Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2015-08-15, godz. 08:24 Światowe kino pod chmurką na szczecińskiej Arkonce Najbardziej kasowy film w historii kina przyciągnął tłumy na szczecińską Arkonkę. W piątek wieczorem 'Avatara' obejrzało ponad 300 osób. To w ramach inauguracji 'Kina pod chmurką' na miejskim kąpielisku. » więcej 2015-08-14, godz. 19:01 Teatr w plenerze. To ma być noc cudów Trzy plenerowe spektakle teatralne będzie można obejrzeć podczas rozpoczynającego się weekendu na Plantach w centrum Goleniowa. » więcej 2015-08-13, godz. 07:31 Ukraiński dzień na festiwalu w Ińsku Widzowie Ińskiego Lata Filmowego obejrzeli głośny dramat kryminalny 'Plemię' oraz dwa dokumenty polskie opisujące najnowszą historię Ukrainy 'Piano' oraz 'Dybuka'. » więcej 2015-08-12, godz. 19:36 Niemiecka gwiazda kina dla Radia Szczecin [ZDJĘCIA] Polska nagroda filmowa to dla mnie ogromne wyróżnienie - podkreśliła w rozmowie z Radiem Szczecin niemiecka aktorka, Nastassja Kinski. » więcej 2015-08-11, godz. 17:23 Najlepsze zdjęcia roku można oglądać w Kaskadzie [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 150 finałowych zdjęć prestiżowego konkursu fotografii prasowej można oglądać w Galerii Kaskada w Szczecinie. » więcej 2015-08-11, godz. 07:26 "Stabat Mater" Szymanowskiego na inauguracji festiwalu Blisko 170 wykonawców wzięło udział w poniedziałkowym koncercie inaugurującym Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. » więcej 2015-08-10, godz. 15:04 Kino pod chmurką na Arkonce Szczecińska Arkonka zamieni się w piątek wieczorem w otwartą salę kinową. Na telebimie będzie można obejrzeć film 'Avatar' - najbardziej kasowy przebój w historii kina. » więcej 2015-08-09, godz. 09:25 Owacje dla filmu o marzeniach Film dokumentalny 'Mów mi Marianna' Karoliny Bielawskiej nagrodzony owacjami na stojąco. Na 42 Ińskie Lato Filmowe przyjechała bohaterka dokumentu tytułowa Marianna i spotkała się z widzami. » więcej 2015-08-08, godz. 10:19 Grechuta Festival w Świnoujściu. Nagroda publiczności wręczona Znamy zwycięzców konkursu publiczności podczas Grechuta Festival w Świnoujściu. Nagrodę 'Bursztynowego Serca Szczerozłotego' otrzymał zespół Dzień Dobry z Bielska-Białej. » więcej 2015-08-08, godz. 08:54 Kino nad jeziorem i spotkania z gwiazdami. Rusza Lato Filmowe Ruszyło 42. Ińskie Lato Filmowe. Organizatorzy festiwalu przygotowali pokazy niemal stu filmów, spotkania z reżyserami i aktorami oraz koncerty i wystawy. » więcej
401402403404405406407