Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów.
Pokaz zorganizowano w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Reżyser filmu, Robert Kaczmarek wyjaśnia, że grupa berneńska musiała działać ze szczególną ostrożnością i ukrywała informacje na temat swojej działalności przed pozostałymi pracownikami polskiej ambasady w Szwajcarii. Reżyser podkreśla, że grupa działała w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - zaznaczył Robert Kaczmarek.

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich, którzy wspólnie stworzyli system nielegalnego pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty przyczyniły się do ratowania europejskich Żydów przed zagładą.

Konsul honorowy Polski w Szwajcarii, Markus Blechner, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów podkreśla, że grupa pomagała wszystkim Żydom.

- Dla nich nie miało różnicy, czy to były dzieci, czy starsi ludzie, czy Polacy, czy Niemcy, czy Holendrzy... Nie. Oni ratowali rodziny. Jako przykład była rodzina z piątką dzieci. W tamtych czasach wyrabiano wspólne paszporty - jeden dla całej rodziny - podkreślił Markus Blechner.

Film w polskiej wersji językowej miał premierę w styczniu 2019 roku. Pokazy filmu od początku marca odbywają się w całej Polsce. Producentem jest Instytut Pamięci Narodowej.
- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - podkreślił Robert Kaczmarek.

Zobacz także

2014-09-12, godz. 16:49 "Za zbrodnię odpowiada nie tylko Putin, ale cały naród rosyjski" [WIDEO] Ukraiński intelektualista, pisarz i tłumacz - Jurij Andruchowycz wziął udział w autorskim spotkaniu w szczecińskim saloniku Pro Media. » więcej 2014-09-11, godz. 12:55 Nominacja do europejskiego Oscara [WIDEO, MP3] Audiobook 'Błękitna pustynia' napisany przez dziennikarza Radia Szczecin nominowany do nagrody Prix Europa. Do konkursu finałowego komisja wybrała go spośród 650 produkcji zgłoszonych przez telewizje, rozgłośnie radiowe i portale… » więcej 2014-09-11, godz. 07:43 Kompozycje Klimka i Jimka zachwyciły szczecinian 'Pięć pieśni o tęsknocie' Piotra Klimka usłyszeli szczecinianie podczas środowego koncertu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Z artystą wystąpili młodzi muzycy z Akademii Sztuki. » więcej 2014-09-10, godz. 16:44 "Dzień szczeciński" w filharmonii przyciągnął tłumy Tłumy mieszkańców przyszły w środę na 'Dzień szczeciński' do nowej filharmonii. Do godz. 14 gmach przy ulicy Małopolskiej w Szczecinie odwiedziło ponad dwa tysiące osób. » więcej 2014-09-10, godz. 09:54 Muzycy z Berlina urzekli szczecińską publiczność W ramach cyklu koncertów inaugurujących otwarcie nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej we wtorek wieczorem w sali kameralnej wystąpiło 12 wiolonczelistów z Filharmonii Berlińskiej. » więcej 2014-09-08, godz. 23:03 Jazz zabrzmiał w nowej filharmonii [ZDJĘCIA, WIDEO] Pierwsza dama polskiego jazzu Ewa Bem oraz Ostrowski Quintet wystąpili w nowej filharmonii w Szczecinie. Poniedziałkowy koncert był kolejnym z okazji otwarcia nowej siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. » więcej 2014-09-07, godz. 14:27 Pasadena Roof Orchestra porwała szczecińską publiczność Londyński big-band Pasadena Roof Orchestra wystąpił w sobotę w nowej filharmonii w Szczecinie. Koncert muzyki z lat 20. i 30. minionego wieku odbył się przy pełnej sali. » więcej 2014-09-06, godz. 17:59 Drużyna Grodu Trzygłowa na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie [ZDJĘCIA] Replika słowiańskiej łodzi 'Dobrawa II' oraz barka rzeczna z 1902 roku wydobyta z Odry - obie jednostki cumują w Szczecinie. » więcej 2014-09-05, godz. 22:08 Bronisław Komorowski na otwarciu filharmonii. "To symbol naszej wolności" [ZDJĘCIA, WIDEO] To piękne architektonicznie miejsce, symbol naszej wolności - tak mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas koncertu inauguracyjnego w nowej Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2014-09-05, godz. 20:38 Fanfara Pendereckiego na inauguracji filharmonii [ZDJĘCIA, WIDEO] Fanfara skomponowana przez profesora Krzysztofa Pendereckiego dla Filharmonii w Szczecinie zabrzmiała podczas pierwszego koncertu w nowym gmachu. Wykonali ją szczecińscy filharmonicy. » więcej
441442443444445446447