Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2016-03-25, godz. 10:23 Aktorzy-amatorzy poszukiwani w Szczecinie Szczecinianie z aspiracjami na występy na dużym ekranie mają w piątek szansę spróbować swoich sił w castingu uzupełniającym do filmu 'Lecim na Szczecin'. » więcej 2016-03-25, godz. 08:53 Udany występ Baltic Neopolis Orchestry w Berlinie Polski wieczór w Radialsystem V zatytułowany 'MOZAIKA - Impresje - POLSKA' pozostanie widzom na długo w pamięci. » więcej 2016-03-24, godz. 09:05 Karierę aktora można rozpocząć w Kołobrzegu Producenci włoskiego filmu 'I'm' poszukują statystów do filmu, który za niespełna dwa miesiące będzie kręcony nad polskim morzem. » więcej 2016-03-21, godz. 17:45 Słoneczny teledysk szczecińskich chórzystów [ZWIASTUN] Premiera teledysku Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie odbędzie się w poniedziałek wieczorem w sali kinowej w CH Galaxy. Klip powstał do utworu 'Paradise' brytyjskiego zespołu Coldplay. » więcej 2016-03-20, godz. 16:51 Pieśni pasyjne w Szczecinie. Grand Prix dla chóru z Torunia [ZDJĘCIA] Chór Dziecięcy Gioia di Cantare z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu wygrał 3. Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej. » więcej 2016-03-19, godz. 18:35 Zwycięzca "Mam Talent" o szkodliwości siłowni i muzyce Dlaczego akordeoniści nie mogą chodzić do siłowni? - wyjaśniał w 'Potyczkach Moniki Pyrek' Marcin Wyrostek. » więcej 2016-03-19, godz. 15:42 Blisko tysiąc chórzystów śpiewa w Szczecinie Pieśni Pasyjne Do godziny 16 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego będą trwały przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej. » więcej 2016-03-18, godz. 21:45 Eureka w nowej siedzibie [ZDJĘCIA] Cuda nauki i techniki w nowej siedzibie. Szczecińska Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha interaktywną wystawą zainaugurowała działalność w budynku przy ul. Ściegiennego. » więcej 2016-03-18, godz. 21:13 Muzyka bez instrumentów, czyli AudioFeels w S-1 [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznańska grupa AudioFeels wystąpiła w studiu S-1 Radia Szczecin. Koncert odbył się w piątek wieczorem. » więcej 2016-03-18, godz. 07:39 Muzyka bez instrumentów. AudioFeels w studiu S-1 Radia Szczecin W piątek wieczorem w naszym radiowym studiu koncertowym wystąpi poznańska grupa AudioFeels. » więcej
373374375376377378379