Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
Bunsch był autorem m.in. takich powieści jak "Imiennik", "Wawelskie wzgórze",
"Rok tysięczny". Stworzył też trylogię o Aleksandrze Wielkim. Nakłady jego książek osiągnęły w Polsce prawie 5 milionów egzemplarzy.

Karol Bunsch zanim zaczął pisać książki walczył o niepodległość Polski.

- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

W trakcie II Wojny Światowej Karol Bunsch należał do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. Pisarz zmarł w 1987 roku.
- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

Dodaj komentarz 3 komentarze

Popularyzacja osób ważnych dla historii i tradycji państwa polskiego, to jedna z niewielu pożytecznych rzeczy, których podejmują się funkcjonariusze IPN. Tak pojmowane pamięci narodowej zasługuje na uznanie. Oczywiście, jeśli w swych publikacjach zachowają stosowny obiektywizm.
Nieskromnie też przypomnę, że już parę miesięcy usiłowałem temat patriotycznej twórczości Karola Bunscha uczynić bardziej znanym, proponując nazwanie maszyny drążącej tunel w Świnoujściu imieniem bohatera jednej z powieści Bunscha.
Nawiązując do "Dzikowego skarbu" zaproponowałem dla maszyny imię "Dzik", jednak moja propozycja nie zyskała uznania. I choć maszyna ryje, jak faktyczny dzik, to nazwana została "Wyspiarka". Szkoda... Widział ktoś kiedyś jakąś wyspiarkę ryjącą w ziemi??? Ja nie
Taka inicjatywa IPNu na pewno przyczyni się do przybliżenia tej wyjątkowej postaci.
Co do nazwy maszyny TBM, wyspiarka to inaczej mieszkanka wyspy, a imię to wymyśliła trójka mieszkańców Świnoujścia. Podsumowując prace komisji konkursowej prezydent tego miasta powiedział, że: "Jesteśmy wyspiarzami, więc i tunel wydrąży nam Wyspiarka" - jednak ten lokalny patriotyzm zrozumieją wyłącznie osoby, które umieją pojąć wyjątkową specyfikę miasta położonego na 44 wyspach.
ale "Wyspiarka"... to tak mało patriotycznie brzmi.
Pierwsze skojarzenie z "Wyspiarka"? Towarzyszka Robinsona Crusoe. I nie chodzi o Piętaszka. O kozę :))
a DZIK to nie dość, że chłop na schwał, to na dodatek Słowianin! I to z tych prasłowiańskich ziem! Kojarzysz? Popiel, myszy, Trygław, Swarożyc i takie tam klimaty... Jakbyś nie kojarzył, to popytaj chłoptasiów wszechpolaków lub innych narodowych odrodzeńców

Zobacz także

2022-03-18, godz. 12:50 Khachatryan i Domenech z Schumannem w złotej sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie niezmiennie solidaryzuje się z walczącą o wolność Ukrainą. » więcej 2022-03-13, godz. 19:16 "Pomagamy im czuć, że nie są sami". Wyjątkowy koncert dla Ukrainy [ZDJĘCIA] Na Zamku Książąt Pomorskich trawa koncert „Zachodnie Pomorze Ukrainie'. To inicjatywa Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej, we współpracy z Ośrodkiem Teatralnym Kana i Zamkiem Książąt Pomorskich. » więcej 2022-03-11, godz. 18:12 Ukraińska pianistka w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie Muzyka Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Miroslava Skoryka zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór będzie kolejnym gestem solidarności Filharmonii z narodem ukraińskim. » więcej 2022-03-10, godz. 13:42 Michael Patrick Kelly gościem Radia Szczecin [WIDEO] W lutym na naszej antenie pojawił się autor hitów 'Beautiful Madness' czy 'Throwback'. Artysta opowiadał o swojej najnowszej płycie, planach na wizytę w Polsce i szczecińskim koncercie sprzed lat. » więcej 2022-03-07, godz. 07:52 "Książka dla Ukrainy". Wydział Teologiczny US pomaga Miłośnicy książek też mogą wspierać naród zaatakowany przez Rosję. Akcję charytatywną 'Książka dla Ukrainy' organizuje biblioteka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2022-03-06, godz. 11:11 Fotografie Tomka Lazara w Willi Lentza Tomasz Lazar znany szczeciński fotograf, laureat wielu prestiżowych, międzynarodowych nagród przez ostatnie półtora roku pracował nad swoim nowym projektem 'Notatki z pustki'. Obserwował pandemiczne puste ulice Warszawy, ale też przepełnione… » więcej 2022-03-05, godz. 14:48 Solidarni z Ukrainą. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncert wiolonczelowy h-moll Antonina Dvořáka i Symfonia nr 4 e-moll, op. 98 Johannesa Brahmsa zabrzmiały w piątek w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. » więcej 2022-03-04, godz. 15:18 Filharmonia w Szczecinie solidaryzuje się z Ukrainą [ZDJĘCIA] Zamiast muzyki rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego zabrzmi hymn państwowy Ukrainy oraz utwory Antonina Dvořáka i Johannesa Brahmsa. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie solidaryzuje się z narodem ukraińskim. » więcej 2022-03-04, godz. 07:37 Filmy dla dzieci z ukraińskim dubbingiem w kinie Od piątku sieć kin Helios będzie prezentować filmy dla dzieci z ukraińskim dubbingiem w ramach bezpłatnych seansów. » więcej 2022-03-04, godz. 07:27 Nowojorska opera zerwała współpracę z Anną Netrebko Nowojorska Metropolitan Opera zrezygnowała ze współpracy z rosyjską śpiewaczką Anną Netrebko. Jak poinformował Peter Gelb - dyrektor Metropolitan Opery, opera nie będzie dłużej współpracować z artystami lub instytucjami, które… » więcej
78798081828384