Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2024-09-02, godz. 20:48 Filharmonia w Szczecinie otwiera sezon artystyczny 2024/2025 [ZDJĘCIA] Leszek Możdżer, Ewa Pobłocka, Jabub Józef Orliński, Jakub Kuszlik, Conrado Moreno, Rune Bergmann i Bernard Maseli. Znani soliści, dyrygenci, orkiestry symfoniczne i zespoły kameralne wystąpią w Szczecinie. Filharmonia im. Mieczysława… » więcej 2024-09-02, godz. 13:37 SOPA i Kota No Uta zwycięzcami 9. Turnieju Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA] Około sześćdziesięciu artystów z Polski i Niemiec. Trzy dni konkursowych zmagań. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych. » więcej 2024-09-01, godz. 15:47 Dąbskie Wieczory Filmowe zapraszają Tu najważniejsza jest magia kina; przede wszystkim polskiego - mówią organizatorzy Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2024-09-01, godz. 15:03 Mocny przebieg Bramatu [ZDJĘCIA] W Goleniowie kończą się 25. Spotkania Teatralne Bramat. » więcej 2024-08-31, godz. 20:57 Muzyczna podróż szlakiem "20 000 mil podmorskiej żeglugi" [ZDJĘCIA] Aktorzy Teatru Współczesnego i muzycy z Baltic Neopolis Orchestra połączyli siły i zabrali szczecinian w podwodną podróż. » więcej 2024-08-31, godz. 19:41 Mobilna galeria zadebiutowała w Stargardzie [ZDJĘCIA] Galeria sztuki na kółkach w przebudowanym autobusie komunikacji miejskiej okazała się jedną z większych atrakcji Jarmarku Królowej Świata na Rynku Starego Miasta w Stargardzie. » więcej 2024-08-31, godz. 17:14 "Pippi Pończoszanka" dla dzieci i dorosłych [ZDJĘCIA] W Szczecinie na ulicach i placach w pobliżu Teatru Kana można spotkać artystów, którzy biorą udział w nowym festiwalu "Inna Bajka". » więcej 2024-08-31, godz. 13:37 Brawurowy koncert "Dikandy" otworzył 9. Turniej Muzyków Prawdziwych Owacjami na stojąco i dwoma bisami zakończył się wczoraj koncert inaugurujący 9. Turniej Muzyków Prawdziwych. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpił zespół Dikanda. » więcej 2024-08-31, godz. 13:02 Blues powraca do Słowianina Na sobotnim koncercie artyści zaprezentują własne aranżacje utworów Tadeusza Nalepy czy Miry Kubasińskiej. » więcej 2024-08-31, godz. 11:02 Spacer śladami bohaterów "Szóstki" Przemysława Kowalewskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Komenda Wojewódzka Policji, stary gmach Pleciugi czy kościół p.w. św. Piotra i Pawła - to tylko niektóre miejsca akcji powieści "Szóstka" szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. » więcej
1234567