Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Orkiestra Symfoniczna w Szczecinie powstała z pasji wielu ludzi, którzy po 1945 roku znaleźli się w Szczecinie. I te pasje chcemy pokazać - mówi Dorota Serwa dyrektorka Filharmonii. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Orkiestra Symfoniczna w Szczecinie powstała z pasji wielu ludzi, którzy po 1945 roku znaleźli się w Szczecinie. I te pasje chcemy pokazać - mówi Dorota Serwa dyrektorka Filharmonii. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Liczne koncerty i siedem nowych płyt - tak zamierza obchodzić jubileusz 65-lecia Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
W 1948 roku utworzono Robotnicze Towarzystwo Muzyczne, które sformalizowało działalność orkiestrową powojennego Szczecina. Pierwszym dyrektorem i dyrygentem Orkiestry był Felicjan Lasota. Pięć lat później powstała szczecińska Filharmonia.

Na piątek zaplanowano pierwszy jubileuszowy koncert z udziałem gwiazd światowych scen: sopranistki Aleksandry Kurzak i francuskiego tenora Roberto Alagna.

Orkiestra Symfoniczna w Szczecinie powstała z pasji wielu ludzi, którzy po 1945 roku znaleźli się w Szczecinie. I te pasje chcemy pokazać - mówi Dorota Serwa dyrektorka Filharmonii.

- To jest piękna historia budowania relacji i życia muzycznego w Szczecinie. Niespodzianek i elementów, które podkreślą świąteczny charakter roku i kolejnego sezonu będzie wiele - zapowiada Dorota Serwa.

Wśród nich nowe wydawnictwa płytowe i książkowe, film o historii filharmoników i nowy festiwal. Pierwsze wydarzenie już w piątek z udziałem Aleksandry Kurzak i Roberto Alagna.

- Orkiestra w tym tygodniu bardzo ciężko pracowała ponieważ soliści to osoby występujące w najlepszej na świecie operze, Metropolitan Opera. Musimy stanąć na wysokości zadania, żeby zagrać jak najlepiej - zapowiada Rune Bergmann, dyrektor artystyczny Filharmonii.

Koncert w piątek o godz. 19.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2017-03-21, godz. 09:51 Wokal drugiego stopnia w Akademii Sztuki Studia drugiego stopnia wokalistyki na szczecińskiej Akademii Sztuki rozpoczną się w tym roku. Zgodę na zaawansowaną naukę, na Wydziale Edukacji Muzycznej, przyznała Polska Komisja Akredytacyjna. » więcej 2017-03-21, godz. 07:23 Gala Orłów pod znakiem jednego filmu 'Wołyń' w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego laureatem nagrody Orła w kategorii Najlepszy Film. » więcej 2017-03-20, godz. 18:16 Kontrapunkt coraz bliżej. Znamy szczegóły i pierwsze tytuły 52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt za miesiąc rozpocznie się w Szczecinie. To jeden z najstarszych, trwających nieprzerwanie, festiwali teatralnych w Polsce. » więcej 2017-03-20, godz. 08:54 Orły 2017, wielka gala w Teatrze Polskim W poniedziałek poznamy zdobywców Polskich Nagród Filmowych - Orłów 2017. Wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał 'Wołyń' w reżyserii Wojciecha… » więcej 2017-03-19, godz. 16:00 Nowość w Piwnicy przy Krypcie. "Ślimak" dla najmłodszych Prapremiera nowej sztuki Marty Guśniowskiej pt. 'Ślimak' odbędzie się w niedzielę w Piwnicy przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To opowieść dla najmłodszych widzów, opowiadająca w prosty sposób o tym co najważniejsze… » więcej 2017-03-19, godz. 09:02 Nie żyje Chuck Berry Był legendą rock and rolla, śpiewał, komponował, grał na gitarze. Zmarł w wieku 90 lat swoim domu na przedmieściach amerykańskiego miasta Saint Louis w stanie Missouri. » więcej 2017-03-18, godz. 17:45 Karykatura o „amerykańskim śnie" z perspektywy emigrantów Jest ich trzech, niedoszły pianista, pisarz - kiedyś ponoć bardzo znany i zwykły malarz pokojowy. Poszczęściło się im, bo remontują pięciopokojowy apartament w samym centrum Nowego Yorku. 'Home Section' Janusza Głowackiego to przerysowana… » więcej 2017-03-18, godz. 09:19 Adams vs. Brahms w filharmonii Utwory współczesnego amerykańskiego kompozytora Johna Adamsa i XIX-wiecznego wiedeńczyka Johannesa Brahmsa zabrzmiały w piątek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2017-03-17, godz. 08:47 Nowe polskie kino na Wyspach, rozpoczyna się Kinoteka Rozpoczyna się Kinoteka - przegląd polskiego kina na Wyspach. Już po raz 15., dzięki Instytutowi Kultury Polskiej, filmy znad Wisły wyświetlone zostaną w prestiżowych miejscach na kulturalnej mapie Londynu. » więcej 2017-03-16, godz. 21:22 "Niektórzy mówią, że nic nie podnieca archeologa tak, jak..." Porcelana, szkło, szczątki jadanych zwierząt, ubrania, czasami broń czy biżuteria, w późniejszych wiekach nawet książki i gazety to skarby, które czasami przez wieki kryją sekretne miejsca. » więcej
323324325326327328329