Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej.
Dzieje Puszczy Bukowej z okolic Szczecina od lat interesują Wacewicza, który jest miłośnikiem historii Szczecina i regionu.

Mało kto zna opowieść o Dąbie Napoleona czy górze czarownic z Puszczy. Wacewicz te historie opowiadał w piątek na Zamku Książąt Pomorskich.

Historią Puszczy Bukowej Mirosław Wacewicz interesuje się od dawna. Uwielbia po niej wędrować i oprowadzać wycieczki. Zbiera też wszelkie opowiadania i legendy dotyczące Puszczy, kiedyś nawet jedno z jego własnych opowiadań do niego wróciło już jako legenda.

- Ktoś mi ją opowiedział, wiedząc, że ja zbieram wszelkie legendy o Puszczy Bukowej. To jest opowieść o świętej górze, czyli opowieść o Świądku - wspominał Wacewicz.

Najbardziej znana legenda o Puszczy Bukowej dotyczy Słupiej Góry, jak opowiadał Wacewicz. - Która przed wojną nazywana była Bruckberg, ale to jest góra czarownic. Z 30 kwietnia na 1 maja odbywały się tam sabaty. Wtedy właśnie zbierały się czarownice z okolic i tam odbywały swoje narady, biesiady z biesami - mówił Wacewicz.

W przyszłym miesiącu zebrane przez Wacewicza legendy ukażą się drukiem.
Relacja Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-04-26, godz. 10:10 Nadjeżdża Luxtorpeda! Ale w zupełnie innej odsłonie. » więcej 2024-04-26, godz. 09:29 Festiwal Szczecin Classic powstał z myślą o tych, co nie wyjeżdżają na majówkę To propozycja przede wszystkim dla tych szczecinian, którzy majówkę spędzają w domach. Tak mówi jedna z organizatorek Festiwalu Szczecin Classic. » więcej 2024-04-25, godz. 18:19 Mariusz Lubomski owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA] Z piosenką autorską zetknął się podczas studiów na Wydziale Sztuk Pięknych z zakresu malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zapraszany do udziału w największych polskich wydarzeniach muzycznych. Występował na jednej… » więcej 2024-04-25, godz. 00:02 Skały zagrały! [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach kwietniowej odsłony cyklu [3x1]. » więcej 2024-04-24, godz. 17:49 Mariusz Lubomski świętuje 40-lecie pracy artystycznej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Artysta malarz i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej obchodzi 40-lecie pracy scenicznej. Jego „Śpiewomalowanie”, „Underground” czy „Psychobójcę” śpiewała przed laty cała Polska. W środę w szczecińskiej… » więcej 2024-04-23, godz. 18:18 Jakie dźwięki wydają Skały? [WIDEO, ZDJĘCIA] Będzie się można o tym przekonać już w środę. » więcej 2024-04-23, godz. 07:15 W ramach Kontrapunktu: The Making of Pinocchio Mądra i głęboka opowieść o miłości, byciu na dobre i na złe, o odpowiedzialności za swojego partnera... - mówili widzowie Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. » więcej 2024-04-22, godz. 09:40 Poruszający początek szczecińskiego Kontrapunktu Początek Międzynarodowego Konkursu Formy na 57 Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. » więcej 2024-04-20, godz. 15:55 Christian Zacharias z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Powstał w 1945 roku. Dzięki współpracy z wieloma wybitnymi dyrygentami osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny. Narodowe Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej - jeden z czołowych zespołów symfonicznych w Europie wystąpił wczoraj… » więcej 2024-04-20, godz. 15:19 Kontrapunkt. Głodnych nakarmić, spragnionych napoić... [ZDJĘCIA] Kolejna odsłona Transgranicznych Spotkań Teatralnych w ramach Kontrapunktu odbywa się w Ogrodach Śródmiejskich. » więcej
16171819202122