Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2015-09-04, godz. 11:24 Kasety magnetofonowe powracają Kasety magnetofonowe wcale nie przegrały walki z płytami CD czy empetrójkami. Ich sprzedaż jest największa od 1969 roku. » więcej 2015-09-03, godz. 17:26 Cztery dni z teatrem. Rusza Bramat Rusza XVI edycja Goleniowskich Spotkań Teatralnych 'Bramat'. W tym roku organizatorzy zaplanowali dziesięć przedstawień oraz trzy koncerty. » więcej 2015-09-03, godz. 16:36 Znani jazzmani z całego świata przyjadą do Szczecina [WIDEO] Szczecin na czele projektu łączącego jazzowych muzyków z całego świata. W ramach European Jazz Union odbędą się m.in. wspólne koncerty oraz warsztaty muzyczne dla młodzieży. Pierwszym efektem współpracy ma być koncert w studiu… » więcej 2015-09-03, godz. 13:57 TVP Szczecin w nowej odsłonie Program 'Obrońcy', który zdradzi tajniki zawodu adwokata oraz 'Podsumowanie tygodnia', czyli przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich siedmiu dni - m.in. takie nowości przygotowała dla swoich widzów w jesiennej ramówce TVP Szc… » więcej 2015-08-31, godz. 10:55 Nie żyje legenda filmowego horroru W wieku 76 lat w Los Angeles zmarł Wes Craven. Filmowiec miał raka mózgu. » więcej 2015-08-29, godz. 14:01 Okrągły jubileusz orkiestry w Goleniowie Goleniowska orkiestra świętuje 10. urodziny. Na jubileuszowy występ Wood & Brass Band zaproszone są grupy ze Szczecina, Myśliborza, Władysławowa czy Drawska Pomorskiego. » więcej 2015-08-27, godz. 21:58 Solidarność narodziła się 35 lat temu [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Mury' Jacka Kaczmarskiego, 'Modlitwa o wschodzie słońca' Przemysława Gintrowskiego czy 'Sen o Victorii' z repertuaru Dżemu - m.in. takie utwory zabrzmiały na koncercie w studiu S-1 Radia Szczecin w nowych aranżacjach. To z okazji 35-lecia… » więcej 2015-08-26, godz. 13:33 To centrum historii Szczecina. Wyjątkowa wycieczka [WIDEO, ZDJĘCIA] Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział IPN. » więcej 2015-08-25, godz. 08:09 Przedruk historycznego pisma w kioskach Przedruk Tygodnika Jedność, który zaczął się ukazywać podczas sierpniowych strajków, wydała szczecińska Solidarność z okazji 35-lecia powstania związku. » więcej 2015-08-24, godz. 14:28 Film szczecińskiego studenta nagrodzony [WIDEO] Student Akademii Sztuki w Szczecinie zdobył wyróżnienie na siódmym 'Solanin Film Festiwalu' w Nowej Soli. » więcej
399400401402403404405