Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. www.facebook.com/TheAcademy/
Fot. www.facebook.com/TheAcademy/
Przed nami 90. gala rozdania filmowych Oscarów. Od kilku lat statuetki, wręczane twórcom kina, produkowane są w Nowym Jorku. Wcześniej przez dziesięciolecia powstawały w Chicago w firmie należącej do potomków rumuńskich imigrantów. Ceremonia odbędzie się w Los Angeles w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.
Transport statuetek do Los Angeles odbywa się w ścisłym sekrecie, bo w przeszłości dochodziło do ich kradzieży. Jeden z głośniejszych przypadków wydarzył się 18 lat temu, kilkanaście dni przed ceremonią. Oscary skradziono właśnie w trakcie transportu. Wówczas udało się je odzyskać. Jedną z nich wręczono później Andrzejowi Wajdzie.

Według szacunków jubilerów, odlana z brązu figurka, pokryta 24-katarowym złotem, jest warta około 500 dolarów. Przedstawia rycerza, trzymającego dwuręczny miecz, stojącego na rolce filmu.

Nigdy do końca nie wiadomo, ile statuetek zostanie przyznanych, dlatego wytwarza się ich dodatkowy zapas. Każdego roku produkowanych jest od 50 do 60 sztuk.

Oscary, czyli najważniejsze w świecie kina nagrody, przyznaje Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. Podczas wydarzenia związanego z rozdaniem statuetek pracują Polacy. Wśród nich jest pochodzący ze Szczecina Krystian Orliński, który mieszka w Los Angeles. Jest dziennikarzem agencji Reuters. Przy Oscarach pracuje od ponad dwóch dekad. - Na gali można zobaczyć piękne kobiety w pięknych kreacjach, uśmiechniętych mężczyzn w pięknych smokingach. Niesamowita sprawa. Wydaje się, że z roku na rok gala jest coraz większa - opowiada Orliński.

Tłumaczy też, jak ważna dla twórców kina jest nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. - Trzeba wiedzieć o tym, że ci ludzie będą nie tylko nagradzani za swoje filmy, ale ten dzień, dzień zdobycia Oscara, będzie dla nich wizytówką na przyszłość. Po Oscarach będzie mówiło się o nich przez cały następny tydzień - podkreśla dziennikarz.
Relacja Jana Pachlowskiego.
Relacja Jana Pachlowskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2019-06-21, godz. 13:34 Jubileusz zespołu "Krąg". Koncert w Operze na Zamku W piątek z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej 'Krąg' w Operze na Zamku odbędzie się Koncert Galowy. » więcej 2019-06-19, godz. 17:13 Sprzedano rewolwer, którym Van Gogh miałby popełnić samobójstwo Na aukcji w Paryżu sprzedano rewolwer, przy pomocy którego Van Gogh miałby odebrać sobie życie. Nieznany jest nabywca, który kupił broń, chociaż do dzisiaj towarzyszą jej liczne wątpliwości. » więcej 2019-06-18, godz. 20:53 Jan Jakub Kolski i Olgierd Łukaszewicz na festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie W dniach 8-14 lipca w Nowogardzie odbędzie się 23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. » więcej 2019-06-18, godz. 12:26 Galeria sztuki w przychodni [ZDJĘCIA] W przychodni przy ul. Kopernika w Szczecinie powstała galeria sztuki. Pacjenci oczekujący na wizytę w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy mogą podziwiać plakaty studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. To w sumie 30 prac. » więcej 2019-06-17, godz. 14:42 Grają dla 6-latka z guzem pnia mózgu Przyjaciele i bliscy grają dla Marka, a pomóc może każdy. » więcej 2019-06-15, godz. 12:40 Filharmonia w Szczecinie zakończyła sezon artystyczny 2018/19 Filharmonia w Szczecinie zakończyła sezon artystyczny 2018/2019, podczas którego świętowała swój jubileusz siedemdziesięciolecia. » więcej 2019-06-14, godz. 17:01 Spotkanie największych badaczy rodziny Kossaków W piątek w Szczecinie pierwsze w historii spotkanie największych badaczy rodziny Kossaków. » więcej 2019-06-14, godz. 12:17 Wystawa w hołdzie Leonardowi da Vinci [ZDJĘCIA] Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich wystawą „Leonardesca' wpisuje się w ogólnoświatowe obchody 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. 18 artystów z Włoch i Polski składa swoimi pracami swoisty hołd wybitnemu człowiekowi… » więcej 2019-06-14, godz. 08:16 Polsko-japońska melancholia w Trafostacji [ZDJĘCIA] Stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią stało się pretekstem do przygotowania polsko-japońskich wystaw sztuki współczesnej w trzech miastach: Kioto, Poznaniu i Szczecinie. » więcej 2019-06-12, godz. 18:28 "Wspaniała artystka i niebanalny człowiek". Ostatnia droga Barbary Warzeńskiej Zgromadzeni na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pożegnali Barbarę Warzeńską-Kiełtykę. Malarka zmarła po długiej i ciężkiej chorobie. Była wieloletnią członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, animatorką życia artystycznego… » więcej
189190191192193194195