Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2015-04-17, godz. 16:01 Młody talent nagra utwór w Radiu Szczecin Nagranie miniatury muzycznej w Studiu S1 Radia Szczecin to tylko jedna z nagród podczas IV Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego o zasięgu ogólnopolskim, który odbył się w Szczecinie. » więcej 2015-04-17, godz. 12:24 Atrakcje dla młodych sympatyków teatru Przedstawienia, warsztaty i słodkie niespodzianki - to wszystko od piątku dla najmłodszych widzów Przeglądu Teatrów Małych Form. » więcej 2015-04-16, godz. 22:00 Norweski wieczór w Szczecinie Przy okazji Dni Skandynawskich 12 Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie urządziło sobie 'Wieczór z Norwegią'. » więcej 2015-04-16, godz. 21:06 Koncert charytatywny pomoże spełnić ich marzenia [ZDJĘCIA] Potrzeba tylko czterech i pół tysiąca złotych, aby trójka uzdolnionych muzycznie dzieci miała szansę na dalszą edukację. W czwartek tę sumę próbowali zebrać członkowie szczecińskiego Rotary Club i Stowarzyszenia Sztuka Tak. » więcej 2015-04-16, godz. 17:20 Młodzi muzycy wystąpią na scenie Zaczynali od zera, nie mieli instrumentów, ale dzięki stowarzyszeniu Sztuka Tak spełnili swoje muzyczne marzenia i teraz młodzi muzycy ze Stołczyna dadzą charytatywny koncert. » więcej 2015-04-15, godz. 17:30 Najlepsi młodzi tancerze na scenie w Szczecinie Międzynarodowy Konkurs Baletowy 'Złote pointy' rozpoczyna się w środę w Szczecinie. » więcej 2015-04-13, godz. 19:42 Najlepsi polscy młodzi pianiści rywalizują w Szczecinie W Szkole Muzycznej przy placu Orła Białego w Szczecinie trwa rywalizacja najlepszych młodych pianistów. To czwarta edycja Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego. » więcej 2015-04-13, godz. 12:22 Günter Grass nie żyje Niemiecki pisarz noblista Günter Grass zmarł w poniedziałek 13 kwietnia. Miał 87 lat. » więcej 2015-04-11, godz. 20:49 To może być początek kariery. Czas na muzyczny przegląd Ruszyła piąta edycja przeglądu muzycznego organizowanego przez stowarzyszenie Made in Szczecin. W sobotę wieczorem w klubie przy ulicy Kolumba zaprezentowało się 16 kapel. » więcej 2015-04-11, godz. 08:47 Rachmaninow i Sybelius zabrzmieli w szczecińskiej Filharmonii Kolejny piątkowy wieczór w Filharmonii należy zaliczyć do niezwykle udanych. » więcej
414415416417418419420