Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2024-07-25, godz. 17:18 Walka o wolność na grafikach. Wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Walka o wolność na grafikach, czyli wystawa w Muzeum Narodowym "Powstanie warszawskie. Pamięć przetworzona". » więcej 2024-07-25, godz. 13:35 Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja ze wsparciem Od ponad dwudziestu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową - to Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. » więcej 2024-07-24, godz. 22:50 Queenkutee wystąpiła w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO] Minikoncert odbył się w ramach letniego wydania cyklu [3x1]. » więcej 2024-07-24, godz. 13:36 Trwają przygotowania do jubileuszowego Pol'and'Rock Festival Służby i setki wolontariuszy przygotowują się do jubileuszowego, 30. Pol'and'Rock Festivalu na lotnisku w Broczynie koło Czaplinka. » więcej 2024-07-23, godz. 20:46 Weronika Włodarczyk z Akademii Sztuki w Szczecinie najlepsza w Los Angeles [ZDJĘCIA] Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Golden Classical Music Awards w Los Angeles skupił około 200 młodych solistów w kategoriach instrumentów smyczkowych, dętych, fortepianu i śpiewu. » więcej 2024-07-23, godz. 19:19 [3x1]... znienacka! [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli po raz pierwszy w lipcu! » więcej 2024-07-23, godz. 08:09 Szczeciński chór podbija Chiny Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie podbija Chiny. Zespół prowadzony przez dyrygentkę Sylwię Fabiańczyk-Makuch pojechał w trasę koncertową aż do Państwa Środka. » więcej 2024-07-22, godz. 20:39 Tomasz Szczęsny pierwszym profesorem belwederskim wśród szczecińskich smyczkowców [ZDJĘCIA] Tomasz Szczęsny prowadzący klasę wiolonczeli w Akademii Sztuki w Szczecinie, koncertmistrz Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza został pierwszym profesorem belwederskim wśród szczecińskich smyczkowców. » więcej 2024-07-22, godz. 11:57 Teatr Lalek "Pleciuga" z półmilionowym wsparciem Pół miliona złotych trafi w tym roku do Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie. To wsparcie z budżetu województwa zachodniopomorskiego. » więcej 2024-07-19, godz. 22:07 Kulisy powstania audiobooka. Spotkanie autorskie w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Poznały się w sieci - przypadkiem. Ich współpraca zaowocowała wydaniem audiobooka i wystawieniem sztuk teatralnych. W piątek w Studiu S1 Radia Szczecin odbyło się spotkanie autorskie z felietonistką Anną Ołów-Wachowicz i aktorką… » więcej
45678910