Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Mats Caldeborg, pomysłodawca projektu. Źródło: Facebook
Mats Caldeborg, pomysłodawca projektu. Źródło: Facebook
Niecodzienny projekt zamierza zrealizować para szwedzkich artystów. Wspólnie z innymi, chcą tworzyć sztukę nie dla ludzi, ale dla leśnej flory i fauny. Na ten cel uzyskali od rządu sporą dotację.
Czy ptaki, trzmiele, żuki, robaki i grzyby potrafią być odbiorcami sztuki tworzonej przez ludzi? Takie pytanie zadają sobie Mats Caldeborg oraz jego żona Katrina. Aby znaleźć na nie odpowiedź, otrzymali państwową dotację w wysokości miliona szwedzkich koron, czyli ponad 400 tysięcy złotych. W przedsięwzięciu będzie uczestniczyć czwórka artystów. Ich zadaniem będzie stworzenie dzieł, których nie będą mogli zobaczyć i ocenić ludzie, lecz różne formy życia, które do tej pory służyły artystom jako modele.

- Chrześcijaństwo dało człowiekowi absolutne zwierzchnictwo nad naszymi mniejszymi braćmi. Owady są dziś ofiarami trwającej zagłady. Czas abyśmy poświęcili im więcej uwagi - powiedział Mats Caldeborg w rozmowie z gazetą Expressen.

Nie wiadomo na razie jacy artyści będą uczestniczyć w projekcie. Premiera wystawy ma odbyć się w lipcu 2020 roku. Osoby zainteresowane przebiegiem procesu tworzenia sztuki dla tej niezwykłej grupy odbiorców, będą mogły wtedy odwiedzić dom pary Caldeborg w Nordmaling na północy Szwecji. Sama wystawa będzie jednak dla nich niedostępna.

Autorzy projektu nie wiedzą dziś jaką przybierze formę i czy w ogóle artyści znajdą odpowiednie środki wyrazu, które pozwolą stworzyć przekaz kulturowy. Nie wykluczają również tego, że będzie niemożliwy do osiągnięcia.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Zobacz także

2020-10-01, godz. 11:22 Szczecinianie wspierają Pioniera. Zbiórka cały czas trwa W niespełna dwa tygodnie udało się zebrać pieniądze na ponad dwa miesiące działania najstarszego kina świata. » więcej 2020-09-30, godz. 23:50 Zespół Underkicks zagrał na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To w ramach pierwszej po przerwie odsłony naszego cyklu [3x1]. » więcej 2020-09-29, godz. 21:20 Koniec przerwy! Czas na hałas! [WIDEO, ZDJĘCIA] Rozpoczynamy kolejny sezon naszego cyklu [3x1]. » więcej 2020-09-29, godz. 12:24 Opera na Zamku z prestiżową nagrodą [ZDJĘCIA] Opera na Zamku w Szczecinie z nagrodą za najlepszą scenografię w prestiżowym ogólnopolskim konkursie XIV Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. » więcej 2020-09-28, godz. 09:02 "Nastaw uszy" na Music.Design.Form Festival [ZDJĘCIA] W holu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zwieńczono w niedzielę dwudniowe warsztaty dla młodzieży pt. 'Dźwięki pod głos'. To w ramach kampanii 'Słyszę Dobre Dźwięki' i 3. Music.Design.Form Festival. » więcej 2020-09-27, godz. 12:14 Rani i Czocher na 3. Music.Design.Form Festival [ZDJĘCIA] Muzyka z najnowszej płyty pianistki Hani Rani i wiolonczelistki Dobrawy Czocher zabrzmiała przedpremierowo w sobotę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Trwa 3. Music.Design.Form Festival. » więcej 2020-09-27, godz. 09:54 "Tempus fugit" podczas festiwalu Spoiwa Kultury Koncertem korsykańskiej grupy 'Tempus fugit' na wieży katedralnej zakończyła się pierwsza część Spoiw Kultury. » więcej 2020-09-27, godz. 08:25 Filharmonia zaprasza na finał "Dźwięków pod głos" oraz na spacer z przewodnikiem Filharmonia dba o najmłodsze dzieci i dorosłych, ale jest też dużo dobrego dla młodzieży. Będzie koncert, będą warsztaty oraz zwiedzanie miasta - wszystko w ramach Music.Design.Form Festival. » więcej 2020-09-26, godz. 20:08 Ukraińcy też budowali polską Solidarność? Obecność mniejszości ukraińskiej w historii Solidarności była przedmiotem sobotniej konferencji w Ośrodku Kultury Ukraińskiej w Szczecinie. » więcej 2020-09-26, godz. 19:25 Historia opowiedziana muzyką. "Musical show" już na scenie [ZDJĘCIA] Największe przeboje musicali można usłyszeć w najnowszej produkcji Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej
133134135136137138139