Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2024-01-13, godz. 08:50 Owacyjne przyjęcie kolęd w wykonaniu studentów i pedagogów Akademii Sztuki | Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Przedłużona magia świąt Bożego Narodzenia. Wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały najpiękniejsze kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego. » więcej 2024-01-13, godz. 00:36 "Muzyka Miasta" w Słowianinie! W tę sobotę odbędą się koncertowe premiery trzech płyt szczecińskich zespołów. » więcej 2024-01-12, godz. 09:10 „Solista” Cyprian Nocoń. Wernisaż w filharmonicznej Galerii Poziom 4. [ZDJĘCIA] Moment opublikowania obrazu w social mediach był chwilą przełomową w jego twórczości. Autor wielu wernisaży w prestiżowych galeriach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Chinach. Wczoraj w Galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2024-01-12, godz. 09:05 Wojciech Wysocki: bardzo chciałem wystąpić w Szczecinie Po premierze mówi, że to spektakl, który już polubił grać - aktor Wojciech Wysocki w "Rozmowie pod krawatem" opowiadał o angażu do wystawianego w Teatrze Polskim przedstawienia "Molière, czyli zmowa świętoszków". » więcej 2024-01-11, godz. 15:24 Ostatnie dni szczecińskiego Free Blues Clubu Free Blues Club oficjalnie znika z muzycznej mapy Szczecina. Jeden z najstarszych klubów w mieście po ponad 30 latach działalności zostanie zamknięty. » więcej 2024-01-06, godz. 12:15 Ceremonia rozdania Złotych Globów wstępem do kinowego sezonu Rozdanie filmowych Złotych Globów jest symbolicznym początkiem sezonu przyznawanie najważniejszych nagród w dziedzinie szeroko pojętego światowego kina. » więcej 2024-01-06, godz. 07:37 Aleksander Dębicz i Rune Bergmann owacyjnie przyjęci na Noworocznym Koncercie Prezydenckim [ZDJĘCIA] Utwory z wielkich hollywoodzkich produkcji. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas Noworocznego Koncertu Prezydenckiego, obok muzyki Victora Younga do filmu „Samson i Dalila” oraz Tańców symfonicznych… » więcej 2024-01-05, godz. 07:31 Aleksander Dębicz uświetni Koncert Prezydencki w Złotej Sali Filharmonii Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. Jak co roku, wraz z Prezydentem Miasta Szczecin, zapraszamy dziś na to wydarzenie. Tym razem zabrzmi muzyka George'a Gershwina, Victora Younga… » więcej 2023-12-28, godz. 00:01 Ostatnie w tym roku wydanie cyklu [3x1]. [WIDEO, ZDJĘCIA] Na naszej scenie gościliśmy Sadowskiego. » więcej 2023-12-26, godz. 18:00 Altowiolista w [3x1]? Dlaczego nie! [WIDEO, ZDJĘCIA] W najbliższą środę po godz. 23.00. » więcej
30313233343536