Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów.
Pokaz zorganizowano w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Reżyser filmu, Robert Kaczmarek wyjaśnia, że grupa berneńska musiała działać ze szczególną ostrożnością i ukrywała informacje na temat swojej działalności przed pozostałymi pracownikami polskiej ambasady w Szwajcarii. Reżyser podkreśla, że grupa działała w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - zaznaczył Robert Kaczmarek.

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich, którzy wspólnie stworzyli system nielegalnego pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty przyczyniły się do ratowania europejskich Żydów przed zagładą.

Konsul honorowy Polski w Szwajcarii, Markus Blechner, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów podkreśla, że grupa pomagała wszystkim Żydom.

- Dla nich nie miało różnicy, czy to były dzieci, czy starsi ludzie, czy Polacy, czy Niemcy, czy Holendrzy... Nie. Oni ratowali rodziny. Jako przykład była rodzina z piątką dzieci. W tamtych czasach wyrabiano wspólne paszporty - jeden dla całej rodziny - podkreślił Markus Blechner.

Film w polskiej wersji językowej miał premierę w styczniu 2019 roku. Pokazy filmu od początku marca odbywają się w całej Polsce. Producentem jest Instytut Pamięci Narodowej.
- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - podkreślił Robert Kaczmarek.

Zobacz także

2014-05-19, godz. 10:50 Kto chce wystąpić podczas otwarcia filharmonii? Ruszyły zapisy Szczecińscy muzycy wystąpią podczas koncertu inaugurującego otwarcie nowej filharmonii w Szczecinie. Występy odbędą się we wrześniu, ale chętni mogą zgłaszać się już dziś. » więcej 2014-05-18, godz. 10:00 Recital Magdy Kumorek w Radiu Szczecin Artystka wystąpi w niedzielę w seksownych czerwonych kozakach i zielonej sukience. Zaśpiewa piosenki z płyty 'Śmiercie', na podstawie poezji Bolesława Leśmiana. Są jeszcze bilety na jej występ. » więcej 2014-05-17, godz. 20:47 Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Dorota Segda czytają w Szczecinie Tłumy zebrały się w sobotę w sali im. Zbigniewa Herberta w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Gośćmi trzeciego dnia Festiwalu Książki Słuchanej były m.in. aktorki Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Dorota Segda. » więcej 2014-05-17, godz. 11:30 Kosmiczna wystawa w Szczecinie Pasjonuje ich robienie zdjęć kosmosu: mgławic, galaktyk czy gwiazd - wystawę przygotowaną przez astrofotografów ze Szczecina można oglądać w Cafe 22. To także jeden z punktów sobotniej 'Nocy Muzeów'. » więcej 2014-05-16, godz. 20:27 Celińska przeczytała i zaśpiewała. Ruszył II Festiwal Książki Słuchanej Kilkudniowy maraton głośnego czytania książek w Szczecinie rozpoczęła Stanisława Celińska. Słynna polska aktorka sięgnęła po 'Papuszę' Angeliki Kuźniak. » więcej 2014-05-16, godz. 12:04 Znani aktorzy czytają książki w Szczecinie [WIDEO] Znany z takich seriali jak 'Lekarze', 'Oficer', 'Ekipa' czy 'Usta Usta' - warszawski aktor Marcin Perchuć jest jednym z artystów, którzy biorą udział w drugiej edycji Festiwalu Książki Słuchanej w Szczecinie. » więcej 2014-05-15, godz. 14:33 Pierwsze bajki przeczytane. Ruszył Festiwal Książki Słuchanej Wielkie czytanie wystartowało. Jeszcze nie oficjalnie, ale dla maluchów rozpoczął się w Szczecinie II Festiwal Książki Słuchanej 'Odkrywcy wyobraźni'. » więcej 2014-05-13, godz. 22:12 Weekend z książką czytaną przez gwiazdy II Festiwal Książki Słuchanej startuje w czwartek Szczecinie. 40 pisarzy, aktorów i dziennikarzy m.in. Krystyna Czubówna, Krzysztof Kowalewski, Edyta Olszówka czy Wojciech Pszoniak przeczyta książki znane, ciekawe i doceniane. » więcej 2014-05-13, godz. 18:43 Dzieci recytowały poezję świętego i o świętym Poezja o polskim papieżu oraz dzieła nowego świętego w dziecięcej interpretacji. W Szkole Podstawowej nr 4 w Nowogardzie we wtorek odbył się konkurs „Wypłyń na głębię…” - poświęcony patronowi Janowi Pawłowi II. » więcej 2014-05-12, godz. 14:55 Szczecinianin nagrodzony na Grand Press Photo Fotograf ze Szczecina nagrodzony w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Grand Press Photo. Zdjęcie Marcina Zaborowskiego zajęło trzecie miejsce w kategorii 'Portret sesyjny'. » więcej
457458459460461462463