Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej.
Dzieje Puszczy Bukowej z okolic Szczecina od lat interesują Wacewicza, który jest miłośnikiem historii Szczecina i regionu.

Mało kto zna opowieść o Dąbie Napoleona czy górze czarownic z Puszczy. Wacewicz te historie opowiadał w piątek na Zamku Książąt Pomorskich.

Historią Puszczy Bukowej Mirosław Wacewicz interesuje się od dawna. Uwielbia po niej wędrować i oprowadzać wycieczki. Zbiera też wszelkie opowiadania i legendy dotyczące Puszczy, kiedyś nawet jedno z jego własnych opowiadań do niego wróciło już jako legenda.

- Ktoś mi ją opowiedział, wiedząc, że ja zbieram wszelkie legendy o Puszczy Bukowej. To jest opowieść o świętej górze, czyli opowieść o Świądku - wspominał Wacewicz.

Najbardziej znana legenda o Puszczy Bukowej dotyczy Słupiej Góry, jak opowiadał Wacewicz. - Która przed wojną nazywana była Bruckberg, ale to jest góra czarownic. Z 30 kwietnia na 1 maja odbywały się tam sabaty. Wtedy właśnie zbierały się czarownice z okolic i tam odbywały swoje narady, biesiady z biesami - mówił Wacewicz.

W przyszłym miesiącu zebrane przez Wacewicza legendy ukażą się drukiem.
Relacja Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-09-14, godz. 11:10 Premiera płyty w Filharmonii. To prawdziwy rarytas [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wydała kolejną płytę. Na krążku znalazły się utwory Carla Loewego, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Weinberga. Zróżnicowane kompozycje brawurowo wykonali wybitni instrumentaliści… » więcej 2021-09-13, godz. 11:01 Grand Prix dla "Wielkich ust" Grand Prix Kontrapunktu - wielką nagrodę publiczności widzowie przyznali belgijskiemu spektaklowi 'Wielkie usta'. » więcej 2021-09-11, godz. 18:09 Wyjątkowe spotkanie z muzyką i historią w Trzcińsku-Zdroju 'Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2021' zawita do Trzcińska-Zdroju. » więcej 2021-09-11, godz. 14:04 Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej. » więcej 2021-09-10, godz. 17:57 Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium” Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. » więcej 2021-09-09, godz. 19:29 Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO] Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę. » więcej 2021-09-09, godz. 17:54 Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA] W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle. » więcej 2021-09-09, godz. 12:08 Zmarł Wiesław Gołas Nie żyje Wiesław Gołas - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej. » więcej 2021-09-08, godz. 15:00 Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Już ponad sto osób zgłosiło się do pilotażowego zwiedzania Stargardzkiego Centrum Nauki 'Filary'. » więcej 2021-09-08, godz. 09:15 55. Przegląd Teatrów Małych Form na półmetku W środę kolejne prezentacje w ramach Kontrapunktu. » więcej
99100101102103104105