Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Werdykt ogłoszono w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. źródło: https://www.facebook.com/groups/285742763004574
Werdykt ogłoszono w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. źródło: https://www.facebook.com/groups/285742763004574
Do kolejnego etapu zmagań pianistów z całego świata jury zakwalifikowało 45 uczestników z 14 krajów. Werdykt ogłoszono w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Przewodnicząca jury, Katarzyna Popowa-Zydroń podkreśliła, że poziom konkursu jest bardzo wysoki.

- Jury miało bardzo dużo pracy i musiało podjąć wiele trudnych decyzji – mówiła.

Jej zdaniem, przełożenie Konkursu o rok sprawiło, że uczestnicy podczas pandemii zdobyli nowe doświadczenia życiowe i mieli dodatkowy czas na pracę.

- Pianiści prezentowali zupełnie niezwykły poziom – zaznaczyła.

Wśród Polaków zakwalifikowanych do drugiego etapu znaleźli się: Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam oraz Polskę, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek Andrzej Wierciński.

Ponadto w kolejnej rundzie wysłuchamy ośmiu pianistów z Japonii, siedmiu z Chin i pięciu z Włoch.

Uczestnicy staną przed wyzwaniem zagrania 30-40 minutowego recitalu, obowiązkowo uwzględniającego w programie m.in. wybrany walc i polonez.

Do Konkursu zakwalifikowano 87 pianistów z 18 krajów, w tym 16 Polaków.

Uczestników trzeciego etapu poznamy 12 października, finalistów 16 października, a zwycięzcę Konkursu - 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę wysokości 40 tysięcy euro. Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu - w 1927 roku.

Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia – współorganizator wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, a audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym.

Zobacz także

2022-11-11, godz. 15:55 Święto Niepodległości z dyrygentem Antonim Witem w Złotej Sali Filharmonii Karierę zaczynał od asystentury u boku Herberta von Karajana w Filharmonii Berlińskiej. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach świata. W swojej długiej i nadzwyczajnej karierze nagrał ponad 200 albumów. » więcej 2022-11-07, godz. 14:27 „Dziady Moje” nowa wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wystawę prac Kuby Konarzewskiego malarza, fotografa i scenografa - „Dziady Moje” można oglądać w najmłodszej galerii wystawienniczej w Szczecinie "Zapach Sztuki". » więcej 2022-11-06, godz. 12:54 Willa Lentza w rytmie poloneza [WIDEO, ZDJĘCIA] Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre… » więcej 2022-11-06, godz. 08:13 Polskie filmy w Chicago W Chicago rozpoczynają się pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie zobaczą ponad 60 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. To największy pokaz polskiego kina poza granicami naszego kraju. » więcej 2022-11-05, godz. 14:30 W Willi Lentza „Poloneza czas zacząć...” Ruszyła kampania wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Do akcji włączyła się Willa Lentza w Szczecinie dzisiejszym wydarzeniem pod tytułem „Polonez&Willa”. » więcej 2022-11-05, godz. 09:38 Chór im. prof. Jana Szyrockiego zainaugurował obchody 70-lecia istnienia [WIDEO, ZDJĘCIA] Trzema bisami i gromkimi brawami publiczności śpiewającej z artystami, zakończył się wczoraj w Radiu Szczecin koncert Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2022-11-05, godz. 09:16 Najnowszy film Marka Osajdy. Przedstawił historię znanego plakacisty Historię Lexa Drewińskiego, twórcy plakatów nagradzanych na prestiżowych konkursach na całym świecie, opowiedział w swoim najnowszym filmie Marek Osajda. » więcej 2022-11-05, godz. 08:43 Spotkanie z Agnieszką Holland. "O Holokauście nie wolno nam zapomnieć" Wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland gościem Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Spotkanie z nią było częścią programu wystawy Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania". » więcej 2022-11-04, godz. 14:48 Ekologiczne meble i przedmioty na wystawie w INKU [ZDJĘCIA] Meble i przedmioty do domowego użytku, te vintage i nowoczesne, z ekologicznych materiałów - to wszystko prezentowane będzie od piątku na wystawie "Baltic Home 2. Lokalny dialog" w szczecińskim Inkubatorze Sektorów Kreatywnych. » więcej 2022-11-04, godz. 08:55 Chór imienia Profesora Jana Szyrockiego ma 70 lat [ZDJĘCIA Pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zespołu pod ręką jednego dyrygenta, to ewenement nie tylko w historii szczecińskiej chóralistyki, ale także fenomen na scenie krajowej i międzynarodowej. Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego… » więcej
60616263646566