Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Adam Zagajewski. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Adam Zagajewski. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny.
- Żegnamy światowej sławy poetę, który mocno był zaangażowany w literackie życie Krakowa - mówił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury. - Trudno oddać słowami tą wielką wyrwę, jaką czyni nam jego odejście. Mamy świadomość, że Adam Zagajewski był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji, naturalnej kontynuacji odpowiedzialności za polskie gospodarstwo poezji, jak to nazywali polscy nobliści i Miłosz, i Szymborska. I on absolutnie poczuwał się do tej roli.

Pogrzeb Adama Zagajewskiego, połączony z przeniesieniem urny z prochami poety do Panteonu Narodowego w Bazylice świętych Piotra i Pawła w Krakowie, odbędzie się za kilka miesięcy, prawdopodobnie jesienią.

Dziś wieczorem i całą noc na krakowskim rynku będą wyświetlane wiersze poety. Zagajewski zmarł 21 marca w Krakowie. Miał 75 lat. Był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich twórców.
- Żegnamy światowej sławy poetę, który mocno był zaangażowany w literackie życie Krakowa - mówił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury.

Zobacz także

2013-04-11, godz. 10:24 Miecz jak z "Gladiatora" w małej wsi Miecz rzymskich legionistów odkryli szczecińscy archeolodzy na cmentarzu w Czelinie. To tzw. gladius. Badacze znaleźli go w jednym z grobów wojowników tzw. grupy lubuskiej. To kultura, którą naukowcy ze Szczecina dopiero próbują … » więcej 2013-04-10, godz. 13:59 DokumentART czeka na filmy dokumentalistów Rozpoczął się nabór na konkursy 22. Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Szczecinie. » więcej 2013-04-10, godz. 08:29 "Echa Katynia" w 13 Muzach 4. przegląd filmowy „Echa Katynia' rozpoczyna się w środę w Klubie 13 Muz. Organizatorem festiwalu jest Instytut Pamięci Narodowej. » więcej 2013-04-10, godz. 07:22 Chce odtworzyć średniowieczny instrument Szczecinianin Stanisław Mazurek chce odtworzyć średniowieczną giternę. Instrument znaleziono w Elblągu. Szacuje się, że pochodzi z XII wieku. » więcej 2013-04-09, godz. 17:49 Jaki jest Kazachstan? Ma wiele twarzy Współczesne oblicze Kazachstanu i jego mieszkańców oraz rzeczywistość kraju, w którym na co dzień mieszają się ze sobą nowoczesność i tradycja - to wszystko można zobaczyć na wystawie fotograficznej 'Kazachstan o wielu twarzach'… » więcej 2013-04-07, godz. 23:05 Raper śpiewa o Bogu Przez 5 lat niemal codziennie palił marihuanę. Kradł i okłamywał najbliższych. Jako 17-latek nawrócił się i dziś rapuje o Bogu. 'Arkadio' dał koncert w szczecińskim kościele na Pogodnie w niedzielny wieczór. » więcej 2013-04-06, godz. 14:21 Rock&rollowy Dr Misio w Radiu Szczecin [WYWIAD] Arkadiusz Jakubik - aktor teatralny, filmowy i wokalista - oraz basista Mario Matysek byli gośćmi Radioaktywnej Soboty. Wieczorem ich rock&rollowa formacja Dr Misio zagra w szczecińskim klubie. » więcej 2013-04-05, godz. 16:27 "Szczecinianie byli najoryginalniejsi" [ZDJĘCIA] To szczecinianie przygotują wystawę w Centrum Dialogu „Przełomy'. Ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu na opracowanie koncepcji wizualnej w budowanym oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie na pl. Solidarności. » więcej 2013-04-05, godz. 13:28 Konkurs na najlepszą książkę polskiej autorki Osiem pisarek walczy o nagrodę literacką Gryfia - to finalistki ogólnopolskiego plebiscytu, które wyłoniła kapituła znawców literatury. » więcej 2013-04-04, godz. 16:22 Ma fanów na całym świecie Historia 'Junaka' - najsłynniejszego szczecińskiego motocykla - doczekała się swojej kolejnej opowieści. Napisał ją znany szczeciński kolekcjoner i miłośnik miasta Aleksy Pawlak. » więcej
517518519520521522523