Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Adam Socik
Fot. Adam Socik
Fot. Materiały prasowe Meisinger Music Festival Orchestra
Fot. Materiały prasowe Meisinger Music Festival Orchestra
Fot. Adam Socik
Fot. Adam Socik
Około 70 artystów, w tym czworo solistów, dwa chóry i orkiestra symfoniczna, wykonało monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta w Kościele pw. Świętej Rodziny w Szczecinie. Dzieło zabrzmiało w 229. rocznicę śmierci austriackiego kompozytora żyjącego w XVIII wieku.
Koncert prowadził zza pulpitu dyrygenckiego, bez partytury wybitny muzyk, Krzysztof Meisinger.

- Przy muzyce Mozarta się wychowywałem, a Requiem zawsze było w czołówce utworów, które bardzo chętnie słuchałem, dlatego teraz, kiedy jest czas niełatwy, jestem pod sporym wrażeniem, że udało się do Szczecina zaprosić najlepszych solistów - powiedział Meisinger.

Partie solowe dzieła brawurowo wykonali światowej sławy soliści: Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Tomasz Krzysica (tenor), Bartłomiej Misiuda (baryton) oraz Iwona Sobotka (sopran).

- Partia sopranowa jest partią wiodącą, we wszystkich ensemblach nawet, no i ten tekst religijny, więc ten utwór jest pełny, bo posiada po prostu wszystko. Chciałabym tutaj podkreślić, że to jest niesamowity dar uczestniczyć w takim wydarzeniu, szczególnie w tym momencie i dla publiczności, która też była bardzo wzruszona - dodała Sobotka.

Wykonawcami doskonałego koncertu był także Chór Akademii Morskiej w Szczecinie i „Pomerania Singers” oraz Meisinger Music Festival Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Meisingera.

Wydarzenie gorąco oklaskiwane przez publiczność zorganizowano w pełnym reżimie sanitarnym dzięki Funduszowi Wsparcia Kultury ze środków Przeciwdziałania Covid-19 i Miastu Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2017-11-06, godz. 07:13 "Tworki" Marka Bieńczyka na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie Najlepsza i najczęściej nagradzana powieść Marka Bieńczyka 'Tworki' doczekała się adaptacji teatralnej. W dodatku to monodram, w którym występuje adaptator Marek Żerański. » więcej 2017-11-05, godz. 19:28 Zmarł profesor Walery Pisarek W Katowicach zmarł profesor Walery Pisarek - wybitny językoznawca, honorowy przewodniczący Rady Języka Polskiego. Miał 86 lat. Profesor zmarł nagle tuż przed rozpoczęciem Gali 'Ambasador Polszczyzny', podczas której miał wygłosić… » więcej 2017-11-05, godz. 15:26 W poszukiwaniu białych kruków, czyli bazar fantastyczny Do godz. 17 odwiedzić można pierwszy szczeciński bazar fantastyczny. W pubie EXP przy Placu Żołnierza na miłośników fantasy czy science fiction czekają komiksy, figurki książki i gry planszowe. Można je kupić albo się wymien… » więcej 2017-11-04, godz. 19:28 Trudna sztuka diaporamy na Zamku Książąt Pomorskich 48 spektakli audiowizualnych z 12 krajów świata prezentowanych jest w trakcie 38. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Zwycięska produkcja otrzyma złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz nagrodę finansową Zamku… » więcej 2017-11-04, godz. 17:13 „Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Współczesnym Na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczór premierowy: „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Rudolfa Zioły. » więcej 2017-11-04, godz. 12:59 "Komunia" walczy o europejskiego Oscara Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument. » więcej 2017-11-04, godz. 10:43 Polskie gwiazdy uświetnią festiwal w Chicago W Chicago ruszają pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie obejrzą ponad 70 produkcji zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. » więcej 2017-11-03, godz. 16:20 Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018 Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018. » więcej 2017-11-03, godz. 07:31 Polskie kino na festiwalu w Chicago W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. » więcej 2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z 'Grupą Sopocką', w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej
282283284285286287288