Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2014-08-29, godz. 19:04 Nowa filharmonia uroczyście otwarta [ZDJĘCIA, WIDEO] Gmach nowej Filharmonii Szczecińskiej uroczyście otwarty. W piątek po południu budynek poświęcił metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2014-08-29, godz. 19:03 "Szkło i dym" już do obejrzenia [WIDEO] Premiera teledysku do utworu "Szkło i dym" z płyty nagranej przez szczecińskiego saksofonistę Marka Kazanę, DJ Twistera i perkusistę José Manuela Albán Juáreza odbyła się w piątek wieczorem w Cafe Popularna w Szczecinie. » więcej 2014-08-28, godz. 11:18 Piękne freski w urzędzie wojewódzkim odzyskują świetność [ZDJĘCIA] Freski, które zdobią klatkę schodową w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, odzyskują dawny blask. Pochodzące z początku XX wieku malowidła odnawiają konserwatorzy. Rekonstruują je na wzór dekoracji, którą odnaleźli pod starą… » więcej 2014-08-27, godz. 18:43 Księgozbiór amerykańskiej bazy wojskowej w Książnicy [ZDJĘCIA] Kącik książki amerykańskiej powstanie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Do biblioteki dotarł właśnie księgozbiór z amerykańskiej bazy wojskowej, liczący 20 tysięcy pozycji. » więcej 2014-08-25, godz. 07:49 Richard Attenborough nie żyje Słynny brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy Richard Attenborough zmarł w wieku 90 lat - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem stacja BBC. » więcej 2014-08-22, godz. 07:56 Szczecińska komedia erotyczna z muzyką znanego kompozytora Sześciokrotny zdobywca Oscara skomponuje muzykę do filmu realizowanego w Szczecinie. Normand Roger stworzy ścieżkę dźwiękową do komedii erotycznej "Seks dla opornych" Izabeli Plucińskiej. » więcej 2014-08-21, godz. 13:04 Romeo i Julia w Teatrze Polskim. Aktorzy w Radiu Szczecin [WIDEO] Widzowie Teatru Polskiego w Szczecinie zobaczą Romea i Julię w realiach przedwojennej Polski. Role tytułowe zagrają młodzi aktorzy, którzy byli w czwartek gośćmi Radia Szczecin. » więcej 2014-08-20, godz. 17:43 Wakacyjna podróż w przeszłość w szczecińskim muzeum [WIDEO, ZDJĘCIA] Stylowy czerwony kostium kąpielowy w białe grochy, oliwkę do ciała firmy Bambino z pełną zawartością, sukienki ze szczecińskiej "Dany" czy jedno z pierwszych opakowań kremu Nivea można zobaczyć w Muzeum Historii Szczecina. » więcej 2014-08-19, godz. 12:45 Kazana, Łona i Dj Twister premierowo w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński jazzman Marek Kazana, Dj Twister oraz perkusista Albán Juárez nagrali wspólną płytę. Krążek "Mam dwóch wnuków w Birmingham" powstał w zaledwie trzy dni. » więcej 2014-08-18, godz. 11:52 Archeologiczne odkrycie pod Szczecinem [ZDJĘCIA] Prawie 120 kurhanów w Zachodniopomorskiem odkryli naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego. Teraz sprawdzają, z jakiego okresu pochodzi znalezisko. Kopce mogą być pozostałością neolitu, czyli mogą mieć nawet pięć tysięcy lat. Równie… » więcej
449450451452453454455