Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wbrew obiegowym opiniom repatrianci z Kresów Wschodnich nie byli dobrze widziani w Szczecinie - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, współautorka książki "Z Kresów na Kresy".
Gdy dotarły do Szczecina pierwsze transporty Kresowian, brakowało już dla nich mieszkań. Taki obraz wyłania się z raportów Najwyższej Izby Kontroli, która kontrolowała Państwowy Urząd Repatriacyjny w Szczecinie.

- Wyniki były fatalne. Ci ludzie, którzy tu przyjeżdżali, nędzni i obdarci z najgorszymi wspomnieniami, byli tu witani jako osoby nieproszone - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Pierwszy transport repatriantów z Kresów Wschodnich był w Szczecinie w marcu 1946 roku.

- Moja rodzina też doświadczyła łagrów. Jak byłam mała, to dla mnie zawsze było oczywiste, że cały Stołczyn i Golęcin to są właściwie tylko Kresowiacy. Potem jak dorastałam, to byłam zdziwiona, że tu mieszkają ludzie, którzy przybyli z innych części Polski. Mój wujek Aleksander Nizowicz, jego historię i historię jego mamy, które umieszczam w tej książce, on kierował mnie do takich ludzi - przyznaje Kuchcińska-Kurcz.

Książka jest bogato ilustrowana. Zawiera też wiele wspomnień ludzi, którzy trafili do Szczecina z Kresów. Współautorką książki jest Aneta Popławska-Suś.
Wbrew obiegowym opiniom repatrianci z Kresów Wschodnich nie byli dobrze widziani w Szczecinie - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, współautorka książki "Z Kresów na Kresy".
Pierwszy transport repatriantów z Kresów Wschodnich był w Szczecinie w marcu 1946 roku.

Zobacz także

2024-06-21, godz. 12:57 Kolejny cios w szczecińską kulturę Dorota Serwa nie będzie już dyrektorką Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin. » więcej 2024-06-21, godz. 12:43 Nie dla nich emerytura - aktorzy seniorzy znów na scenie Akcja 'Teatr dla aktorów seniorów' to nowy projekt Marty Łągiewki, aktorki znanej z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Artystka działa także pod szyldem Marta Robi Sceny. Tym razem do współpracy zaprosiła swoich starszych kolegów… » więcej 2024-06-21, godz. 12:42 Szczecińska animacja z francuską nagrodą Film 'Joko' Izabeli Plucińskiej, współprodukowany w Szczecinie wrócił właśnie z nagrodą z prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji. » więcej 2024-06-21, godz. 09:43 Miłość do muzyki i ludzie - Webber o swojej karierze Tu potrzeba przede wszystkim pasji - tak o swojej karierze mówił na naszej antenie kompozytor i producent muzyczny Andrzej 'Webber' Mikosz. » więcej 2024-06-20, godz. 14:32 Chór Cantores Graudentes na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Około czterystu śpiewaków z dziesięciu zespołów stanęło już na dwóch scenach 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Wczoraj zmagania konkursowe rozpoczął Chór Cantores… » więcej 2024-06-20, godz. 07:45 Muzyka organowa i kameralna, czyli czas na festiwal w Kamieniu Pomorskim Już w piątek rozpocznie się najstarszy międzynarodowy festiwal na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2024-06-19, godz. 23:55 Zespół Ikrek zagrał w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO] Minikoncert odbył się w ramach czerwcowego wydania cyklu [3x1]. » więcej 2024-06-19, godz. 12:04 Chór Pomerania Cantat z Koszalina najmłodszym uczestnikiem Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach trwają zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego. Szczególną uwagę zwrócił na siebie najmłodszy zespół, Pomerania Cantat Dziecięcej Akademii Chóralnej w … » więcej 2024-06-18, godz. 19:45 Ix, Ikrek, Zed! [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli raz na ludowo! » więcej 2024-06-18, godz. 14:09 Młode talenty poszukiwane. Muzyków oceni m.in. Katarzyna Nosowska Autorskie kompozycje, świeżość i nieszablonowe podejście do muzyki - tego poszukują organizatorzy Festiwalu Młodych Talentów. Właśnie rozpoczął się nabór do kolejnej odsłony wydarzenia, a na czele jury ponownie zasiądzie Katarzyna… » więcej
1234567