Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się wielki „Koncert dla Niepodległej”. Będzie to główne wydarzenie otwierające obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Koncertu będzie mogło na żywo wysłuchać ponad 40 tysięcy osób. Będzie on także transmitowany przez Program Pierwszy Polskiego Radia, a także telewizje: TVP1, TVP Polonia, TVN i Polsat.

To będzie muzyczna podróż przez ostatnie sto lat historii Polski.

- Zaczynamy od utworów legionowych przez pieśni powstańcze, potem utwory kojarzone z okresem PRL do muzyki współczesnej - zapowiada szef biura programu Niepodległa Jan Kowalski.

Z Polską Orkiestrą Radiową wystąpią znani artyści; m.in. Jan Pietrzak, który wykona "Żeby Polska była Polską".

- Bardzo się cieszę, że moja pieśń zostanie przypomniana, bo to jeden z hymnów naszej niepodległości.

W kolejne dekady przeniesie nas Maryla Rodowicz, która wykona największe przeboje gwiazd piosenki młodzieżowej lat 60. Dzięki Krystynie Prońko w nowej aranżacji usłyszymy "Mury" Jacka Kaczmarskiego – jednego z najważniejszych artystów solidarnościowej rewolucji.

W klimaty podziemnych koncertów przeniesie nas z kolei Paweł Kukiz, a Wojciech Cugowski i Damian Ukeje przypomną utwór "To wychowanie", który był krytyką fasadowego patriotyzmu propagowanego przez komunistyczne państwo. Usłyszmy też nietypowe wykonanie "Arahji" zespołu Kult, przygotowane przez Ewę Farną, i "Chcemy być sobą" śpiewane przez Krzysztofa Cugowskiego.

Własne aranżacje znanych utworów przygotowali też Kamil Bednarek, Aleksandra Kurzak, Adam Bałdych, L.U.C., Muniek Staszczyk, Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel Bułecka, Mateusz Ziółko, Jan Pietrzak, Milo Kurtis, Sławek Uniatowski, Natalia Szroeder, Darek Malejonek i Maleo Reggae Rockers.

Na scenie zobaczymy też m. in. Marka Piekarczyka, Michała Kowalonka, Andrzeja Lamperta, Olgę Szomańską, Kasię Moś, Stanisławę Celińską, Małą Armię Janosika, Sound’n’Grace, Tulię, zespół Mazowsze, Warszawskie Combo Taneczne, Warszawską Orkiestrę Sentymelntalną i zespół SBB.
Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

Zobacz także

2019-01-18, godz. 16:34 Centrum Dialogu Przełomy ma już trzy lata Tylko w zeszłym roku wystawę w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, odwiedziło 43 tysiące osób. CDP ma pokazywać najważniejsze momenty - przełomy - w dziejach powojennego Szczecina i regionu. » więcej 2019-01-17, godz. 20:33 Film "Z tego samego ogrodu" to opowieść o "wybitnych ludziach" [ZDJĘCIA] To opowieść o dwóch braciach, nieprzeciętnych artystach, którzy wychowali się na szczecińskim Pogodnie. Marek Osajda - dziennikarz Kuriera Szczecińskiego - pokazał publiczności swój najnowszy film. Obraz zatytułowany 'Z tego samego… » więcej 2019-01-17, godz. 07:50 Akustyczeń wystartował. "Szczecin odbija festiwal" [ZDJĘCIA] Po raz 11. w Szczecinie wystartował wieczorem Akustyczeń. Festiwal muzyczny potrwa do niedzieli. » więcej 2019-01-13, godz. 08:52 Gratka dla melomanów. Koncert prezydencki w Filharmonii Szczecińskiej Coroczny koncert prezydencki odbył się w sobotni wieczór w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tym razem orkiestra Filharmonii zagrała najpiękniejsze arie, duety operowe i operetkowe z udziałem znakomitych śpiewaków:… » więcej 2019-01-12, godz. 13:06 Kana obchodzi 40 urodziny [ZDJĘCIA] Teatr Kana w Szczecinie właśnie rozpoczął jubileuszowy 40 rok swojej działalności. Z tej okazji jeden ze swoich projektów OKNO postanowili poświęcić... sobie. » więcej 2019-01-11, godz. 19:22 Poznaliśmy laureatów "Skąd mój ród, skąd moje korzenie?" Oliwia Hennig i Oskar Sienkiewicz ze Sławna zwyciężyli w konkursie genealogiczno-historycznym 'Skąd mój ród, skąd moje korzenie?'. W pracach opisali dzieje swoich rodzin. W piątek w Archiwum Państwowym w Szczecinie wręczono nagr… » więcej 2019-01-11, godz. 16:02 Nowy słownik starych idei w Trafostacji Sztuki Efekty pobytu szczecińskich artystów i kuratorów w Pradze, Budapeszcie i Tbilisi w 2018 roku, można od czwartku oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2019-01-09, godz. 20:31 Promocja audiobooka "Tata, gotuj kisiel!" Słynna powieść Barbary Stenki 'Tata, gotuj kisiel!' doczekała się formy audiobooka. » więcej 2019-01-09, godz. 15:32 "Proces" Kafki na deskach Opery na Zamku Za tydzień na deskach Opery na Zamku odbędzie się polska prapremiera opery Filipa Glassa zatytułowana 'Proces', z librettem Christophera Hamptona. » więcej 2019-01-08, godz. 18:51 Festiwal o górach i największa gwiazda himalaizmu w Szczecinie Filmy, wystawy, spotkanie i promocje książek o górach. Za miesiąc rozpoczyna się w Szczecinie Przegląd Filmów O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego. » więcej
212213214215216217218