego przedstawienia wręczono "Wielką Nagrodę Jury".

- Bardzo się cieszymy. To ważne, zwłaszcza w momencie, kiedy Witold Gombrowicz dostaje szansę zabrania głosu w ważnych dzisiaj sprawach - mówiła Augustynowicz.

- To pierwsza nasza zbiorowa nagroda. Do tej pory zbieraliśmy nagrody indywidualne. To bardzo miłe, ponieważ w przypadku tego spektaklu rzeczywiście czujemy się teamem - dodała Joanna Matuszak, która w "Ślubie" grała matkę.

Za najlepszą kreację jury uznano rolę Tatiany w "Mieszczanach". Otrzymała ją aktorka Teatru Polskiego Sylwia Różycka. - Ta nagroda to moje lekarstwo - mówiła. - Mnie ciągle coś boli, jestem jakaś taka "odczuwalna", a bursztyn ponoć leczy wszelkie choroby. Myślę więc, że w połączeniu z tą pracą, przejdą mi wszystkie bóle i dopiero teraz zacznę pracować.

"Srebrną Ostrogę", czyli nagrodę dla młodego aktora otrzymał Piotr Bumaj z Teatru Polskiego. Plebiscyt Bursztynowe Pierścienie po raz 36. zorganizował "Kurier Szczeciński".
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-11-24, godz. 18:10 Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na listę UNESCO Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z Krakowa wyjechała delegacja na posiedzenie komitetu UNESCO na wyspie Mauritius. » więcej 2018-11-24, godz. 17:14 Anna Segal w ramach Euromusicdramy zaprasza do Kameralnego 'Wariacje na tematy polskiej muzyki teatralnej' w improwizacjach Anny Segal to jeden z ostatnich akordów 3. edycji Euromusicdrama. W sobotę o godz. 19 w Teatrze Kameralnym wystąpi - okrzyknięta przez krytykę liderką nowego pokolenia… » więcej 2018-11-23, godz. 08:58 "Mówi się o Oscarze dla Joanny Kulig" 'Polskiej aktorce należy się Oscar' - to ocena organizatora festiwalu Nowe Horyzonty i działacza kulturalnego z 'Rozmów pod Krawatem'. » więcej 2018-11-22, godz. 19:20 Naukowcy i muzealnicy rozmawiają o "Niepodległości i nowoczesności" [ZDJĘCIA] Historycy sztuki z całej Polski spotkali się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Rozpoczęła się tam ogólnopolska sesja naukowa 'Niepodległość i nowoczesność'. » więcej 2018-11-22, godz. 16:16 Impreza dla filmowców-seniorów. Rusza nowy festiwal Festiwal Filmowy Senior Movie w Szczecinie startuje już w czwartek. To przegląd skierowany do twórców kina amatorskiego i niezależnego w wieku emerytalnym. » więcej 2018-11-20, godz. 21:49 Plebiscyt "Książka Historyczna Roku": Wybrano najlepszą publikację 'Wielka Wojna Polaków' profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio. » więcej 2018-11-20, godz. 14:42 Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego. » więcej 2018-11-20, godz. 09:55 W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”… » więcej 2018-11-20, godz. 08:35 Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury. » więcej 2018-11-19, godz. 18:11 "Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część… » więcej
220221222223224225226