Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2014-09-05, godz. 16:04 Na ten koncert szczecinianie czekali od lat To będzie wielka muzyczna uczta. W piątek wieczorem w nowej Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się pierwszy koncert. » więcej 2014-09-05, godz. 14:16 Koncert inauguracyjny w nowej siedzibie Filharmonii Na ten dzień szczecińscy melomani czekali od dawna. W piątek odbędzie się pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii. » więcej 2014-09-05, godz. 07:41 Radio Szczecin na żywo z Filharmonii. Dziś wielki dzień dla wszystkich melomanów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Po wielu latach oczekiwań, starań i niemal 61-letniej historii, Filharmonia Szczecińska ma własną, nową siedzibę. Właśnie w piątkowy wieczór odbędzie się długo wyczekiwany koncert inauguracyjny. » więcej 2014-09-02, godz. 13:35 "Zapomniane piosenki" nagrane w studiu Radia Szczecin Wybrane polskie utwory z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych zaśpiewali amatorzy z wsi i małych miejscowości, wyłonieni w konkursie. Pomysłodawcą jest szczeciński saksofonista Sylwester Ostrowski. » więcej 2014-08-31, godz. 14:44 Gigantyczna kolejka przed filharmonią. Dzień otwarty przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA] Tłumy mieszkańców przyszły w niedzielę na dzień otwarty nowej Filharmonii Szczecińskiej. Do godz. 14 gmach obejrzało ponad dwa tysiące osób. » więcej 2014-08-31, godz. 10:33 Muzyka sprzed dwóch wieków zabrzmiała w chojeńskim kościele Muzyka dawnego Pomorza zabrzmiała w Kościele Mariackim w Chojnie. W sobotę wieczorem zawitał tam Letni Festiwal Wędrowny "Na gotyckim szlaku". » więcej 2014-08-31, godz. 00:29 Muzeum Przełomów podświetlone [ZDJĘCIA, WIDEO] Około dwustu szczecinian przyszło w sobotni wieczór na plac Solidarności, by obejrzeć pokaz oświetlenia nowej filharmonii i Centrum Dialogu Przełomy, w którym znajdą się wystawy poświęcone wojennej i powojennej historii Szczecina… » więcej 2014-08-30, godz. 22:41 Mocne brzmienia i tłum fanów na koncercie z okazji Sierpnia 80' [ZDJĘCIA, WIDEO] Rockowy koncert odbył się w sobotę wieczorem na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych wystąpili Kolaboranci i Lady Pank. » więcej 2014-08-30, godz. 16:55 Mistrz organów zagra w Szczecinie Znakomity polski organista Andrzej Chorosiński i chór chłopięcy z Wilna wystąpią na finał VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w szczecińskiej katedrze. » więcej 2014-08-30, godz. 14:29 PRL w krzywym zwierciadle, czyli wystawa rysunków Arkadiusza Gacparskiego [ZDJĘCIA] "Cały czas opłaca się z tego kraju dać dyla!" - tak mówi postać na rysunku Arkadiusza Gacparskiego, jednym z kilkunastu, jakie od soboty można oglądać na placu Solidarności w Szczecinie. » więcej
448449450451452453454