Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
W piątek na ekrany polskich kin wchodzi film Davida Blaira "303. Bitwa o Anglię". Przedstawia on historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki - legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.
Reżyser David Blair wyjaśniał, że zrobił ten film, by przypomnieć o polskich pilotach, którzy w czasie II wojny światowej, podczas Bitwy o Anglię, skutecznie walczyli z niemieckimi pilotami, a po wojnie, w imię politycznych układów zostali skazani na zapomnienie. Reżyser tłumaczy, że ukazał polskich pilotów jako wyjątkowych żołnierzy.

- Jako takich pełnokrwistych mężczyzn, są to osoby, które dokładnie zdają sobie sprawę po co są i na czy polega ich rola. Charakteryzuje ich walka i żądza, by zrobić to, po co tam pojechali. Pamiętajmy, że na początku nikt nie wierzył, że polskim pilotom uda się osiągnąć to, co było ich udziałem - mówił David Blair.

W rolę jednego z dowódców Dywizjonu 303 Witolda Urbanowicza wcielił się Marcin Dorociński. Aktor podkreślał, że ten film jest rodzajem hołdu dla polskich pilotów.

Ten film, tłumaczy Dorociński, "opowiada o niezwykłej historii, o niezwykłych ludziach, którzy walczyli do ostatniej kropi krwi za swój kraj". Aktor wyraża nadzieję, że film zainspiruje widzów do dowiedzenia się więcej o ludziach, o historii, a przede wszystkim o tych, którzy walczyli wtedy, a którzy byli: "odważni, bezkompromisowi, szaleni".

W rolę Zdzisława Krasnodębskiego o pseudonimie "Król", twórcę i dowódcę 303 Dywizjonu wcielił się Radosław Kaim. Aktor podkreśla, że film Davida Blaira jest niezwykle ważny, nie tylko dla Polaków. Radosław Kaim powiedział, że choć Polacy znają historię Dywizjonu 303, to mimo to będzie fascynujące obejrzeć opowieść o walce polskich pilotów. Z kolei dla widzów zagranicznych, cenne będzie uświadomienie sobie, jak ważną rolę w Bitwie o Anglię odegrali polscy piloci, których skuteczna walka odwróciła losy batalii.

Film oprócz bohaterstwa polskich pilotów ukazuje też ich dramat, który rozegrał się po zakończeniu wojny, kiedy to nie mogli wziąć udziału w defiladzie zwycięzców II wojny światowej w Londynie i byli zmuszeni, przez władze Anglii, do opuszczenia kraju.

Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, był najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Polskim pilotom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Zobacz także

2021-12-14, godz. 16:59 Tadeusz Ross nie żyje Zmarł Tadeusz Ross - były aktor i polityk. W przeszłości był związany z Polskim Radiem. » więcej 2021-12-13, godz. 17:44 TRIO Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Wierciński – jedyny koncert w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Znakomici artyści Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński przedstawią w Szczecinie jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę i fortepian dedykowany księciu generałowi lejtnantowi Antoniemu… » więcej 2021-12-13, godz. 10:04 "Dziwny jest ten świat" w interpretacji Chóru Akademii Morskiej [WIDEO] Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotował własną interpretację kultowego utworu Czesława Niemena 'Dziwny jest ten świat'. » więcej 2021-12-12, godz. 13:58 Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia przyznana Laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki 'Gryfia' '21 została Zyta Rudzka za książkę 'Tkanki miękkie'. W sobotę wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się gala wręczenia nagrody organizowanej przez 'Kurier Szcz… » więcej 2021-12-12, godz. 13:25 Koncert Grünebergowski dedykowany kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu W 40. rocznicę śmierci, a także 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, niedzielny koncert Grünebergowski będzie dedykowany Prymasowi Tysiąclecia w roku Jego Beatyfikacji. » więcej 2021-12-11, godz. 15:44 Koncert Adwentowy w kościele Garnizonowym w Szczecinie Na tradycyjny Koncert Adwentowy - w sobotę wieczorem - zaprasza do kościoła Garnizonowego, Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. » więcej 2021-12-10, godz. 10:37 Willa Lentza rozpoczyna świętowanie Najmłodsza instytucja kultury Szczecina przygotowała wiele atrakcyjnych wydarzeń z okazji półrocznej działalności. » więcej 2021-12-09, godz. 15:05 „Polska muzyką malowana”. Światowa prapremiera w Filharmonii Ballady i romanse Adama Mickiewicza do muzyki Beniamina Baczewskiego usłyszymy w czwartek w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór zatytułowano „Polska muzyką malowana”. » więcej 2021-12-09, godz. 09:48 Stworzył trylogię o Pawlakach i Kargulach. Zmarł Sylwester Chęciński Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: 'Sami swoi', 'Nie ma mocnych' i 'Kochaj albo rzuć'. Jest także autorem głośnych filmów 'Wielki Szu', 'Rozmowy… » więcej 2021-12-07, godz. 11:18 Chór dziecięcy "Don Diri Don" w Watykanie [ZDJĘCIA] Trzy Złote Puchary Międzynarodowego Konkursu 'Chorus Inside' w Rzymie - to bilans nagród szczecińskiego chóru dziecięcego 'Don Diri Don'. W poniedziałek zespół śpiewał w Watykanie. » więcej
87888990919293