Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kiedy w Pakistanie zaczęli rządzić talibowie, to zabronili edukacji dziewczynek. Nie zgadzała się z tym wtedy 13-latka Malala Yousafzai i postanowiła walczyć o możliwość chodzenia do szkoły dziewczynek. Jenak cena jaką za tę walkę zapłaciła była ogromna.
Została postrzelona w głowę i tylko cudem nie umarła. Kiedy jednak doszła do siebie, zaczęła jeszcze głośniej mówić o potrzebie wolności i niezależności bez względu na płeć. W 2014 za swoja działalność Malala otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Jej życie stało się inspiracją do napisania sztuki "Malala. Dziewczyna z kulą w głowie". Prapremiera przedstawienia w sobotę na scenie Malarnia Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Pomysł na przedstawienie o Malali zrodził się w głowie reżysera Roberta Drobniucha już dwa lata temu.

- Zaimponowała mi swoją postawą. Malala objawiła mi się jako osoba niezwykła, która walczy o dostęp do edukacji. O coś bardzo ważnego i uniwersalnego dla nas wszystkich. Wiemy o tym, żeby ochronić nas w przyszłości musimy się uczyć, poznawać drugiego człowieka, czytać, rozumieć świat - mówi Drobniucha.

Malala to niezwykła postać - mówi jej odtwórczyni, Adrianna Janowska-Moniuszko.

- Nasza Malala jest trochę łobuzem. Chce mówić głośno to, co ma na myśli. Malala jest takim superbohaterem. Już jako dziecko miała poczucie, że musi coś zrobić ze swoją sytuacją w której była. Chciała ratować swój Pakistan i ta kulka tego nie zmieniła, wręcz wzmocniła. Tak jakby dostała dodatkową siłę - mówi Janowska-Moniuszko.

Premiera "Malali. Dziewczyny z kulą w głowie" odbędzie się w sobotę o godzinie 19. Spektakl realizowany jest w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego Teatru Współczesnego „Dorosłość".
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2013-10-16, godz. 11:08 Szczecińska publiczność zobaczy film przed premierą 'Bilet na księżyc' w reżyserii Jacka Bromskiego do obejrzenia w środę, w przedpremierowym pokazie na DokumentArt. » więcej 2013-10-15, godz. 22:31 DokumentArt oficjalnie wystartował [ZDJĘCIA, WIDEO] Isabella Rossellini, Martin Scorsese, Maciej Drygas, Jacek Bromski, Tomasz Raczek - to tylko niektórzy bohaterowie 22 Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych - DokumentArt, który wieczorem oficjalnie rozpoczął się w Szczecinie. » więcej 2013-10-15, godz. 12:08 Szczeciński malarz i karykaturzysta uhonorowany Medal za zasługi dla miasta dla szczecińskiego karykaturzysty. W ten sposób miejscy radni uhonorowali zmarłego w kwietniu Arkadiusza Gacparskiego. » więcej 2013-10-13, godz. 16:04 Muzycy Opery zagrają na perkusji dla najmłodszych widzów Nie na skrzypcach, a na perkusji muzycy szczecińskiej Opery na Zamku odegrają 'Cztery pory roku' Vivaldiego. W niedzielę zapraszają na spektakl dla dzieci od 1. do 5. roku życia. » więcej 2013-10-13, godz. 14:59 Pokażą, jak powstawały filmy Jacka Bromskiego Na pokaz tzw. making off'ów z filmów Jacka Bromskiego zaprasza w niedzielę szczecińskie Kino Zamek. To, co działo się na planie zdjęciowym dokumentował producent - Bogdan Bogiel. » więcej 2013-10-11, godz. 21:00 Jazz wrócił z Tokio do Szczecina [WIDEO] Tydzień po powrocie Sylwester Ostrowski Quartet dał specjalny koncert, tym razem w nowo otwartej Galerii Fan - salonie mistrzowskich instrumentów Yamaha. » więcej 2013-10-11, godz. 11:06 Kamień Pomorski europejską stolicą fizyki Ewald Jürgen von Kleist - światowej sławy fizyk, który w XVIII wieku wynalazł pierwszy prototyp kondensatora elektrycznego mieszkał w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2013-10-11, godz. 08:18 Perswazja to nie kłamstwo. Najlepszy mówca to wie Tymon Kokoszka z Warszawy wie, jak przekonać innych do swoich poglądów. Został 'Mistrzem perswazji' w pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Oratorskim, który odbył się w czwartek na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2013-10-10, godz. 17:34 Prawdziwa gratka dla kinomanów w Szczecinie Przegląd filmów Jacka Bromskiego rozpoczyna się w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2013-10-09, godz. 16:54 Archiwalne reportaże Radia Szczecin w studiu S-1 Rozmowy z pierwszymi nauczycielami w powojennym Szczecinie oraz relacja z wydarzeń z grudnia 1970 roku, a wszystkie autorstwa Włodzimierza Kaczmarka, wieloletniego pracownika Radia Szczecin - to program tegorocznego radioART-u. Na spotkanie… » więcej
484485486487488489490