Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?”. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?”. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pierwsza Wojna Światowa przyniosła Polsce wolność. Ale przyniosła też śmierć około 10 milionów ludzi, a blisko 20 mln zostało okaleczonych. Na otwartej we wtorek wieczorem w Muzeum Historii Szczecina oddziale Muzeum Narodowego wystawie zatytułowanej „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?” prezentowane są dzieła poruszające temat konfliktów pierwszej połowy XX wieku.
Konfrontują one ze sobą przede wszystkim spojrzenia dwóch, historycznie wrogich sobie społeczeństw Polski i Niemiec. Są dokumentem odsłaniającym ciemną twarz frontu, pomnikiem żalu po poległych i pejzażem zniszczonych miast.

Kameralna wystawa ma przypominać, że wojny zmieniają wszystko - mówi kuratorka Aleksandra Wilgocka.

- Mamy grafiki ukazujące sceny z pierwszej linii frontu. Widoki krajobrazu po zakończeniu wojny, ale też artyści odnoszą się do samego człowieka, do jego przeżyć związanych z wojną. Szczególnie to poczucia straty - mówi Wilgocka.

Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów naszego muzeum - mówi druga kuratorka, Anna Lew-Machniak.

- Na samej wystawie znajduje się 11 prac. Symbolicznie ma nawiązywać do 11 listopada 1918 roku. Są to zarówno prace niemieckich i polskich artystów - mówi Lew-Machniak.

Wystawie do listopada towarzyszyć będzie cykl spotkań i projekcji poruszających tematy konfliktów, także tych współczesnych.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2024-06-14, godz. 14:25 Music West Fest z muzyką zagląda w różne miejsca Dobra wiadomość dla miłośników pozytywnych dźwięków. Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest. » więcej 2024-06-14, godz. 11:03 "Koncentruję się wyłącznie na tym, żeby festiwal zaprezentował się jak najpiękniej" Przed nami XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Rozpoczyna się już w sobotę w Szczecinie. » więcej 2024-06-14, godz. 09:25 Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały" To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia. » więcej 2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez 'Ogrody Śródmieście'. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści 'Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów' - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników 'Wielkiego Kalibru'. » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej
45678910