Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
Bunsch był autorem m.in. takich powieści jak "Imiennik", "Wawelskie wzgórze",
"Rok tysięczny". Stworzył też trylogię o Aleksandrze Wielkim. Nakłady jego książek osiągnęły w Polsce prawie 5 milionów egzemplarzy.

Karol Bunsch zanim zaczął pisać książki walczył o niepodległość Polski.

- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

W trakcie II Wojny Światowej Karol Bunsch należał do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. Pisarz zmarł w 1987 roku.
- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

Dodaj komentarz 3 komentarze

Popularyzacja osób ważnych dla historii i tradycji państwa polskiego, to jedna z niewielu pożytecznych rzeczy, których podejmują się funkcjonariusze IPN. Tak pojmowane pamięci narodowej zasługuje na uznanie. Oczywiście, jeśli w swych publikacjach zachowają stosowny obiektywizm.
Nieskromnie też przypomnę, że już parę miesięcy usiłowałem temat patriotycznej twórczości Karola Bunscha uczynić bardziej znanym, proponując nazwanie maszyny drążącej tunel w Świnoujściu imieniem bohatera jednej z powieści Bunscha.
Nawiązując do "Dzikowego skarbu" zaproponowałem dla maszyny imię "Dzik", jednak moja propozycja nie zyskała uznania. I choć maszyna ryje, jak faktyczny dzik, to nazwana została "Wyspiarka". Szkoda... Widział ktoś kiedyś jakąś wyspiarkę ryjącą w ziemi??? Ja nie
Taka inicjatywa IPNu na pewno przyczyni się do przybliżenia tej wyjątkowej postaci.
Co do nazwy maszyny TBM, wyspiarka to inaczej mieszkanka wyspy, a imię to wymyśliła trójka mieszkańców Świnoujścia. Podsumowując prace komisji konkursowej prezydent tego miasta powiedział, że: "Jesteśmy wyspiarzami, więc i tunel wydrąży nam Wyspiarka" - jednak ten lokalny patriotyzm zrozumieją wyłącznie osoby, które umieją pojąć wyjątkową specyfikę miasta położonego na 44 wyspach.
ale "Wyspiarka"... to tak mało patriotycznie brzmi.
Pierwsze skojarzenie z "Wyspiarka"? Towarzyszka Robinsona Crusoe. I nie chodzi o Piętaszka. O kozę :))
a DZIK to nie dość, że chłop na schwał, to na dodatek Słowianin! I to z tych prasłowiańskich ziem! Kojarzysz? Popiel, myszy, Trygław, Swarożyc i takie tam klimaty... Jakbyś nie kojarzył, to popytaj chłoptasiów wszechpolaków lub innych narodowych odrodzeńców

Zobacz także

2021-06-27, godz. 18:54 Szczecińskie wydarzenia muzyczne na wystawie zdjęć lokalnych fotoreporterów [ZDJĘCIA] W Galerii Foyer klubu 13 Muz na otwarto wystawę prezentującą fotografie reporterskie z koncertów i występów muzycznych. To zdjęcia wykonane przez pięciu szczecińskich fotoreporterów. » więcej 2021-06-26, godz. 16:06 Willa Lentza inauguruje nowe cykle muzyczne Saxademus Quartet i Orkiestra Fundacji Akademii Muzyki Dawnej zainaugurują w sobotę w ogrodach Willi Lentza nowe cykle muzyczne „Iuvenum Hortus” (Młody ogród) i „Musicorum Hortus” (Muzyczny ogród). » więcej 2021-06-26, godz. 12:57 Wręczono Fryderyki 2021 w kategoriach muzyki poważnej W piątek wieczorem wręczono najważniejsze polskie nagrody muzyczne - Fryderyki 2021. Gala odbyła się w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2021-06-25, godz. 18:05 Muzyka na wodzie w złotej sali Filharmonii W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmi w piątek 'Muzyka na wodzie'. Wieczór będzie upamiętnieniem wieloletniego koncertmistrza szczecińskich symfoników Jana Warczewskiego. » więcej 2021-06-25, godz. 09:07 Szczecinianka w gronie najlepszych dyrygentów świata. "Nie spodziewałam się tego" Sylwia Fabiańczyk-Makuch, prowadząca chór Akademii Morskiej, jako jedyna kobieta z Europy została doceniona na prestiżowym World Choir Festival, który wirtualnie odbył się w Hongkongu. » więcej 2021-06-25, godz. 07:27 W rytmach gospel na Zamku Książąt Pomorskich. "Wspaniały koncert" 'Msza gospel' Roberta Ray'a zabrzmiała w czwartek wieczorem na Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2021-06-24, godz. 11:00 Szcześniak zainauguruje Baltic Neopolis Festival Na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich wystąpi dziś około stu wykonawców. Z Baltic Neopolis Orchestra zaśpiewa Chór im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Rozpoczyna się Baltic Neopolis… » więcej 2021-06-23, godz. 18:36 18-letnia szczecinianka wydała piątą książkę Na rynku księgarskim ukazała się powieść fantasy pt. 'Red&Green', której autorką jest 18-letnia szczecinianka Weronika Kowalska. To już piąte wydawnictwo młodej pisarki. » więcej 2021-06-22, godz. 18:54 Startują Zamkowe Noce Filmowe Na wtorkową inaugurację Zamkowych Nocy Filmowych widzowie obejrzą krótkometrażowy dokument 'Bootleg'. Seans poprzedzi koncert szczecińsko-gorzowskiej grupy Dynasonic. » więcej 2021-06-21, godz. 17:54 Wybitny skrzypek zagra w Filharmonii w Szczecinie Mariusz Patyra - jeden z najwybitniejszych skrzypków zagra w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. To pierwszy polski wiolinista, który wygrał prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Niccolò… » więcej
107108109110111112113