Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej.
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczną ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W ubiegłym roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako lekturę wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, w której autor dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa.

Para Prezydencka rozpoczyna Narodowe Czytanie od samego początku istnienia akcji, czyli od 2012 roku. Wtedy wspólną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Rok później w całej Polsce rozbrzmiewały dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku odbyło się Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Początkowy fragment "Potopu" pod tytułem "Oleńka i Kmicic" przeczytał Adam Woronowicz.

Podczas czwartej edycji Narodowego Czytania lekturą była "Lalka" Bolesława Prusa.

W 2016 roku w całej Polsce można było usłyszeć "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Fragmenty dzieła czytała między innymi Sonia Bohosiewicz.

Bohaterem akcji promującej polską literaturę w 2017 roku było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Większość spośród przysłuchujących się lekturze w Ogrodzie Saskim brała udział w Narodowym Czytaniu już po raz kolejny.

Inicjatywa podobna do Narodowego Czytania zrodziła się w 1998 roku, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Polskie Radio współorganizowało wtedy "Maraton z Panem Tadeuszem". Narodową epopeję czytali znani aktorzy. Przed mikrofonem wystąpił między innymi Gustaw Holoubek, który odczytał inwokację z "Pana Tadeusza".

Z roku na rok przybywa miejsc, w których czytana jest polska literatura. W pierwszym roku w akcji Narodowego Czytania wzięło udział 60 miejscowości, w drugim - 750, a dwa lata temu było ich ponad 2000. W ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czytano na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Podstawowym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Relacja Pauliny Kurek (IAR)

Zobacz także

2021-09-07, godz. 07:35 "Mocne uderzenie, trzeba trochę pomyśleć" W Szczecinie trwa święto teatralne, czyli 55. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Festiwal od kilku lat ma dwa nurty konkursowe: konkurs główny i OFF Kontrapunkt. » więcej 2021-09-06, godz. 18:04 Nie żyje legenda kina i teatru, aktor Jean-Paul Belmondo Nie żyje ikona kina francuskiego - legendarny aktor Jean-Paul Belmondo. Miał 88 lat. » więcej 2021-09-06, godz. 16:22 Szczecińska Filharmonia może mieć scenę plenerową Plenerowa scena przy Filharmonii Szczecińskiej - szczecińscy radni komisji kultury zgodzili się, aby przeznaczyć 50 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji, koncepcji programowo-funkcjonalnej. Przygotują ją projektanci nagradzanego… » więcej 2021-09-05, godz. 11:57 Kontrapunkt: Wyjazd do Rampy Kultury i Twierdzy Design w Goleniowie Przeglądu Teatrów Małych Form od wielu lat jeden dzień poświęcał na wizytę studyjną w Berlinie. Tym razem będzie to Goleniów - mówi rzecznik prasowy festiwalu Daniel Źródlewski. » więcej 2021-09-04, godz. 15:51 Maraton spektakli na Kontrapunkcie. W sobotę oferta dla polityków W sobotę drugi dzień Kontrapunktu. Prezentacja Przeglądu Teatrów Małych Form trwa już od 14. » więcej 2021-09-04, godz. 12:01 Światowa prapremiera Koncertu fortepianowego Mateusza Czarnowskiego [ZDJĘCIA] Długimi brawami, owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert pt. „Kresy klasycznie”. Zainaugurowano 7. Turniej Muzyków Prawdziwych. » więcej 2021-09-03, godz. 15:58 Inauguracja 7. Turnieju Muzyków Prawdziwych Otwarciem wystawy „Sybiracy na Pomorzu Zachodnim” rozpoczęła się tegoroczna, siódma edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych. » więcej 2021-09-03, godz. 14:19 W Szczecinie w piątek zaczynają się dwa festiwale teatralne Maniacy teatralni mają spory orzech do zgryzienia. W Szczecinie w piątek zaczynają się dwa festiwale teatralne. » więcej 2021-09-03, godz. 07:25 Trwa Bramat w Goleniowie Ponad trzygodzinny spektakl na 22. Bramacie, czyli Goleniowskich Spotkaniach Teatralnych. Teatr Brama pokazał swoją nową siedzibę 'Rampę kultury'. To ponad stuletnie budynki, zrewitalizowane zaraz po II Wojnie Światowej. » więcej 2021-09-02, godz. 09:37 Mela Koteluk owacyjnie przyjęta w Filharmonii [ZDJĘCIA] Długimi brawami, owacjami na stojąco i bisami zakończył się wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert Meli Koteluk. Artystka przedstawiła z kwartetem Kwadrofonik piosenki z płyty „Astronomia poety. B… » więcej
100101102103104105106