Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W Waszyngtonie odbyły się warsztaty chopinowskie dla młodych pianistów ze Stanów Zjednoczonych.
Trzydniowe zajęcia zorganizowane przez Fundację Kościuszkowską prowadzili mistrzowie fortepianu Piotr Paleczny i Krzysztof Jabłoński oraz amerykański pianista Jeffrey Swann. Biorąca udział w zajęciach szesnastoletnia Angeline Ma powiedziała Polskiemu Radiu, że muzyka Chopina jest ponadczasowa.

- W jego muzyce jest spontaniczność, ponieważ Chopin dużo improwizował. Był jednocześnie perfekcjonistą i to wszystko słychać w jego utworach. To muzyka absolutnie idealna, spontaniczna i przepełniona radością - zachwycała się amerykańska pianistka.

Warsztaty miały formę indywidualnych zajęć otwartych dla publiczności. Brali w nich udział Amerykanie w wieku od 12 do 25 lat, którzy zwyciężyli w eliminacjach wstępnych. Profesor Piotr Paleczny chwalił swoich uczniów.

- Czapka z głowy. Poziom był wyrównany i bardzo wysoki. Praca z takimi ludźmi jest dla mnie ogromną przyjemnością - powiedział Paleczny.

Warsztaty zorganizował waszyngtoński oddział Fundacji Kościuszkowskiej we współpracy z Ambasadą RP w Waszyngtonie. Przy okazji Piotr Paleczny, Krzysztof Jabłoński i Jeffrey Swann wystąpili na specjalnym koncercie w związku z rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Zobacz także

2013-04-11, godz. 10:24 Miecz jak z "Gladiatora" w małej wsi Miecz rzymskich legionistów odkryli szczecińscy archeolodzy na cmentarzu w Czelinie. To tzw. gladius. Badacze znaleźli go w jednym z grobów wojowników tzw. grupy lubuskiej. To kultura, którą naukowcy ze Szczecina dopiero próbują … » więcej 2013-04-10, godz. 13:59 DokumentART czeka na filmy dokumentalistów Rozpoczął się nabór na konkursy 22. Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Szczecinie. » więcej 2013-04-10, godz. 08:29 "Echa Katynia" w 13 Muzach 4. przegląd filmowy „Echa Katynia' rozpoczyna się w środę w Klubie 13 Muz. Organizatorem festiwalu jest Instytut Pamięci Narodowej. » więcej 2013-04-10, godz. 07:22 Chce odtworzyć średniowieczny instrument Szczecinianin Stanisław Mazurek chce odtworzyć średniowieczną giternę. Instrument znaleziono w Elblągu. Szacuje się, że pochodzi z XII wieku. » więcej 2013-04-09, godz. 17:49 Jaki jest Kazachstan? Ma wiele twarzy Współczesne oblicze Kazachstanu i jego mieszkańców oraz rzeczywistość kraju, w którym na co dzień mieszają się ze sobą nowoczesność i tradycja - to wszystko można zobaczyć na wystawie fotograficznej 'Kazachstan o wielu twarzach'… » więcej 2013-04-07, godz. 23:05 Raper śpiewa o Bogu Przez 5 lat niemal codziennie palił marihuanę. Kradł i okłamywał najbliższych. Jako 17-latek nawrócił się i dziś rapuje o Bogu. 'Arkadio' dał koncert w szczecińskim kościele na Pogodnie w niedzielny wieczór. » więcej 2013-04-06, godz. 14:21 Rock&rollowy Dr Misio w Radiu Szczecin [WYWIAD] Arkadiusz Jakubik - aktor teatralny, filmowy i wokalista - oraz basista Mario Matysek byli gośćmi Radioaktywnej Soboty. Wieczorem ich rock&rollowa formacja Dr Misio zagra w szczecińskim klubie. » więcej 2013-04-05, godz. 16:27 "Szczecinianie byli najoryginalniejsi" [ZDJĘCIA] To szczecinianie przygotują wystawę w Centrum Dialogu „Przełomy'. Ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu na opracowanie koncepcji wizualnej w budowanym oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie na pl. Solidarności. » więcej 2013-04-05, godz. 13:28 Konkurs na najlepszą książkę polskiej autorki Osiem pisarek walczy o nagrodę literacką Gryfia - to finalistki ogólnopolskiego plebiscytu, które wyłoniła kapituła znawców literatury. » więcej 2013-04-04, godz. 16:22 Ma fanów na całym świecie Historia 'Junaka' - najsłynniejszego szczecińskiego motocykla - doczekała się swojej kolejnej opowieści. Napisał ją znany szczeciński kolekcjoner i miłośnik miasta Aleksy Pawlak. » więcej
517518519520521522523