Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2015-08-06, godz. 22:00 Wielkie gwiazdy w Kołobrzegu [ZDJĘCIA] Katarzyna Figura, Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Saramonowicz i Janusz Chabior - to tylko niektórzy goście startującego w czwartek festiwalu 'Sensacyjne Lato Filmów' w Kołobrzegu. » więcej 2015-08-06, godz. 12:47 Gratka dla kinomaniaków. Rusza festiwal filmów sensacyjnych Sensacyjne Lato Filmów rusza w czwartek w Kołobrzegu. Podczas tegorocznej edycji festiwalu widzowie obejrzą ponad 30 produkcji z 15 krajów. » więcej 2015-08-06, godz. 11:09 Ostatnia wycieczka z przewodnikiem Ostatni dzień na bezpłatne zwiedzanie gmachu szczecińskiej filharmonii. Kończy się cykl wakacyjnych wycieczek. » więcej 2015-08-04, godz. 20:51 Twórczość Szymanowskiego na Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum wystartował w Heringsdorfie i Świnoujściu. Jedenasta edycja imprezy jest poświęcona twórczości Karola Szymanowskiego. » więcej 2015-08-04, godz. 07:09 Repertuar Osieckiej, wykonanie Groniec [ZDJĘCIA] Katarzyna Groniec zaśpiewała repertuar Agnieszki Osieckiej. Artystka wystąpiła na świnoujskim Grechuta Festival. » więcej 2015-08-03, godz. 20:17 Danuta Grechuta rozpoczęła festiwal w Świnoujściu [WIDEO, ZDJĘCIA] Spotkanie z Danutą Grechutą zainaugurowało Grechuta Festival w Świnoujściu. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób. » więcej 2015-08-03, godz. 07:04 Muzyczne gwiazdy w świnoujskim amfiteatrze Nadmorski kurort przez tydzień będzie stolicą twórczości jednego z najważniejszych artystów w historii polskiej muzyki. W Świnoujściu rusza w poniedziałek Grechuta Festival. » więcej 2015-07-31, godz. 17:49 Zwycięzca Rajdu Dakar pozdrawia z Woodstocku szczecińskiego wolontariusza [ZDJĘCIA] Specjalne pozdrowienia od zwycięzcy Rajdu Dakar Rafała Sonika dla Łukasza Berezaka ze Szczecina. Kierowca chciał przywieźć swoim quadem nieuleczalnie chorego 11-latka na Woodstock do Kostrzyna nad Odrą. Niestety chłopcu nie pozwoliło… » więcej 2015-07-31, godz. 16:36 1000 włoskich fanów zagrało dla Foo Fighters [WIDEO] Tysiąc osób wykonało wspólnie utwór 'Learn to Fly' z repertuaru Foo Figters we włoskiej Cessenie. Muzycy chcą w ten sposób ściągnąć do miasta zespół Dave'a Grohla. Ich wyczyn można obejrzeć w internecie. » więcej 2015-07-31, godz. 08:30 Kilkaset tysięcy osób na Woodstocku Kilkaset tysięcy osób zjechało do Kostrzyna nad Odrą na festiwal Przystanek Woodstock. Impreza odbywa się już po raz 21. » więcej
402403404405406407408