Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Historię Kołbacza wyświetloną na ścianie gotyckiego kościoła można było obejrzeć w sobotę wieczorem w ramach kolejnej edycji "Cieni zapomnianych kultur". Tym razem Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki tematem przewodnim wydarzenia uczyniło właśnie Kołbacz.
"Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.

800-letni kościół, zamieniony przed wiekami na spichlerz, ma stać się galerią. Zakłada to właśnie "Projekt: Kołbacz". - Chcemy w tej galerii zorganizować muzeum diecezjalne. Natomiast w domu konwersów - zaplecze - mówi kustosz Kołbacza i proboszcz, ksiądz Andrzej Sowa. - Tematem projektu jest polepszenie dostępności turystycznej do obiektu, jakim było dawne opactwo, a później letnia rezydencja książęca.

W tym roku organizatorzy imprezy przygotowali koncert, podczas którego zaprezentowano współczesną interpretację na klarnety i wiolonczelę średniowiecznych utworów Piotra z Grudziądza. Był także mapping inspirowany historią cystersów kołbackich. - Warto tutaj przyjeżdżać. Wszystko jest wpisane w to opactwo. Wszystko wyglądało przepięknie. Kto w tym roku nie przyjechał, niech żałuje. To było spotkanie z wyższą sztuką w miejscu historycznym. Światła i dźwięk były ze sobą tak spasowane, że aż nie możemy wypowiedzieć tego, co czujemy - mówili widzowie.

"Cienie zapomnianych kultur" odbyły się już po raz 11.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2020-05-30, godz. 12:33 "Wehikuł czasu" w Puszczy Bukowej [ZDJĘCIA] Zdjęcia niemieckiego sanatorium i obrazy malowane korą, kawą i herbatą na wystawie w Puszczy Bukowej. » więcej 2020-05-30, godz. 09:11 Premiera filmu o znanej szczecińskiej rzeźbiarce Z zachowaniem reżimu sanitarnego odbyła się premiera filmu Eli Blanki pt. 'Portret mamy'. To opowieść o Annie Paszkiewicz - znanej szczecińskiej rzeźbiarce. » więcej 2020-05-29, godz. 20:59 Zmarł Jerzy Pilch Nie żyje Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych. Prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy odszedł w wieku 68 lat. » więcej 2020-05-29, godz. 08:14 Zwracane do bibliotek książki przechodzą kwarantannę Książki też przechodzą kwarantannę. Tak jest np. w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. » więcej 2020-05-24, godz. 18:52 Słynny Festiwal Filmowy w Wenecji jednak się odbędzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się jeszcze w tym roku. Potwierdził to gubernator regionu. Wiadomo jednak, że nie wszystkie filmy, na które liczono, wezmą w nim udział. » więcej 2020-05-23, godz. 17:06 Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na finał cyklu "Domófek" Od kilku tygodni Baltic Neopolis Orchestra towarzyszy melomanom w trudnym czasie pandemii swoimi tzw. 'Domófkami', czyli cotygodniowymi koncertami ze swoich domów. » więcej 2020-05-22, godz. 19:43 "Czas wartości" kolejnym filmem prezentowanym online przez kino Zamek W piątek od godziny 17 do niedzieli do godz. 22 Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film zaprasza na kolejny seans online. Tym razem prezentowany jest film Pawła Kulika i Michała Kulika zatytułowany 'Czas wartości'. » więcej 2020-05-22, godz. 18:36 Konkurs na piosenkę o Szczecinie Do 15 czerwca można zgłaszać swój utwór o Szczecinie w konkursie Music Szczecin Net. » więcej 2020-05-22, godz. 10:47 Wspomnienie Moniki Szwai w niedzielny wieczór Pisarka, dziennikarka, miłośniczka żeglarstwa i wyjątkowa szczecinianka. Specjalne wydarzenie poświęcone Monice Szwai organizuje szczecińska Stara Rzeźnia. To będzie już piąta edycja Szwajowej Niedzieli. » więcej 2020-05-21, godz. 10:03 90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi" 90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: 'Sami swoi', 'Nie ma mocnych' i 'Kochaj albo rzuć'. » więcej
149150151152153154155