Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej.
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczną ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W ubiegłym roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako lekturę wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, w której autor dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa.

Para Prezydencka rozpoczyna Narodowe Czytanie od samego początku istnienia akcji, czyli od 2012 roku. Wtedy wspólną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Rok później w całej Polsce rozbrzmiewały dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku odbyło się Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Początkowy fragment "Potopu" pod tytułem "Oleńka i Kmicic" przeczytał Adam Woronowicz.

Podczas czwartej edycji Narodowego Czytania lekturą była "Lalka" Bolesława Prusa.

W 2016 roku w całej Polsce można było usłyszeć "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Fragmenty dzieła czytała między innymi Sonia Bohosiewicz.

Bohaterem akcji promującej polską literaturę w 2017 roku było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Większość spośród przysłuchujących się lekturze w Ogrodzie Saskim brała udział w Narodowym Czytaniu już po raz kolejny.

Inicjatywa podobna do Narodowego Czytania zrodziła się w 1998 roku, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Polskie Radio współorganizowało wtedy "Maraton z Panem Tadeuszem". Narodową epopeję czytali znani aktorzy. Przed mikrofonem wystąpił między innymi Gustaw Holoubek, który odczytał inwokację z "Pana Tadeusza".

Z roku na rok przybywa miejsc, w których czytana jest polska literatura. W pierwszym roku w akcji Narodowego Czytania wzięło udział 60 miejscowości, w drugim - 750, a dwa lata temu było ich ponad 2000. W ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czytano na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Podstawowym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Relacja Pauliny Kurek (IAR)

Zobacz także

2024-04-22, godz. 09:40 Poruszający początek szczecińskiego Kontrapunktu Początek Międzynarodowego Konkursu Formy na 57 Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. » więcej 2024-04-20, godz. 15:55 Christian Zacharias z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Powstał w 1945 roku. Dzięki współpracy z wieloma wybitnymi dyrygentami osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny. Narodowe Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej - jeden z czołowych zespołów symfonicznych w Europie wystąpił wczoraj… » więcej 2024-04-20, godz. 15:19 Kontrapunkt. Głodnych nakarmić, spragnionych napoić... [ZDJĘCIA] Kolejna odsłona Transgranicznych Spotkań Teatralnych w ramach Kontrapunktu odbywa się w Ogrodach Śródmiejskich. » więcej 2024-04-20, godz. 09:27 Transgraniczne Spotkania Teatralne na początek Kontrapunktu [ZDJĘCIA] W piątek wieczorem rozpoczął się 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. » więcej 2024-04-19, godz. 08:32 Pokaz filmu o budowniczym szczecińskich statków To historia budowniczego szczecińskich statków, dyrektora Stoczni Szczecińskiej profesora Eugeniusza Skrzymowskiego. » więcej 2024-04-19, godz. 08:15 Najnowszy album amerykańskiej gwiazdy Najbliższej nocy poznamy najnowszy studyjny album megagwiazdy amerykańskiej wokalistki Taylor Swift. Płyta sprawi, że artystka tylko umocni jeszcze swoją pozycję najlepszej na świecie piosenkarki biznesmenki. » więcej 2024-04-18, godz. 12:19 W Teatrze Polskim połączą spektakl z technologią 3D [ZDJĘCIA] Choreograf, aktor, scenarzysta i reżyser Janusz Józefowicz przygotowuje w Teatrze Polskim w Szczecinie spektakl przy użyciu technologii 3D. » więcej 2024-04-16, godz. 20:27 Zagraj w International Lutosławski Youth Orchestra [WIDEO, ZDJĘCIA] Unikatowe bezpłatne warsztaty orkiestrowe: w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie trwa nabór do międzynarodowej orkiestry, której patronem jest polski kompozytor Witold Lutosławski. » więcej 2024-04-16, godz. 17:55 Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X Wielkiego [ZDJĘCIA] Zamek Książąt Pomorskich wydał kolejną książkę dotyczącą Gryfitów. Tym razem to 'Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X Wielkiego' z 1523/1524 roku. » więcej 2024-04-14, godz. 09:59 Pokaz mody w Szczecinie połączony z jubileuszem [ZDJĘCIA] Pokaz mody w Szczecinie odbywa się niezmiernie rzadko. Stąd sobotni pokaz w Muzeum Narodowym, gdzie swoje modele zaprezentował Michał Marczewski wart jest szczególnej uwagi. » więcej
11121314151617