Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=kb-I17bS2Fc, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47436465
W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=kb-I17bS2Fc, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47436465
W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk".
Antoni Krauze urodził się 4 stycznia 1940 w Warszawie. W 1966 ukończył studia na wydziale reżyserii łódzkiej filmówki. W maju 1968 roku związał się ze Studiem Filmowym „TOR”. Był asystentem Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Struktura kryształu". Jako samodzielny reżyser pracuje od 1969. Zadebiutował wówczas krótkometrażowym filmem telewizyjnym "Monidło" na podstawie opowiadania Jana Himilsbacha. Brał także udział w przedsięwzięciach Piwnicy pod Baranami. Studiował również na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, współpracował z teatrem STS. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Pierwszym kinowym filmem Antoniego Krauzego był dramat psychologiczny "Palec boży" z 1972 roku według powieści Tadeusza Zawieruchy. Kolejne filmy reżysera także oparte były często na prozie autorów współczesnych, jak "Strach" na podstawie powieści Zbigniewa Safjana, "Party przy świecach", który jest adaptacją opowiadania Jana Himilsbacha czy "Dziewczynka z hotelu Excelsior" powstały na bazie opowiadania Eustachego Rylskiego.

Od 1990 roku Krauze realizował głównie dokumenty, będące portretami twórców. Powstały wówczas między innymi filmy "Pisarz" o Witoldzie Zalewskim, "Idąc, spotykając…" o Stanisławie Różewiczu czy "Radość pisania" o Wisławie Szymborskiej.

W 2011 roku filmem "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoni Krauze wrócił do fabuły. Otrzymał za ten film wiele nagród, w tym nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Montrealu. "Czarny czwartek" jest rekonstrukcją wydarzeń z czwartku 17 grudnia 1970 roku. W wyniku pacyfikacji strajkujących robotników stoczni w Gdyni zginęło 45 osób. Film opowiada o losach jednego z zastrzelonych stoczniowców Brunona Drywy i jego rodziny. Przed premierą Antoni Krauze mówił, że pokazanie tych wydarzeń było dla niego spełnieniem zobowiązania.

"Chciałem zwrócić pamięć o tamtych czasach i o tych, którzy wtedy polegli albo żyją do dzisiejszego dnia z wielką traumą" - mówił wówczas reżyser.

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

W 2016 roku na ekrany wszedł ostatni film reżysera - "Smoleńsk". Fabuła filmu osnuta jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku i katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i pierwsza dama Maria Kaczyńska. Antoni Krauze chciał, by Polacy, którzy pójdą na jego film, zastanowili się, co wydarzyło się w Smoleńsku i po katastrofie - w Polsce.

"Jest takie stanowisko obowiązujące, że wszystko w tej sprawie zostało ustalone i żadne nowe fakty niczego nie zmienią. Ja cytuję to zdanie w filmie. Otóż bardzo zależało mi, aby ludzie nie wierzyli, że wszystko zostało ustalone i jeżeli pojawiają się nowe fakty, to, żeby zastanowili się, co się za tym kryje" - powiedział wtedy Antoni Krauze.

Po premierze "Smoleńska" w ubiegłym roku reżyser postanowił wycofać się z życia zawodowego. Mówił o tym odbierając Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Zobacz także

2019-01-22, godz. 08:41 Erykah Badu w Szczecinie, nie znamy jednego, ważnego szczegółu Królowa soulu wystąpi 25 marca w Netto Arenie, a bilety na to wydarzenie wkrótce trafią do sprzedaży. Wokalistka będzie największą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu Szczecin Jazz. Koncert ma być jedynym w tym roku występem wokalistki… » więcej 2019-01-22, godz. 08:20 Nominacje do Oscarów, jest m.in. "Zimna Wojna" Pawlikowskiego W Los Angeles zostaną we wtorek ogłoszone nominacje do Oscarów. Wśród kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej jest zgłoszony przez Polskę film „Zimna Wojna'. Obraz Pawła Pawlikowskiego ma szanse na kilka nominacj… » więcej 2019-01-20, godz. 08:36 Kolędy łemkowskie, polskie, białoruskie i ukraińskie. Świątecznie w cerkwi [ZDJĘCIA, WIDEO] Jedne z najpiękniejszych łemkowskich, białoruskich, polskich, ukraińskich kolęd oraz pastorałek usłyszeli uczestnicy sobotniego koncertu w cerkwi prawosławnej w Szczecinie. » więcej 2019-01-19, godz. 17:57 "Wierni tradycji" w cerkwi prawosławnej. W programie najpiękniejsze kolędy Stowarzyszenie Prawosławne Św. Mikołaja w Szczecinie zaprasza w sobotę na koncert z cyklu 'Wierni tradycji'. Wystąpi Zespół Kameralny 'Analipsis' specjalizujący się w wykonawstwie muzyki sakralnej. » więcej 2019-01-19, godz. 17:32 Szczecinianie kolędowali u salezjanów Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie kolędował w kościele przy Szkołach Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu. Zabrzmiały kolędy i pastorałki ze wszystkich stron Polski. Gościem specjalnym był żywiecki zespół 'PoPieronie'. » więcej 2019-01-19, godz. 09:11 Polska prapremiera w Operze na Zamku w Szczecinie Po czterech latach od światowej prapremiery, 'Proces' Philipa Glassa zabrzmi w sobotę po raz pierwszy na polskiej scenie - w Operze na Zamku w Szczecinie. » więcej 2019-01-18, godz. 16:34 Centrum Dialogu Przełomy ma już trzy lata Tylko w zeszłym roku wystawę w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, odwiedziło 43 tysiące osób. CDP ma pokazywać najważniejsze momenty - przełomy - w dziejach powojennego Szczecina i regionu. » więcej 2019-01-17, godz. 20:33 Film "Z tego samego ogrodu" to opowieść o "wybitnych ludziach" [ZDJĘCIA] To opowieść o dwóch braciach, nieprzeciętnych artystach, którzy wychowali się na szczecińskim Pogodnie. Marek Osajda - dziennikarz Kuriera Szczecińskiego - pokazał publiczności swój najnowszy film. Obraz zatytułowany 'Z tego samego… » więcej 2019-01-17, godz. 07:50 Akustyczeń wystartował. "Szczecin odbija festiwal" [ZDJĘCIA] Po raz 11. w Szczecinie wystartował wieczorem Akustyczeń. Festiwal muzyczny potrwa do niedzieli. » więcej 2019-01-13, godz. 08:52 Gratka dla melomanów. Koncert prezydencki w Filharmonii Szczecińskiej Coroczny koncert prezydencki odbył się w sobotni wieczór w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tym razem orkiestra Filharmonii zagrała najpiękniejsze arie, duety operowe i operetkowe z udziałem znakomitych śpiewaków:… » więcej
212213214215216217218