Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
Bunsch był autorem m.in. takich powieści jak "Imiennik", "Wawelskie wzgórze",
"Rok tysięczny". Stworzył też trylogię o Aleksandrze Wielkim. Nakłady jego książek osiągnęły w Polsce prawie 5 milionów egzemplarzy.

Karol Bunsch zanim zaczął pisać książki walczył o niepodległość Polski.

- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

W trakcie II Wojny Światowej Karol Bunsch należał do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. Pisarz zmarł w 1987 roku.
- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

Dodaj komentarz 3 komentarze

Popularyzacja osób ważnych dla historii i tradycji państwa polskiego, to jedna z niewielu pożytecznych rzeczy, których podejmują się funkcjonariusze IPN. Tak pojmowane pamięci narodowej zasługuje na uznanie. Oczywiście, jeśli w swych publikacjach zachowają stosowny obiektywizm.
Nieskromnie też przypomnę, że już parę miesięcy usiłowałem temat patriotycznej twórczości Karola Bunscha uczynić bardziej znanym, proponując nazwanie maszyny drążącej tunel w Świnoujściu imieniem bohatera jednej z powieści Bunscha.
Nawiązując do "Dzikowego skarbu" zaproponowałem dla maszyny imię "Dzik", jednak moja propozycja nie zyskała uznania. I choć maszyna ryje, jak faktyczny dzik, to nazwana została "Wyspiarka". Szkoda... Widział ktoś kiedyś jakąś wyspiarkę ryjącą w ziemi??? Ja nie
Taka inicjatywa IPNu na pewno przyczyni się do przybliżenia tej wyjątkowej postaci.
Co do nazwy maszyny TBM, wyspiarka to inaczej mieszkanka wyspy, a imię to wymyśliła trójka mieszkańców Świnoujścia. Podsumowując prace komisji konkursowej prezydent tego miasta powiedział, że: "Jesteśmy wyspiarzami, więc i tunel wydrąży nam Wyspiarka" - jednak ten lokalny patriotyzm zrozumieją wyłącznie osoby, które umieją pojąć wyjątkową specyfikę miasta położonego na 44 wyspach.
ale "Wyspiarka"... to tak mało patriotycznie brzmi.
Pierwsze skojarzenie z "Wyspiarka"? Towarzyszka Robinsona Crusoe. I nie chodzi o Piętaszka. O kozę :))
a DZIK to nie dość, że chłop na schwał, to na dodatek Słowianin! I to z tych prasłowiańskich ziem! Kojarzysz? Popiel, myszy, Trygław, Swarożyc i takie tam klimaty... Jakbyś nie kojarzył, to popytaj chłoptasiów wszechpolaków lub innych narodowych odrodzeńców

Zobacz także

2022-03-03, godz. 14:11 Szczecinianie zapraszają Ukraińców na zajęcia dla najmłodszych Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zaprasza na zajęcia najmłodszych ukraińskich uchodźców. » więcej 2022-02-23, godz. 23:56 Zespół Second Sun zagrał w Radiu Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] To była duża dawka decybeli. » więcej 2022-02-23, godz. 14:19 Edyta Geppert w Szczecinie. Jubileusz 35-lecia pracy na scenie „Oh, życie, kocham Cię życie”, „Jaka róża, taki cierń”, czy „Nie żałuję” - to tylko część utworów z repertuaru mistrzyni piosenki literackiej, które złożą się na recital w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-02-23, godz. 09:49 Rozmowy o filmach i nie tylko Jak w każdą ostatnią środę miesiąca, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy al. Wojska Polskiego 2, organizowane jest spotkanie dyskusyjne miłośników kina pt. '#ProMedia Filmowo'. » więcej 2022-02-22, godz. 19:00 W najbliższą środę zagrzmi w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] A to za sprawą kolejnego minikoncertu [3x1]. Porcję muzycznych grzmotów dostarczy nam zespół Second Sun. » więcej 2022-02-21, godz. 11:32 Kamieńscy raperzy nagrali teledysk w opuszczonym Areszcie Śledczym [WIDEO] Grupa raperów z Kamienia Pomorskiego, działających pod nazwą 'Trójkąt Bermudzki', nagrała teledysk w opuszczonym od trzech lat kamieńskim Areszcie Śledczym. » więcej 2022-02-19, godz. 16:24 Charytatywny koncert dla Natalii [ZDJĘCIA] Natalia Nicowska z glejakiem - nowotworem mózgu - walczy od kilku lat. Jest bardzo dzielna, a sił dodaje jej rodzina i przyjaciele. Jej największym marzeniem jest dożyć 30. urodzin. » więcej 2022-02-19, godz. 14:07 Wirtuozowski koncert marimbistek w złotej sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i bisem zakończył się w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert z cyklu 'Grandioso'. Wieczór zorganizowano z okazji 100-lecia instrumentu perkusyjnego sztabkowego - wibrafonu. » więcej 2022-02-19, godz. 13:02 Zmarł Witold Paszt, lider zespołu Vox W wieku 68 lat zmarł Witold Paszt, wokalista zespołu VOX - poinformowały w mediach społecznościowych córki zmarłego. » więcej 2022-02-18, godz. 18:40 Patron Filharmonii w Szczecinie doczekał się szóstej płyty Na rynku muzycznym ukazał się kolejny album Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Muzykę patrona Filharmonii wykonała Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Runego Bergmanna. » więcej
79808182838485