Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. www.pixabay.com/photo-2341279 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2341279 (domena publiczna)
Złote Lwy" na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta".
Wilczyński, dla którego film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest debiutem reżyserskim, nie krył zdumienia otrzymaniem nagrody. - Ciężko zebrać mi słowa ze wzruszenia. Nie wierzę w to. Chciałbym podziękować przede wszystkim wszystkim duchom, które są w moim filmie. Wielkim aktorom, których już nie ma i tym, którzy są i zagrali w naszym filmie - powiedział Wilczyński.

To pierwsze "Złote Lwy" w historii dla filmu animowanego. Z kolei Srebrnym Lwem uhonorowano producenta filmu "Sweat" Mariusza Włodarskiego i reżysera Magnusa von Horna, który otrzymał także nagrodę w kategorii reżyseria.

Statuetkę za główną rolę kobiecą otrzymała Magdalena Koleśnik, a za rolę drugoplanową - Aleksandra Konieczna - obie za film "Sweat". Magdalena Koleśnik wcieliła się w postać Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki, której mimo ogromnej popularności brakuje bliskości i miłości. Aktorka ze wzruszeniem przyjęła wyróżnienie.

- Mam olbrzymią wdzięczność za tą nagrodę i mam nadzieję, że będę mogła podziękować twarzą w twarz każdemu jurorowi - powiedział Koleśnik. - Bardzo dziękuję całej ekipie za to, że zaprosili mnie. Ten projekt opierał się na zaufaniu i uwadze. Wydaję mi się, że zaufanie i uwaga sprawia, że robi się piękne rzeczy i chciałabym, żeby coraz więcej projektów opierało się na zaufaniu i uwadze, a nie na przemocy i manipulacji.

Nagrodę w kategorii debiut reżyserski otrzymał Jan Holoubek. Reżyser został uhonorowany za film "25 lat niewinności". Z kolei za ten film Piotr Trojan otrzymał nagrodę za główną rolę męską. Piotr Trojan zagrał postać Tomasza Komendy, który miał dwadzieścia trzy lata, kiedy go zatrzymano, wtrącono do więzienia i oskarżono o morderstwo. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. Po osiemnastu latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego. Wyróżniony aktor był poruszony wyróżnieniem.

- Na ten moment czekałem 10 lat i pewnie czekałbym jeszcze sporo czasu, gdyby nie pojawił się Janek Holoubek. Janek, zawsze wiedziałem, że jestem dobry, ale nikt nie dał mi tej szansy, którą dałeś mi ty i cała ekipa. Byliście wspaniali. Bardzo wam dziękuję. Agata Kulesza, Andrzej Konopka, Jan Frycz, jesteście wspaniałymi aktorami. Mogliście mnie zmiażdżyć, nie zrobiliście tego. Rozmawialiście ze mną i za to wam dziękuję. Drogie jury, moja radość nie zna granic i idę teraz w świat. Dziękuję - powiedział Piotr Trojan.

W kategorii "drugoplanowa rola męska" uhonorowano Tomasza Włosoka za film "Jak zostałem gangsterem".

W kategorii debiut aktorski laureatem została Zofia Stafiej za film "Jak najdalej stąd". Z kolei Piotr Domalewski otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz przygotowany do tego filmu.

Scenarzyści i reżyserzy filmowi Andrzej Barański i Feliks Falk zostali wyróżnieni Platynowymi Lwami - za całokształt twórczości.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa Festiwal odbywał się online. Nie przyznano "nagrody publiczności".
Mariusz Wilczyński, dla którego film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest debiutem reżyserskim, nie krył zdumienia otrzymaniem nagrody.
Magdalena Koleśnik wcieliła się w postać Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki, której mimo ogromnej popularności brakuje bliskości i miłości. Aktorka ze wzruszeniem przyjęła wyróżnienie.
Piotr Trojan zagrał postać Tomasza Komendy. Wyróżniony aktor był poruszony wyróżnieniem.

Zobacz także

2021-11-22, godz. 10:45 Polskie kino w Chicago. Widzowie zobaczyli kilkadziesiąt produkcji Największy pokaz polskiego kina za granicą dobiegł właśnie końca w Chicago. Przez dwa tygodnie widzowie zobaczyli 50 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. » więcej 2021-11-21, godz. 12:06 Catz 'n Dogz zawładnęli holem Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA] Występowali w Brazylii, Chorwacji, Izraelu, Japonii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Grali nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W sobotę przedstawili swój premierowy set w holu Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2021-11-20, godz. 16:10 Muzeum Powstania Warszawskiego planuje rozbudowę Duża przebudowa czeka Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka podpisała z miastem stołecznym umowę o przekazanie działki od strony ulicy Towarowej. W tym miejscu planowane jest wybudowanie nowego dużego pawilonu. » więcej 2021-11-20, godz. 14:44 Światowa premiera w szczecińskich Podjuchach Światowa premiera spektaklu tanecznego 'Korowód w Bluesie. Mandala' odbyła się w Domu Kultury Krzemień w szczecińskich Podjuchach. » więcej 2021-11-20, godz. 12:26 Kuropaczewski i Neumann w Filharmonii. "To jest arcydzieło" [ZDJĘCIA] Gromkimi brawami zakończył się w piątek w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert zorganizowany w przeddzień 88. Urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W roli solisty wystąpił wybitny polski gitarzysta… » więcej 2021-11-19, godz. 10:18 Muzyczne wspomnienie Jerzego Porębskiego w Radiu Szczecin W studiu S1 Radia Szczecin odbędzie się koncert z cyklu 'Dziękuję ci wielka wodo'. Wystąpią m.in. Marek Szurawski i Ryszard Muzaj - członkowie zespołu Stare Dzwony, z którego wywodził się Porębski. » więcej 2021-11-19, godz. 08:21 Maestro Penderecki w przeddzień 88. urodzin w złotej sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Grał w słynnych salach koncertowych na świecie m.in. w London Royal Festival Hall, Concertgebouw w Amsterdamie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. W piątek wystąpi w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Łukasz Kuropaczewski wykona Koncert… » więcej 2021-11-18, godz. 18:48 Skarby toru wodnego na wystawie w Muzeum Narodowym [WIDEO, ZDJĘCIA] Najpierw była prezentowana w Warszawie teraz trafiła do Szczecina. Wystawę 'Zabytki toru wodnego Szczecin - Świnoujście' od piątku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym przy ulicy Staromłyńskiej. » więcej 2021-11-18, godz. 16:47 Drugie oblicze Przemka Kossakowskiego w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Od czwartku można oglądać wystawę obrazów autorstwa polskiego dziennikarza i podróżnika - Przemka Kossakowskiego. » więcej 2021-11-16, godz. 19:12 "Vakho. Wilcze szczenię" to opowieść o odwadze i sile woli młodego człowieka Na rynku wydawniczym właśnie ukazała się najnowsza książka Marka Boszko Rudnickiego. » więcej
89909192939495