Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2015-07-30, godz. 17:00 Kilkadziesiąt dokumentów z całej Europy. Znamy tytuły na SEFF Animacja o Władimirze Putinie, historia mężczyzny żyjącego jak Jezus oraz opowieść o niewidomej poetce - m.in. takie filmy obejrzymy podczas tegorocznego Szczecin European Film Festival. Jest już lista produkcji zakwalifikowanych do… » więcej 2015-07-30, godz. 07:26 Rozpoczyna się jeden z największych festiwali w Europie Tysiące osób z całej Polski zjeżdża do Kostrzyna nad Odrą na Przystanek Woodstock. » więcej 2015-07-29, godz. 20:41 Dzieje Szczecina na przestrzeni ostatnich 70 lat Siedemdziesiąta rocznica polskiego Szczecina to jeden z tematów najnowszego 'Szczecinera' czyli magazynu miłośników Szczecina. » więcej 2015-07-29, godz. 16:22 Historyczne odkrycie w Radziszewie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioletni pomnik odkopali w Radziszewie pod Gryfinem lokalni miłośnicy historii. Monument został tam ustawiony w latach 20. lub 30. XX wieku. » więcej 2015-07-25, godz. 21:40 Grzegorz Turnau: "Przyjeżdżam do Szczecina z wielką przyjemnością" [ZDJĘCIA] Tłumy mieszkańców i turystów słuchało muzyki Grzegorza Turnaua w Szczecinie. Koncert - w ramach Jarmarku Jakubowego - odbył się w sobotę wieczorem na placu Orła Białego. » więcej 2015-07-24, godz. 13:22 Filmy Kolskiego nad Dąbskim Jan Jakub Kolski - znany polski reżyser, autor takich filmów jak 'Jańcio Wodnik', 'Historia kina w Popielawach' czy 'Pornograf' - jest gościem Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2015-07-23, godz. 07:54 Wystartowało dąbskie święto filmowe Wystartował Festiwal Dąbskie Wieczory Filmowe. Około 100 osób w środę wieczorem obejrzało filmowe projekcje i wzięło udział w spotkaniu z aktorem Wojciechem Mecwaldowskim. » więcej 2015-07-22, godz. 23:42 Legenda jazzu w Szczecinie. Hancock zagrał na Zamku [ZDJĘCIA, WIDEO] Herbie Hancock wystąpił w Szczecinie. Koncert legendarnego amerykańskiego pianisty i kompozytora jazzowego odbył się w środę na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2015-07-18, godz. 09:01 Znany reżyser gościem "Lata z Muzami" Janusz Zaorski - reżyser 'Matki Królów', 'Piłkarskiego pokera' i 'Syberiady polskiej' - jest gościem 'Lata z Muzami' w Nowogardzie. » więcej 2015-07-17, godz. 17:12 Galeria ufundowana przez społeczeństwo [ZDJĘCIA] Pieniądze zbierał w internecie i się udało. W Szczecinie przy Kolumba powstała Galeria K4, czyli miejsce dla artystów różnych sztuk. » więcej
403404405406407408409