Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2023-12-11, godz. 08:30 Szczecińscy artyści w „Muzycznej Podróży Śladami Grünebergów” [WIDEO, ZDJĘCIA] Mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika i organista Damian Grabowski w niemieckiej odsłonie międzynarodowego festiwalu. » więcej 2023-12-09, godz. 15:13 Ratujmy zabytkowe organy Grünebergów [ZDJĘCIA] W niedzielę, 10 grudnia 2023 roku, o godzinie 15 w ramach "Muzycznej Podróży Śladami Grünebergów" w kościele w przygranicznej miejscowości Menkin odbędzie się kolejny festiwalowy koncert. » więcej 2023-12-09, godz. 08:58 Wybitni soliści zagrali w Złotej Sali Filharmonii w setną rocznicę urodzin Stanisława Skrowaczewskiego [ZDJĘCIA] Bartłomiej Nizioł - fenomenalny skrzypek urodzony w Szczecinie, Piotr Sałajczyk - świetny pianista, ceniony interpretator muzyki najnowszej i Krzysztof Grzybowski - jeden z najlepszych polskich klarnecistów współczesnych, zagrali wczoraj… » więcej 2023-12-08, godz. 09:16 Chór Akademicki ZUT i Pogoń zapraszają na wspólne kolędowanie To okazja do poczucia atmosfery nadchodzącego Bożego Narodzenia i zachęta do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek na stadionie Pogoni Szczecin - mówił w "Rozmowach pod krawatem" profesor Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny… » więcej 2023-12-08, godz. 09:00 Bartłomiej Nizioł zagra w Szczecinie w setną rocznicę urodzin Stanisława Skrowaczewskiego Życiorysy każdego z kompozytorów, których dzieła wybrzmią w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie mogłyby posłużyć za doskonały scenariusz do niejednego filmu. Bohaterami wieczoru będą bowiem: Roman Palester… » więcej 2023-12-06, godz. 10:27 Trwają prace przy modernizacji stargardzkiego amfiteatru W połowie przyszłego roku mieszkańcy Stargardu zasiądą na widowni w pełni przebudowanego amfiteatru. » więcej 2023-12-05, godz. 07:19 Najlepsi aktorzy sezonu wybrani Jacek Piątkowski z Teatru Współczesnego i Danuta Kamińska z Teatru Lalek „Pleciuga" najlepszymi aktorami ubiegłego sezonu teatralnego zachodniopomorskich scen. To wyniki plebiscytu "Bursztynowy Pierścień". » więcej 2023-12-02, godz. 20:10 „Serduszka” ze Szczecina najlepsze na Ogólnopolskim Konkursie im. prof. Marka Jasińskiego [ZDJĘCIA] Około 150. dzieci i młodzieży na jednej scenie. Zakończył się I Ogólnopolski Konkurs Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych „Wesołe Dźwięki” - Kolędy i Pastorałki im. prof. Marka Jasińskiego. Pomysłodawcą i organizatorem… » więcej 2023-11-29, godz. 23:48 Zespół Dice zagrał na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2023-11-28, godz. 20:00 Kości zostaną rzucone... [WIDEO, ZDJĘCIA] W najbliższą środę po godz. 23.00. » więcej
32333435363738