Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=kb-I17bS2Fc, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47436465
W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=kb-I17bS2Fc, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47436465
W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk".
Antoni Krauze urodził się 4 stycznia 1940 w Warszawie. W 1966 ukończył studia na wydziale reżyserii łódzkiej filmówki. W maju 1968 roku związał się ze Studiem Filmowym „TOR”. Był asystentem Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Struktura kryształu". Jako samodzielny reżyser pracuje od 1969. Zadebiutował wówczas krótkometrażowym filmem telewizyjnym "Monidło" na podstawie opowiadania Jana Himilsbacha. Brał także udział w przedsięwzięciach Piwnicy pod Baranami. Studiował również na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, współpracował z teatrem STS. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Pierwszym kinowym filmem Antoniego Krauzego był dramat psychologiczny "Palec boży" z 1972 roku według powieści Tadeusza Zawieruchy. Kolejne filmy reżysera także oparte były często na prozie autorów współczesnych, jak "Strach" na podstawie powieści Zbigniewa Safjana, "Party przy świecach", który jest adaptacją opowiadania Jana Himilsbacha czy "Dziewczynka z hotelu Excelsior" powstały na bazie opowiadania Eustachego Rylskiego.

Od 1990 roku Krauze realizował głównie dokumenty, będące portretami twórców. Powstały wówczas między innymi filmy "Pisarz" o Witoldzie Zalewskim, "Idąc, spotykając…" o Stanisławie Różewiczu czy "Radość pisania" o Wisławie Szymborskiej.

W 2011 roku filmem "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoni Krauze wrócił do fabuły. Otrzymał za ten film wiele nagród, w tym nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Montrealu. "Czarny czwartek" jest rekonstrukcją wydarzeń z czwartku 17 grudnia 1970 roku. W wyniku pacyfikacji strajkujących robotników stoczni w Gdyni zginęło 45 osób. Film opowiada o losach jednego z zastrzelonych stoczniowców Brunona Drywy i jego rodziny. Przed premierą Antoni Krauze mówił, że pokazanie tych wydarzeń było dla niego spełnieniem zobowiązania.

"Chciałem zwrócić pamięć o tamtych czasach i o tych, którzy wtedy polegli albo żyją do dzisiejszego dnia z wielką traumą" - mówił wówczas reżyser.

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

W 2016 roku na ekrany wszedł ostatni film reżysera - "Smoleńsk". Fabuła filmu osnuta jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku i katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i pierwsza dama Maria Kaczyńska. Antoni Krauze chciał, by Polacy, którzy pójdą na jego film, zastanowili się, co wydarzyło się w Smoleńsku i po katastrofie - w Polsce.

"Jest takie stanowisko obowiązujące, że wszystko w tej sprawie zostało ustalone i żadne nowe fakty niczego nie zmienią. Ja cytuję to zdanie w filmie. Otóż bardzo zależało mi, aby ludzie nie wierzyli, że wszystko zostało ustalone i jeżeli pojawiają się nowe fakty, to, żeby zastanowili się, co się za tym kryje" - powiedział wtedy Antoni Krauze.

Po premierze "Smoleńska" w ubiegłym roku reżyser postanowił wycofać się z życia zawodowego. Mówił o tym odbierając Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Zobacz także

2015-09-27, godz. 13:32 Kto ma najpiękniejszy balkon w mieście? Zakończyła się 41. edycja konkursu "Cały Szczecin w kwiatach". W kategorii Balkony zwyciężyli Anna i Jerzy Pruscy, drugie miejsce zajęła nasza redakcyjna koleżanka Beata Użarowska. » więcej 2015-09-26, godz. 09:11 Szczecińscy seniorzy gwiazdami opery Seniorzy szczecińskich "Domów Kombatanta" na scenie Opery na Zamku. Znany reżyser operowy Michał Znaniecki przygotował przestawienia inspirowane szekspirowskim Królem Learem z muzyką Gusieppe Verdiego. » więcej 2015-09-24, godz. 08:24 Folk w obskurnej oficynie Międzynarodowy zespół dał koncert w starym szczecińskim podwórku. Blisko sto osób przyszło z krzesełkami, niektórzy przyjechali na rowerach, inni zabrali też psy. » więcej 2015-09-23, godz. 08:48 Najpierw koncert w Radiu Szczecin, potem premiera płyty [WIDEO, ZDJĘCIA] Muzyka alternatywna we wtorek zabrzmiała "na żywo" w studiu koncertowym Radia Szczecin. O godzinie 19 wystąpił Kortez. » więcej 2015-09-22, godz. 21:36 Porozumienia Sierpniowe oczami młodzieży [ZDJĘCIA] Wywiad z Lechem Wałęsą, opis saturatora czy repertuar kina z sierpnia 80 roku. Tak według gimnazjalistów mogły wyglądać gazety 35 lat temu. We wtorek Centrum Dialogu "Przełomy" nagrodziło zwycięzców swojego konkursu. » więcej 2015-09-21, godz. 21:26 Szczeciński chór z sukcesami w Hiszpanii Sukces szczecińskiego chóru na hiszpańskim festiwalu w Lloret de Mar. » więcej 2015-09-21, godz. 07:44 Lazar sfotografuje Fashion Week dla amerykańskiego pisma Znani projektanci, piękne modelki, najnowsze kolekcje, blichtr i przepych trafią na zdjęcia szczecińskiego fotografika. Tomasz Lazar sfotografuje dla prestiżowego amerykańskiego New York Magazine słynne pokazy mody Fashion Week w Londynie… » więcej 2015-09-20, godz. 22:10 Nagrody Pro Arte wręczone Radosław Palus - prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki z Kołbacza, szczeciński gitarzysta Krzysztof Meisinger, rzeźbiarz Stanisław Biżek ze Szczecina oraz koszaliński śpiewak i popularyzator muzyki Andrzej Zborowski - to laureaci… » więcej 2015-09-20, godz. 12:44 Niebiański finał Festiwalu na Gotyckim Szlaku Sobotni koncert w szczecińskim kościele pod wezwaniem Jana Ewangelisty, kończący VI Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego 2015 zachwycił publiczność. » więcej 2015-09-19, godz. 22:15 Grad nagród dla filmu "Body/Ciało" "Body/Ciało" - film Małgorzaty Szumowskiej - zdobył Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrody trafiły też do grających w tym obrazie Janusza Gajosa i Justyny Suwały oraz twórców dźwięku. » więcej
402403404405406407408